Personal, eu sunt impotriva celor care isi cauta prieteni plecati de mult timp din Romania, cei care au plecat nu si-au uitat prietenii si stiu unde sa-i contacteze, daca nu ii contacteaza inseamna ca au motivele lor, ori s-au casatorit si nu vor sa le fie afectata viata de familie de anumite persoane din trecutul lor, ori pur si simplu nu au timp si motive sa reia vechi prietenii.

Totusi sunt si cazuri in care sunt cautati membri de familie, sau rude apropiate din cauza ca nu mai au nici un semn de la ei. De aceea postez aici website ul prin care se poate gasi numarul de telefon si adresa unor persoane in Canada cunoscand doar numele:

http://findaperson.canada411.ca/

pentru cei care nu stiu, la "first name" se pune prenumele, ex. Maria, Florin, iar la "last name", numele (de famile), ex. Ionescu, Popescu..

trebuie tinut in atentie faptul ca unii romani, barbati, cand si-au declarat numele, au gresit si au inversat aceste doua nume. Nume ca Gheorghe Tudor sau Tudor Gheorghe sunt usor de acceptat si ca first name si ca last name, dar pe acel website mentionat de mine mai sus, rezultatele cautarilor pot fi total diferite, pt care recomand sa se repete cautarea schimband locul celor doua nume.

cat despre provinciile in care se cauta, chiar daca stii ca persoana cautata a stat acum nu stiu cati ani intr-un loc, in Canada unii oameni se muta foarte repede si destul de usor, de obicei schimband dupa locul de munca sau, mai stiu si eu ce alte motive. Pt aceasta, puteti selecta "All Provinces".

ultima data, dar nu-n ultimul rand aduc la cunostinta dumneavoastra ca acest website nu gaseste absolut toti romanii stabiliti in Canada, ci numai pe cei care au telefon fix cu cea mai mare companie, bell canada, iar din acestia numai pe cei care au telefonul listat. Ies din discutie oamenii care platesc o suma modica contra careia telefonul si adresa nu le este publicata in aceasta carte de telefoane online, cei care au telefon fix cu alta companie si cei care nu au deloc telefon fix, ci mobil.

ca sa fie contactate aceste persoane, la telefon, daca sunati din afara Canadei, in fata numarului de telefon trebuie format prefixul 001.

sper ca acestea sa fie de ajutor celor ce-si cauta persoane dragi din viata lor si le doresc tuturor regasiri placute. [img]smileys/smiley1.gif[/img]