Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Cine ne poate da un sfat pertinent

Guest

Implicit

Buna,

Locuim in New York de 2 ani, mai exact de cand am venit in State, si ne gandim sa ne relocam undeva mai in sud, la cald.Avem ceva cunostinte care au venit din Texas la NY si inca regreta pasul facut, dar vroiam sa aflam mai mult despre care ar fi zonele mai linistite si curate, si tot ce puteti sa ne mai spuneti despre cum e acolo.

Cum e situatia cu slujbele, eu sunt dental assistent(nu gasesc corespondent la dental) si sotul meu e mecanic auto.

Apreciem orice parere si opinie de la voi,

[img]smileys/smiley1.gif[/img]

Data înscrierii
    11.09.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    307
    Putere Rep
    14

Implicit

Eu zic sa ramai in nord. Eu locuiesc in sud si nu prea imi place. Oricum ,daca chiar doresti sa te muti undeva in sud, Dallas, Houston, Austin sau San Antonio. In aceste orase sigur va gasiti de munca. Succes!
    Nihil sin Deo!

Data înscrierii
    23.09.2007
    Locație
    Bucharest, Romania
    Posturi
    369
    Putere Rep
    14

Implicit

Eu locuiesc in apropiere de Austin si imi place foarte mult. Sunt foarte multe joburi (craiglist, careerbuilder, monster.com) iar atmosfera este foarte placuta. Austin e un oras frumos, vei gasi multe lucruri interesante de facut!

Guest

Implicit

Va multumesc pentru opinii, dar vreau sa aflu mai multe detalii despre cum e acole, ce e rau si ce e bine.

"Eu zic sa ramai in nord" cand spui asa, care e motivul, pe ce te bazezi, Floluvzro? Ca sa intelegeti putin ce inseamna Nord-ul, mai exact NYC, pot sa va spun ca este foarte murdar, aglomerat, totul e foarte scump si serviciile foarte proaste, eu locuiesc la o statie de metrou de Manhattan si chiriile aici au luat-o razna, dar serviciile oferite sunt de cea mai proasta calitate.Cred ca 60% din locurile de munca sunt ocupate de lucratorii la negru care ne afecteaza in mod direct pe toti,si chiar daca e greu de crezut NYC nu este tocmai modul de viata american.

Este un mod de viata extrem de stresant, stres care nu este constituit din lucruri serioase ci dintr-un fel de"haituiala" as putea zice, incepand cu transportul care este scump si prost(tot timpul de intampla ceva si ramai blocat in Tunel, sau pe un bridge, si sfarsind cu vesnica problema a parcarii, etc.

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

camila, Washington-Baltimore area e scumpa, dar totusi nu ca NYC, si calitatea vietii e spun eu superioara. Somajul e in jur de 3-3.5%, clima mai mult decit acceptabila.
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Data înscrierii
    20.08.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    41
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna,

Am locuit in VA si de 3 ani sunt in TX, si crede-ma ca nu regret pasul facut.Greul vine din "comportamentul texanilor".Dar viata e mult mai usoara si mai ieftina, iar daca te muti si cu job e super.
    Bafta la mutat.

Data înscrierii
    16.12.2007
    Locație
    US
    Posturi
    134
    Putere Rep
    12

Implicit

Eu zic ca mutarea in TX merita, sincer. E drept, nu am locuit in N, insa am auzit multe, si stiu mai ales ca clima e rece. In Texas e ok, desi in ultimul an a plouat destul de mult (ceea ce e foarte bine pentru Texas), joburi se gasesc, totul e mai ieftin ca oriunde... spatiile sunt enorme, si se gasesc o multime de oameni prietenosi si amabili ! Mie mi-a placut foarte mult si, desi tocmai m-am intors dupa vreo 2 luni petrecute in CA... cred ca pe termen lung, tot in Texas as prefera sa locuiesc - desi California e superba...

Guest

Implicit

Sa stii ca e frumos in Texas si mai ales cu joburi ca dental assistant nu o sa ai probleme. Preturile la case sunt f acceptabile .....doar sa nu te muti in Houston pt ca e f cald si umed!! San Antonio si Austin sunt 2 optiuni f bune mai ales pt domeniul medical...eu sunt medic si lucrez in cercetare in San Antonio. Mie personal imi place f mult San Antonio...singurul lucru care imi lipseste sunt prietenii......am locuit in Colorado si acolo aveam f multi prieteni dar aici romanii sunt f dezbinati si de 1 an de cand locuim aici nu am cunoscut pe nimeni.

Bafta multa!

Data înscrierii
    16.12.2007
    Locație
    US
    Posturi
    134
    Putere Rep
    12

Implicit

Sunt de-acord si eu... am stat o vreme in TX, si intr-adevar nu prea exista o comunitate romaneasca. Sunt romani multi, dar destul de separati si greu ajungi sa intri in legatura cu cineva. Se pare ca romanilor nu le-a prea priit Texasul.. [img]smileys/smiley1.gif[/img]care mie mi se pare o optiune buna de locuit !

Subiecte similare

1. divort , va rog un sfat pertinent , ma indrept spre US
    De browneyes în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 13.04.2010, 22:32
  2. Cine imi poate da un sfat?
    De redhair231 în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 06.12.2006, 15:18
  3. Cine poate sa ma ajute...
    De DIAMANT_ în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 25.08.2006, 16:35
  4. cine ma poate ajuta?
    De mariuscristian în forumul Cautare persoane - Anunturi, intrebari, raspunsuri, sfaturi
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 06.08.2006, 06:01
  5. CINE POATE DA INFORM VA ROG
    De blu3eyes în forumul Vize imigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 03.08.2006, 11:52

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •