Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: cum pot primi viza de turist?

Data înscrierii
    18.03.2008
    Locație
    Romania
    Posturi
    15
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna, locuiesc in Spania de 6 ani si sunt stabilita aici cu familia. Avem proprietate un amartament si o masina noua aici si doi copii scolari. Dorim sa plecam in America in vizita si as vrea sa stiu daca putem cere viza de turisti din Spania, fiind rezidenti cu acte in regula , cu proprietate, contracte de munca si bani in cont. Ce ziceti o sa primesc? Cum e mai bine sa avem chemare de la cineva de acolo sau rezervare de la hotel si atat fara sa le zicem la interviu ca , cunoastem pe cineva acolo? vrem sa venim doar 2 sau 3 saptamani, ce viza as putea primi, pe cat timp? Pot inchiria acolo cand ajung o masina si sa o conduc cu permis Spaniol? Va rog sa-mi raspundeti , va pup

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    7.374
    Putere Rep
    32

Implicit

petruta, faptul ca esti rezident in Spania unde ai un statut material destul de solid poate iti va fi in avantajul obtinerii unei vize de vizita. Pentru ca nu ai cetatenie spaniola nu vei putea beneficia de VWP deci trebuie sa urmezi procedurile ca cetatean Roman.

eu vad 2 poasibilitati: 1- daca ai prieteni aici iti trebuie AOS si o scrisoare de invitatie, apoi aplici la consulatul din Spania la fel ca si romanii din RO. 2- te inscri la vreo agentie de turism pentru excursii care se fac in US.

...trebuie sa mentionez ca in ambele cazuri viza nu este garantata.

Bafta
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    18.03.2008
    Locație
    Romania
    Posturi
    15
    Putere Rep
    0

Implicit

Dar nu pot cere viza de turist fara invitatie si fara ajutorul agentiiei de turism? As vrea sa vin pe cont propiu doar pe baza unei rezervari de hotel acolo si cu bani in banca. vreau sa vin eu , sotul si doi copii. e mai usor asa sau cu invitatie? cat ii costa pe cei din America sa-mi faca o invitatie? Astept si eu mai multe raspunsuri, de ce sunteti rai si nu-mi dati sfaturi? Va pup.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    11.602
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de petruta
    Dar nu pot cere viza de turist fara invitatie si fara ajutorul agentiiei de turism?

poti sa ceri viza oricum, dar sansele sunt mai bune cand iti face cineva o invitatie si iti trimite "affidavit of support", preferabil cetatean american, nu doar rezident. nu costa decat 2-3 dolari pe cineva, sa autentifice la notar, eventual gratis la banca la care au contul.

Data înscrierii
    18.03.2008
    Locație
    Romania
    Posturi
    15
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc mult Sorin, as putea inchiria cu pasaportul si cu permisul de spania o masina sa ma pot deplasa pe acolo? daca obtin chemare de la un roman ce are cetatenie Amricana pe ce perioada as putea obtine viza? E posibil sa obtinem pe 10 ani sau nu se mai da, luind in calcul ca noi avem propietate personala si lucram cu contract aici in spania?
    sper sa primesc raspunsuri detaliate si la aceste intrebari. va sarut dulce

Data înscrierii
    20.01.2008
    Locație
    Romania
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0

Implicit

masina se inchiriaza numai cu permisul, nu conteaza daca e de Spania sau de Romania. Nu conteaza (prea mult) daca cel care iti face chemare este roman sau american, totul depinde de ofiterii de la ambasada si de back-groundul persoanei respective. Un sfat: nu cere tu viza pe 10 ani, lasa-i pe ei sa aprecieze ce perioada poti ramane in SUA, altfel devin suspiciosi.

Data înscrierii
    27.02.2011
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna Petruta! Ziua buna tuturor!
    Ma poti ajuta si pe mine cu informatii privind viza?
    Eu sunt in Spania de putin timp, am un servici stabil, am familia aici, in fine, vreau doar sa merg in vacanta visul meu e sa vad cascada Niagara!
    Ce demersuri ai facut de aici din Spania pt a obtine viza?
    Eu una de ex am doar buletinul, urmeaza sa-mi fac pasaportul, dar vreau sa stiu ulterior pe unde trebuie umblat dupa viza.
    Multumesc anticipat!

Subiecte similare

1. Viza turist dupa o viza au pair
    De cris_lazurca în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 16.02.2009, 08:51
  2. schimbare viza turist in viza de munca
    De arhang3l în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 23.02.2008, 08:57
  3. viza de turist- viza de student- e greu?
    De alinca în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 17.02.2008, 15:03
  4. POTI PRIMI VIZA TURIST PENTRU USA DIN U.E
    De johnjohn în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 03.08.2007, 06:47
  5. este sigur ca voi primi viza de intrare i
    De elengeor în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 29.07.2007, 23:38

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •