Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 41 din 41 PrimulPrimul ... 31394041
Rezultate 401 la 406 din 406

Subiect: parerea ta conteaza [2]

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.503
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de bogdan178 Vezi post
    salmai exista optiunea "preview" ? sau ceva asemanator ..?
    normal ca exista. pentru asta, in loc de "post quick reply", foloseste optiunea "go advanced".

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Asa ca sistemul nu e de doi bani (crede-ma, softul costa mult mai mult de doi bani) si nu e nimic suspect.
    Costa mult mai mult decat doi bani si mai ales mult mai mult decat face. Avansarea in versiuni e marsarier in calitate.

Exemple:

1) Daca acorzi reputation (indiferent ca e pozitiva sau negativa) cuiva nu poti sa mai acorzi aceleiasi persoane decat dupa ce mai dai la alti 10. Aparent OK, dar in fapt nu e deloc OK. Pt. ca daca luni de zile n-ai mai acordat reputation acelei persoane atunci e clar ca nu vrei sa avantajezi acea persoana.
    Nu e complicat sa se fi inlocuit limita nr. de persoane cu o formula care sa includa limita de timp in acordarea de reputation (si sa fie customizabila in anumite limite de catre Admin).

2) Daca incerci sa cauti ceva in forum fara sa fii logged in (poate ca nu esti inregistrat pe forum la fel cum nu sunt majoritatea celor care cauta pe web informatii) vezi ca e aproape imposibil pt. ca, in vajnicul vBulletin 4.1, metoda anti-spam e impinsa la absurd: pozele cu codul sunt practic ilizibile - yep, cam toate, oricat faci refresh ti se-mpinge-n fatza tot o poza cu mazgalituri peste codul pe care trebuie totusi sa-l citesti corect ca sa-l introduci corect la verificare.

3) Butonul pt. acordat reputation are si forma si culoarea si marimea complet neadecvate. Butonul ala cand te uiti la el inseamna orice numai ceva de acordat reputation nu.

4) Pagina web nu lucreaza corect cu rezolutiile ecranelor - tot incepand din v4.1 (de ce in v3.8 si 4.0 se putea si in 4.1 nu se mai poate?). Butonul "Settings" care e plasat dreapta-sus intre "My Profile" si "Log Out" (cand esti logged in) a devenit invizibil. Functionalitatea a ramas intacta, dar trebuie sa stii sa gasesti butonul, adica unde sa-l cauti si sa pui cursorul de la mouse pe locul portrivit asa la chioralia. Pt. conformitate: problema exista cel putin pt. vBulletin 4.1 accesat cu Firefox 4 & 5, Safari 5 sau Opera 11 care ruleaza pe Mac OSX 10.6 (vBulletin 4.0 n-avea problema asta); din Windows n-am incercat.

5) Sorting-ul e inexistent - nu se pot ordona topicele in niciun fel, nici in ordine alfabetica in cadrul fiecarei sectiuni, nici dupa data deschiderii (ordinea cronologica directa sau inversa), nici dupa nr. de postari sau de accesari (cele mai dezbatute sau citite tematici). E adevarat ca functionalitatea asta importanta era inexistenta si in vBulletin 4.0 si in v3.8.

Sorine, ai fost jumulit de bani. But hey nici nu prea exista alternative la jumuleala.
    Ultima modificare făcută de Raven; 09.07.2011 la 08:10. Motiv: Corectat typo.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de Raven Vezi post
    ...
    4) Pagina web nu lucreaza corect cu rezolutiile ecranelor - tot incepand din v4.1 (de ce in v3.8 si 4.0 se putea si in 4.1 nu se mai poate?). Butonul "Settings" care e plasat dreapta-sus intre "My Profile" si "Log Out" (cand esti logged in) a devenit invizibil. Functionalitatea a ramas intacta, dar trebuie sa stii sa gasesti butonul, adica unde sa-l cauti si sa pui cursorul de la mouse pe locul portrivit asa la chioralia. Pt. conformitate: problema exista cel putin pt. vBulletin 4.1 accesat cu Firefox 4 & 5, Safari 5 sau Opera 11 care ruleaza pe Mac OSX 10.6 (vBulletin 4.0 n-avea problema asta); din Windows n-am incercat.
    ...
    Scrisesem și eu lui Sorin despre asta ..
    M-a lămurit Sorin că mai se găsește și altfel (sincer eu foloseam și folosesc tot butonașul ăla minuscul dintre "My Profile" și "Log Out" care se vede un pic doar când pui mouse-ul pe el .. M-am obișnuit așa ..)

Pentru cei care nu ştiu calea spre acel loc, la "Settings", nu la "General Settings" (sunt convins că multi știu deja ..) se ajunge și altfel, în 3 clickuri :

apoi click pe "Settings" ...

Si acolo se văd și acele buline ...
    (Am scris detaliile de mai sus că nu ne-am născut toți pe forum ... Si mai avem deci nevoie de niște detalii ... Deci sper să nu fiu atacat iar că "am dat explicații de grădiniță" ...
    "Prietenii știu de ce" .. ... )
    Julian M.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.503
    Putere Rep
    10

Implicit

Sorine, ai fost jumulit de bani. But hey nici nu prea exista alternative la jumuleala.
    Coane Ravene, uneori, securitatea forumului este mai presus de unele mici elemente de confort. Iti amintesti forumul vechi? Parea frumusel, simplu de folosit, dar a fost atacat cu succes de vreo 2 ori, ceea ce a creat mult mai mult disconfort forumistilor. As dori sa nu existe niciunul din punctele enumerate de tine mai sus, dar asta, din pacate, nu depinde de mine.

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

...
    1) Daca acorzi reputation (indiferent ca e pozitiva sau negativa) cuiva nu poti sa mai acorzi aceleiasi persoane decat dupa ce mai dai la alti 10. Aparent OK, dar in fapt nu e deloc OK. Pt. ca daca luni de zile n-ai mai acordat reputation acelei persoane atunci e clar ca nu vrei sa avantajezi acea persoana.
    Nu e complicat sa se fi inlocuit limita nr. de persoane cu o formula care sa includa limita de timp in acordarea de reputation (si sa fie customizabila in anumite limite de catre Admin).
    ...
    Habar n-am avut de informația asta (cu litere aldine) ... Si mă întrebam de ce mi se semnalează că trebuie să mai "spread reputation" .. mai exact mă întrebam "cât anume" trebuie să acord această reputație ...

Vina mea, că n-am atribuit buline (verzi, în cazul meu) , şi am avut de multe ori ocazia asta ...
    Dar am început deja să atribui buline ...

(Eu zic de buline "verzi în cazul meu" fiindcă eu aș fi preferat ca softul să fi fost creat în așa fel încât doar bulinele verzi să conteze la punctaj .. cele roşii să fie doar un fel de "avertizare" (în anumite cazuri să poți să le şi treci la Spam ... ... dacă ar fi așa ceva la buline ... )

Dar vorba lui Sorin, e mult mai importantă securitatea decât chestiile ce țin de confort, de "plăcut" ... Sunt FOARTE de acord cu asta, nu numai aici, dar în general, în viață, pentru mine contează "utilul" în primul rând, și dacă o rămâne loc și de "plăcut" .. foarte bine atunci ..)
    Julian M.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.503
    Putere Rep
    10

Implicit

continuarea aici

Pagina 41 din 41 PrimulPrimul ... 31394041

Subiecte similare

1. B1/B2 aterizare.Conteaza unde pt I-94
    De ayrton4ever în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 14.06.2008, 08:02
  2. parerea ta conteaza
    De sorin în forumul Sugestii, critici, pareri - parerea ta conteaza / Feedback
    Răspunsuri: 401
    Ultimul post: 19.04.2008, 12:58
  3. divortata...conteaza?
    De alina_el în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 26.01.2006, 00:43
  4. divortata...conteaza?
    De alina_el în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 25.01.2006, 06:07
  5. cat de mult conteaza apartamentul?
    De florin_gl în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 13.01.2005, 01:14

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •