Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: TOEFL test

Data înscrierii
    08.10.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    44
    Putere Rep
    0

Implicit

Vreau sa aplic pentru o facultate din State si trebuie sa dau testul TOEFL. Care dintre voi a dat testul? Am cautat documentatie, am gasit ceva dar se pare ca e destul de greu... Voua cum vi s-a parut? Ce se intampla daca iei un score foarte mic? Poti sa il mai dai o data? Am inteles ca rezultatele trebuiesc trimise direct la facultatea respectiva....voi ce stiti?

Data înscrierii
    26.04.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    57
    Putere Rep
    14

Implicit

Daca stii exact despre ce facultate este vorba, intra pe site-ul ei si vezi ce scor minim cere pt TOEFL. Daca nu obtii din prima scorul cerut, poti sa tot dai testul (la un anumit interval de timp, din cate stiu eu) pana reusesti.
    Rezultatele trebuie intr-adevar trimise direct la departamentul la care aplici. Asta e usor de facut, pur si simplu selectezi la sfarsitul testului, dintr-un meniu care iti apare pe ecran, universitatea si departamentul la care doresti sa iti fie trimise scorurile (cel putin asa era cu multi ani in urma cand am dat eu testul, dar nu cred ca s-a schimbat de atunci treaba asta). Succes!

Data înscrierii
    06.07.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    268
    Putere Rep
    16

Implicit

Cele mai multe universitati cer minim 213 puncte si 3.5 scorul la eseu. Poti sa dai testul in fiecare luna calendaristica, dar nu mai mult de 5 ori pe an (asa a fost cind am dat eu). Testul este greu daca stii doar teorie. Este sio proba practica (ascultat si vorbit). Eu am exersat uitindu-ma la filme si acoperind partea de jos a ecranului sa nu vad scrisul in romana. Mult succes.
    Cat timp traiesti, simte-te vie!

Data înscrierii
    11.09.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    307
    Putere Rep
    14

Implicit

Nu putem noi sa-ti spunem cat de usor sau greu este, pt ca nu stim cata engleza stii. Daca te descurci va fi usor. Eu una am terminat in vreo ora jumatate. Singura parte mai dificila a fost ascultatul, mai ales ca era vorba despre albine si o ora de biologie si pt ca castile erau de cacao si nu intelegeai nimic. Dar, daca ai cunostinte medii de engleza macar, nu vad de ce nu ai lua. Am avut un coleg de clasa care a luat testul cu usurinta si sincer nu era prea bun, cel putin la orele de engleza era pe camp, asa ca nu te agita prea tare. Din cate imi amintesc, te poti duce pe site-ul lor sau la google sa cauti exemple de teste si poti gasi tot felul de lucruri care te vor ajuta sa intelegi in ce consta testul. Plus ca poti sa si incerci sa rezolvi problemele pe internet si iti si spun daca ai raspuns corect sau nu. Succes!
    Nihil sin Deo!

Data înscrierii
    08.10.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    44
    Putere Rep
    0

Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri. Sincer, pot sa spun ca stiu engleza...inteleg cam 90 %, si nu pot sa spun ca mi-am facut vreodata probleme...majoritatea am invatat din filme, dar am studiat si la scoala....doar ca am citit atatea despre testul asta, si toti spun ca e greu....si sincer m-am cam speriat...plecarea mea depinde in mare parte de testul asta....binenteles si de visa de la ambasada...[img]smileys/smiley4.gif[/img].....apropo, ce stiti, visele de student se dau la fel de "greu" ca si vizele de turist?

Data înscrierii
    10.01.2012
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Teste toefl in galati

recent s-a deschis la galati un nou centru de testare toefl ibt. Centrul de limbi straine eurolingva administreaza atat teste toefl ibt cat si teste bulats.

Datele de examen disponibile pana in acest moment pentru sustinerea testelor toefl sunt urmatoarele:

21 ian 2012; 28 ian 2012;
    03 feb 2012; 11 feb 2012; 18 feb 2012;
    03 mar 2012; 09 mar 2012; 23 mar 2012;
    20 apr 2012; 27 apr 2012;
    05 mai 2012; 25 mai 2012; 26 mai 2012;
    08 iun 2012; 15 iun 2012; 23 iun 2012

in cadrul acestui centru de testare se organizeaza si simulari gratuite ale testelor toefl ibt, pentru cei ce doresc sa fie cat mai bine pregatiti pentru examenul propriu-zis. Aceste simulari au loc in fiecare zi de marti din ultima saptamana a fiecarei luni.
    Spre exemplu in luna ianuarie simularea gratuita va fi organizata pe data de 24 ale acestei luni.

Se pot organiza sesiuni de simulare ale examenelor toefl, contra cost, si in alte zile.
    Pentru informatii suplimentare si pentru inscrieri ne puteti scrie la adresa de e-mail galati@eurolingva.ro.

Subiecte similare

1. TOEFL iBT
    De Mmap în forumul Vize imigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 17.01.2012, 01:22
  2. Emigrare Canada - Test TOEFL
    De în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Canada-Montreal-Quebec
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 23.01.2007, 18:56
  3. Useful free TOEFL material , toefl sample
    De newtoefl în forumul Vize imigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni
    Răspunsuri: 0