Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 31

Subiect: Viata pe un peron...

Data înscrierii
    04.01.2008
    Locație
    Romania
    Posturi
    274
    Putere Rep
    13

Implicit

Am gasit de curand un fragment care mi-a placut mult din "Viata pe un peron" a lui Octavian Paler si am zis sa vi-l arat si voua(desi probabil sunt unii care au citit cartea):

"Mai tarziu, am revenit la gandul ca viata insasi e o stare de tranzit intre nastere si moarte...un peron unde te zbati sa ocupi un loc intr-un tren...esti fericit ca ai prins un loc la clasa I sau la fereastra...altul e necajit ca a ramas in picioare pe culoar...altii nu reusesc sa se prinda nici de scari, raman pe peron sa astepte urmatorul tren...Si fiecare uita, poate, un singur lucru...ca trenurile astea nu duc nicaieri...cel care a ocupat un loc la fereastra este fara sa stie, egal cu cel care sta in picioare pe culoar si cu cel care vine abia cu urmatorul tren...in cele din urma se vor intalni toti undeva, intr-un desert, unde chiar sinele se transforma in nisip...in loc sa se uite in jur, oamenii se imbulzesc, se calca in picioare, isi dau ghionturi..."
    "-Sunteti stresat?Angoasat?Dezamagit?Alienat?Sunteti torturat de indoieli existentiale?Va e frica de batranete sau de moarte?Incercati o spalare de creier."-"Omul-pubela", Matei Visniec

Data înscrierii
    04.01.2008
    Locație
    Romania
    Posturi
    274
    Putere Rep
    13

Implicit

"-Sunteti stresat?Angoasat?Dezamagit?Alienat?Sunteti torturat de indoieli existentiale?Va e frica de batranete sau de moarte?Incercati o spalare de creier."-"Omul-pubela", Matei Visniec

Guest

Implicit

Frumos, idontknow! Si in stilul tau. Cuvinte, idei care indeamna la reflexii. Intr-adevar, "trenurile astea nu duc nicaieri" si "cel care a ocupat un loc la fereastra este ... egal cu cel ce sta in picioare pe culoar". Eclesiastul merge chiarsi mai departe si zice: "Soarta omului si a animalului este aceeasi; aceeasi soarta au amandoi; cum moare unul, asa moare si celalalt, toti au aceeasi suflare, si omul nu intrece cu nimic pe animal, caci totul este desertaciune. Toate merg la un loc; toate au fost facute din tarana si toate se intorc in tarana." Ecl. 3: 19, 20. ... Trist, dar adevarat.

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de kirk
    Eclesiastul merge chiarsi mai departe si zice: "Soarta omului si a animalului este aceeasi; aceeasi soarta au amandoi; cum moare unul, asa moare si celalalt, toti au aceeasi suflare, si omul nu intrece cu nimic pe animal, caci totul este desertaciune. Toate merg la un loc; toate au fost facute din tarana si toate se intorc in tarana." Ecl. 3: 19, 20. ... Trist, dar adevarat.
    Trist?! De ce trist?
    Adevarul e unul, realitatea e una. Cand nu corespunde dorintelor proprii, atunci zicem ca e trist. Cand corespunde asteptarilor, atunci zicem ca e ce bine e.
    Cand de fapt e exact cum trebuie sa fie: independent de dorintele noastre.

Realitatea nu tine cu nimeni.

PS: Paler parca era membrul ala CC bun la literatura.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de idontknow
    Am gasit de curand un fragment care mi-a placut mult din "Viata pe un peron" a lui Octavian Paler si am zis sa vi-l arat si voua(desi probabil sunt unii care au citit cartea)
    Cu parere de rau, n-am citit cartea. Dar citindu-te si citind citatul, am facut imediat analogie cu un PPS ce circula la un moment dat prin mailboxuri, unde, metaforic, viata noastra era comparata cu o calatorie cu trenul. Ceva de genul, parintii nostri s-au urcat de undeva dintr-o statie inaintea noastra si bineinteles, vor "cobora" undeva pe un peron tot inaintea noastra. Ramanand acolo si privind in urma trenului...
    Desigur, fiecare avem o statie in care va trebui sa "coboram". E implacabil, chiar daca nu cunoastem numele ei...[img]smileys/smiley6.gif[/img]
    Ce e dorit, e ca macar sa se pastreze randul...

When the going gets tough, the tough get going
    Nu stiu ce-nseamna, da'mi place cum suna.

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de Raven
    era Raven doar ca asta nu la impiedicat si sa gandeasca [img]smileys/smiley2.gif[/img]
    sunt unii calatori prin viata care desi nu au fost ceva de genul cum amintesti pe-acolo, nu au gandit nici macar supericial la cele mai elementare intrebari ale vietii si mortii dara'mi'te profund...
    Citat Postat în original de kyddy
    parintii nostri s-au urcat de undeva dintr-o statie inaintea noastra si
    bineinteles, vor "cobora" undeva pe un peron inaintea noastra. Ramanand
    acolo si privind in urma trenului...
    Desigur, fiecare avem o statie in care va trebui sa "coboram". E implacabil, chiar daca nu cunoastem numele ei...[img]smileys/smiley6.gif[/img]
    Ce e dorit, e ca macar sa se pastreze randul...
    Cand nu se intampla asa ?...Ce lipsa de respect ![img]smileys/smiley2.gif[/img]
    Folosindu-m doar de un mic procent din ideea citata de Raven, asa ar fi conform asteptarilor. Totusi, viata reuseste sa ne de-a cate o palma demonstrandu-ne ca polititea </span>acordand intaietate parintilor nostri conform asteptarilor, dorintelor noastre, normalitatii terestre pe care am insusit-o, nu are a face si nu este punctul ei forte.
    Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Data înscrierii
    17.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    643
    Putere Rep
    14

Implicit

Dupa 89, gaselnita multora dintre cele 3,8 milioane de membri PCR era "m-am facut membru ca sa nu fie numai lichele in partid si sa nu se duca tara de rapa". Asa o sila ma apuca auzindu-i, iar celor ce-mi erau prin preajma le strigam in fata ca tarii ii era mult mai bine daca nici unul din ei nu se facea comunist. Vezi tu, Paler nu a spus niciodata ca de aia s-a facut membru de partid si pt asta l-am apreciat o data in plus si dupa ca si inainte de schimbarea de regim din Romania. Ma surprinde oarecum atitudinea ta ironica fata de cel care mie mi-a inseninat ani buni din viata de dupa cortina de fier. Intr-adevar, la "curajul" cu care se scrie acum cartile lui pot fi considerate desuete. Dar pe atunci, ele mai erau un licar.

PS: de rosii din literatura romana contemporana ce parere ai? Sunt buni ca nu sunt membri CC?
    Tristetea mea aude nenascutii caini
    pe nenascutii oameni cum ii latra
    .

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de ramos
    Vezi tu, Paler nu a spus niciodata ca de aia s-a facut membru de partid si pt asta l-am apreciat o data in plus si dupa ca si inainte de schimbarea de regim din Romania. Ma surprinde oarecum atitudinea ta ironica fata de cel care mie mi-a inseninat ani buni din viata de dupa cortina de fier. Intr-adevar, la "curajul" cu care se scrie acum cartile lui pot fi considerate desuete. Dar pe atunci, ele mai erau un licar.
    a fost singurul si printre primii care a declarat public fara a i se cere cu mult inaintea studierii dosarelor...si alea comandate si valabile doar pentru unii[img]smileys/smiley2.gif[/img]
    mie teama ca reducem viata si valoarea unui om doar la o apartenenta, un act care poate intr-un spatiu delimitat este oficial dar care poate intr-un alt spatiu nu a fost considerat oficial niciodata...
    Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

RE: membrii CC

Membru CC inseamna membru in Comitetul Central al PCR, nu in Comitetul Central al ACR.

Intre Paler si Bruckner alias Brucan nu-i in esenta nici o diferenta.

Cum ziceam, sunt 22 demilioane de Romanii in lume, cati romani atatea Romanii, fiecare roman are Romania lui.
    Romania mea e aia din Memorialul Durerii, prin bunavointa DSS, a turnatorilor si a membrilor CC din care cu onor faceau parte si elite gen Octavian Paler.

PS: De ce-o fi intrat Paler in CC? "Greseala" tineretii (de parca in CC s-ar fi putut intra din greseala)? Sau lichelismul specific elitelor RO (v. si troica Liiceanu-Patapievici-Plesu, Sadoveanu, Arghezi si multi altii)?

Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    17.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    643
    Putere Rep
    14

Implicit

RE: membrii CC

Membru CC inseamna membru in Comitetul Central al PCR, nu in Comitetul Central al ACR.

Zau?! Eu credeam ca te referi la CC al CFR, la care, ca si mine, ai venit degraba sa ceri obladuire. Altfel, sunt cu totul si cu totul de acord cu tine.
    Tristetea mea aude nenascutii caini
    pe nenascutii oameni cum ii latra
    .

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Viata ca o telenovela
    De christianT în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 89
    Ultimul post: 13.06.2009, 16:00
  2. Viata de NY pt viata de caregiver-Merita?
    De manolica1 în forumul Comunitatea romaneasca din Northeast
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 22.06.2008, 21:51
  3. cum e viata in Miami?
    De mirela în forumul Comunitatea romaneasca din Southeast
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 20.11.2005, 06:18

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii