Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 8 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 75

Subiect: Germania sau America?

Guest

Implicit Germania sau America?

Daca ati avea un copil si ar fi sa alegeti (ce e mai bun pentru viitorul lui),voi ce ati alege o viata in Germania (intr-o metropola bavareza) sau una in America (California)?

Data înscrierii
    23.10.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    325
    Putere Rep
    16

Implicit

In mod cert US (nu California neaparat). Romanii sint stigmatizati in vestul Europei pentru citeva generatii de acum incolo.

Guest

Implicit

nimeni nu a spus ca Mary355 ar fi romanca, sau ca e vorba de copii romani. si chiar daca ar fi,si ar fi de ex. casatorita cu un neamtz, copiii nascuti in Ge n-ar purta "stigma" de roman.

In rest banuiesc ca intrebarea e doar teoretica, pt. ca decizia de a te muta de la Muenchen in California oricum ai luat-o, asa ca acum ... vorbim discutii.

Oricum, parearea mea e ca nu prea conteaza. USA si Ge sint "on par" cind vine vorba de viitorul/educatia copiilor, si lucrul asta e adevarat cam pt. toate tarile vestice. Evident ca sint si unele specifice locale, dar nu determinante. Determinant e mediul de acasa, ce invata in familie, si mai ales ce exemple directe vad copiii in parintii lor.

lumea e acum globalizata si cel mai bine e sa isi petreaca copilaria in mai multe tari, asta le va deschide cel mai mult orizontul.

Data înscrierii
    29.10.2007
    Locație
    New York
    Posturi
    326
    Putere Rep
    13

Implicit

Si Germania e frumoasa si ofera conditii pentru familii si copii, si cred ca si California la fel.

Eu sint in New York si deci in oras nu e chiar locul perfect pentru a creste & educa copii. As prefera periferiile orasului, dar sint foarte scumpe casele acolo.

O sa ma mut cred ca pina la sfirsitul anului la Ohio. Dar am si prieteni care au fugit de New York, in orice alt stat in localitati mai mici.

Deci in US,locul ideal pentru familie,copii nu e in orasele mari,aglomerate.

Data înscrierii
    27.08.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    37
    Putere Rep
    0

Implicit

Daca iti permite buzunarul , incearca Elvetia , parerea mea ca pt scoli e the best , mai ales ca probabil vorbesti germana deci nu iti va fi prea greu...daca nu...probabil as opta pentru SUA ...! Nu neaparat California cum a mai mentionat cineva, sant scoli bune peste tot in state...!

Guest

Implicit

copilul din prima casatorie are dubla cetatenie germana si romana,tatal fiind bavarez,bunica mea a fost svaboaica...actualul sot este american si a primit chiar acuma oferta in ambele variante...eu iubesc europa,el california....momentan nu suntem intr-o situatie finaciara stralucita (avind ceva probleme grele in ultimii doi ani si pierzind datorita proceselor bani foarte multi)dar acuma datorita faptului ca s-au rezolvat problemele noastre suntem gata de plecare...chestia care ma zbuciuma sufleteste este aceasta decizie...deci legal putem trai si lucra imediat in ambele tari...si copilul dupa doi ani Romania,nici nu mai vrea sa auda nici de Germania ,nici de America...asa patriot mai rar...poate aveti si voi vreo parere,ca eu nu mai am liniste...

Guest

Implicit

Cum deviza este: "Totul pentru copii", stabiliti-va in Romania.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Am locuit doi ani in Bayern(Munchen) si de asemenea doi ani in California. Nu am copii, dar facand comparatie intre cele doua situatii, as alege fara sa clipesc Germania, cu atat mai mult cu cat este vorba despre Munchen.

Faptul ca un copil iubeste un anumit loc, nu cred ca poate fi pus pe seama patriotismului, ci pe fibra sa profunda. Daca ii place mult in Romania, probabil ca acolo este locul sau. Fiecare om va performa la maxim acolo unde se simte el bine, nu unde credem noi restul ca ar face-o.

Patrie este una, restul sunt doar tari.

Guest

Implicit

suntem stabiliti in romania de doar doi ani,nu de buna voie,ci am fost blocati in tara de niste procese...consider ca copilul are mai bune sanse in viata,daca termina o facultate in germania sau in america decit una in romania...cel putin in germania,se observa diferenta...nu numai la salar...
    copilul vorbeste fluent trei limbi:romana,germana si engleza,deci referitor la limba nu ar fi o problema schimbatul scolii...

dar cume viata pentru romani acolo? sunteti fericiti? V-ati realizat? o alta intrebare importanta:azi m-am uitat la preturile la avion,pentru doua persoane (eu si copilul)s-ar ridica o vizita in romania la o suma mare...cum va vizitati rudele in astfel de conditii?

Guest

Implicit

Eu am lucrat cu contract in Germania 1 an iar acum locuiesc la Chicago.In mod cert alegerea cea mai buna e America DPMDV.In Germania nu mi-a placut cum eram privit ca roman si in general in EU e acelasi lucru.

Pagina 1 din 8 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. munca in Germania
    De true_999 în forumul Comunitatea romaneasca din Germania
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 25.02.2011, 04:11
  2. job in invatamant germania
    De aurora_pop78 în forumul Comunitatea romaneasca din Germania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 11.04.2010, 14:21
  3. Vizita in Germania
    De 13joanna în forumul Comunitatea romaneasca din Germania