Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 35

Subiect: Retete peste

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.503
    Putere Rep
    10

Implicit

Daca nimeni nu are nimic impotriva, cand imi gasesc un pic de timp liber, voi face un pic de "curatenie" si pe acest forum de retete culinare. Parerea mea este ca e bine sa-l pastram cat mai clar si mai ordonat si sa nu amestecam retetele cu bancuri, poante, comentarii, etc., sa nu ne pice greu la stomac [img]smileys/smiley36.gif[/img]

Mariane,mesajul meue pentru toata lumea, sa nu-ti imaginezi ca mi-a casunat mie pe comentariile tale [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Data înscrierii
    09.06.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    1.332
    Putere Rep
    18

Implicit

Sorine aici anumite comentarii sunt pertinente, nu prea s-a facut offtopic. Normal ca mai intrebi de una alta, fiecare are nevoie de o a doua parere. Ce zici???

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.503
    Putere Rep
    10

Implicit

angela, poate m-am exprimat gresit. nu m-am referit strict la acest topic, ci in general, la forumul de retete culinare. numai ce e nici macar tangent cu subiectul va fi afectat de curatenia de primavara, cum ar fi de exemplu mesajele mele[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Data înscrierii
    09.06.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    1.332
    Putere Rep
    18

Implicit

Alea da[img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img]

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.503
    Putere Rep
    10

Implicit

de exemplu:

"umm...bagati raca intre oameni si frigidere. poate pun mana pe reteta mamei de saramura si cred ca 1 sapt numai mancati altceva" , urmat de comentariile aferente.

ce legatura are asta cu retetele de peste?

ok, va las pe voi sa faceti ce doriti pe forumul de retete culinare (poti si tu sa muti/stergi ce crezi ca e aff-topic), pentru ca se vede treaba ca nu prea ma pricep la asa ceva. voi sterge numai comentariile pe care le-am starnit eu [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Saramura de peste

Ca sa nu mai fiu mutat de colo-colo, sa-mi caut postarile pe forum, sa zic si io ca Arghezi ca "una scrii si alta fumezi", o sa va-nvat cum s-o faceti, da' spui de la-nceput ca nu-i reteta din carte, ci-i asa cum am facut-o eu !

Mai intai te-apuci si faci o ciorba, poa' sa fie de orice fel, ca "daca ciorba nu e, nimic nu e...", da io-ti spun ca-i mai buna
    de porc si musai sa fie sh-un os in oala, ca, vorba aia, "nu e pasare ca porcu' " . Vezi cum pui apa, c-o sa-ti trebuiasca f'o 2 litri de zeama pentru saramura !

Langa ea, coci 5-6 rosii maricele si tot f'o 5 ardei grasi (buni ar fi Kapia, da' merg si cei verzi). Le cureti apoi de pielita si
    le tai fasii, la fel si ardeii.

Pestele sa fie caras, cam la 250gr unul, ori poti alege ciortanas(pui de crap) da' la aceeasi greutate, 6 pesti. Ii tai capatana si-l cureti - vezi sa-i tai si inotatoarele de pe burta cu oasele de langa ea ! Il stergi bine de apa si-l pui alaturi p-un prosop. Iei o tava mare, pui in ea sare grunjoasa si frigi pestele. Iar sa fii atent(a), c-o sa faci un fum in bucatarie, de-ti vine sa fugi ! Dupa ce l-ai fript, nu prea mult si cu grija, sa nu-l usuci prea tare, il pui intr-un vas si-l acoperi cu capacul.

Mai departe: iei doi litri din ciorba, numa' zeama !, pui in ea rosiile, ardeiul, o juma' de cutie de suc de rosii, 2 lingurite
    de Delikat si o mai lasi un pic pe foc (3-4 min). Mai pui 2 legaturi de parunjel cand opresti focul si 2-3 ardei iuti tocati marunt. Pui capacul si o lasi f'o 5min, sa se patrunda aroma patrunjelului si iuteala ardeiului. Toata asta o torni peste peste si-l tii acoperit. Poti s-o mananci asa, calda, da' mie-mi place rece cu mamaliga calda...

Atentie !!! Neaparat sa ai cel putin o sticla de vin alb sec langa ea, sa nu creada pestele ca l-a mancat f'un caine !!!

Pofta mare!

</font></span></span></font>

Data înscrierii
    28.11.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Plachie de Peste
    se poate face cu crap (cel mai bine), cu biban, platica sau caras:
    Timp de preparare: 40 minute
    Ingrediente: 1 peste de marime
    medie (pentru plachie este de preferat un peste de apa dulce, cum ar fi crapul,
    platica, bibanul sau carasul), 6 cepe mijlocii, 6 rosii, 500 ml suc de rosii, 2
    linguri ulei, 1 capatana de usturoi, sare, piper, cimbru, foi de dafin.
    1.Pestele trebuie sa fie curatat si cu maruntaiele scoase, apoi
    presarat cu putina sare pe exterior si pe interior. Intr-o tigaie, incingem
    uleiul si calim ceapa foarte putin, atat cat sa devina translucida. Intindem
    ceapa uniform in tava de cuptor in care vom face plachia de peste.
    2. Asezam pestele deasupra peste ceapa.
    3. Cu un cutit de bucatarie bun, taiem rosiile felii si le asezam in jurul
    pestelui, in tava de cuptor. Daca preferati, puteti curata rosiile de coaja,
    oparindu-le cateva minute in apa clocotita
    4. Adaugam condimetele pentru plachia de peste: cate 1 lingurita de
    sare, piper, cimbru si foi de dafin. Avem grija sa le presaram uniform peste
    toata compozitia din tava.
    5.La final, presaram usturoiul tocat bucatele peste peste, in tava.
    Usturoiul da un gust foarte bun acestui fel de mancare.
    6.Pentru ca pestele sa nu se lipeasca de tava, turnam sucul de rosii
    peste toata compozitia de plachie.
    7. Dam plachia de peste la cuptor timp de aproximativ 30 de minute sau pana cand
    pestele este rumenit si bine facut, iar sosul scade suficient. Din cand in cand,
    turnam sos peste peste, astfel incat acesta sa patrunda uniform.
    8. Cand este gata, scoatem pestele, cu grija sa nu se rupa, pe un platou suficient
    de mare si il garnisim cu rosiile si ceapa din plachie, turnand si sosul ramas
    peste peste. Plachia de crap sau caras este o reteta bine cunoscuta de pescarii
    amatori si profesionisti, si intr-adevar foarte gustoasa.

Se serveste cu vin sec.

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Pentru baietii care-au venit cu ghiocei si martisoare,o cina de peste.
    N-are reteta,este doar la gratar "stropit" cu ulei de masline si patrunjel.

Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    aici
    Posturi
    2.062
    Putere Rep
    21

Implicit

Elliii eu tot sper ca unul dintre baieti nu mananca sea food si imi ramane si mie ceva... Arata bun Elliane; chiar sunt facuti de tine??
    "Every person, all the events of your life, are there because you have drawn them there.
    What you choose to do with them is up to you"

- from "Illusions, The Adventures of a Reluctant Messiah"

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de elliane Vezi post
    Pentru baietii care-au venit cu ghiocei si martisoare,o cina de peste.
    N-are reteta,este doar la gratar "stropit" cu ulei de masline si patrunjel.

Maaaaama, ce pofta mi-ai facut! Imi vin in minte platourile din Nisa, ce fructe de mare am putut sa mananc acolo, nu am mai pomenit nicaieri altundeva! Intr-adevar, nu exista fructe de mare ca cele din Mediterana.

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Peste la gratar
    De don_mario001 în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 114
    Ultimul post: 15.09.2009, 06:11
  2. Cunostinta domn peste 60 ani ...
    De LauLA în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 01.01.2008, 17:51
  3. RADIO PESTE INTERNET
    De JOANN în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Ultimul post: 27.02.2007, 23:25
  4. job-uri in Montreal cu peste 8$ la ora
    De Daniel Cristian în forumul Montreal si suburbii- Quebec- Romani, Comunitatea Romaneasca
    Ultimul post: 26.08.2005, 10:00
  5. Bani pe net,peste 25$ pe luna
    De în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Ultimul post: 01.01.1970, 01:00

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •