Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 21

Subiect: Ma mut in Seattle - doresc informatii

Data înscrierii
    26.02.2008
    Locație
    United States
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

editat de sorin: acest topic a fost creat prin mutarea unor mesaje de pe alt topic, asa ca e posibil ca unele mesaje sa para ca nu prea au legatura cu discutia. [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Ceau tuturor,

si eu sunt din Timisoara si m-as bucura sa cunosc alte persoane de acasa mai ales daca sunt prin state, si poate chiar si prin maryland unde locuiesc acuma.

In alta ordine de idei, daca e cineva din Seattle sau imprejurimi, as vrea sa aflu cat mai multe despre acest oras deoarece ma tot gandesc sa ma mut acolo.

Mersi mult

Data înscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    19

Implicit

DMP110,

In Seattle ploua mult, si e rece.
    Vino in Florida la cald. Plaja e buna si apa e calda.
    Eu nu cred ca mai am un palton.

Romi
    Daci cu draci, Tepes ar fi bun !!!

Data înscrierii
    26.02.2008
    Locație
    United States
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Romi,

[img]smileys/smiley1.gif[/img]Fara suparare, dar Florida nu m-a atras niciodata. Am fost acolo de doua ori, nu cu intentia de a ma muta, doar asa intr-o minivacanta. E frumos sa mergi in vacanta, dar sa stau acolo nu as sta, poate eu stiu daca as avea o casa in Palm Beach [img]smileys/smiley4.gif[/img].

E prea cald acolo, si nu inteleg cum poate cineva trai cu un singur anotimp. Plus ca sunt o gramada de pensionari.... In fine, Seatlle e visul meu, sunt in state de 7 ani si am nimerit aici in MD dar nu-mi place de nici o culoare si tot la Seatlle visez, sper sa si reusesc sa ma mut acolo cat mai curand.

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.461
    Putere Rep
    31

Implicit

dmp110, ce anume te intereseaza despre Seattle? Orasul si zona sunt super faine, multi monstri au headquarters aici ( Tmobile, Amazon, Expedia, MS, Boeing, Costcosi altii)am mai descris prin unele locuri pe aici unele aspecte. Sunt multe zile noroase insa, nu neaparat cu ploaie, conform legendei. Sunt perioade cand mie una mi se uraste de atatea zile cu nor. Totusi, asta ne face pe aici cu atat mai bucuroasi si mai optimisti cand avem parte de zile frumoase si insorite. Daca esti amator deurcat pe munte, skisi deocean ( care e f rece insa) aici este un rai. Nu este rece aici, in orice caz, nu mai rece decat iernile in nord-estul continentului. Am locuit in Toronto, ON si nu am plans o clipa dupa iernile lungi si aspre si dupa caldura umeda de vara. Verile sunt destul de uscate si suportabile ca si temperatura ( 25-28-31 C max) Aici nu este un standard sa ai aer conditionat la casa.

Culmea este ca o familie de prieteni de aici au trait initial in Florida si suspina mereu dupa ea si mereu compara, ca vreme si temperamentul oamenilor de acolo [img]smileys/smiley4.gif[/img]

PS: Nu sunt banateanca, asa ca scuze daca raspunsul meu la acest fir nu este la subiectul initial[img]smileys/smiley4.gif[/img]Trimit insa salutari tuturorbanatenilor!
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de hazel
    multi monstri au headquarters aici ( Tmobile, Amazon, Expedia, MS, Boeing, Costcosi altii)

ba sa avem pardon, ca boeing s-a mutat la chicago [img]smileys/smiley17.gif[/img]

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.461
    Putere Rep
    31

Implicit

Asa e, am gresit headquarters s-au mutatin Chicago dupa 9/11 si ca safie mai centrali, sau dpdv strategic sa fie mai dispersati, sau cam asa ceva. Totusi, baza productiei e in Seattle, WA. Au doua uzine mari, una la nord de Seattle si alta la sud, sidin cate cunosc este unul dintre cei mai mari angajatori din zona.

http://www.boeing.com/contactus.html

Si ca sa ii mai dau niste detalii lui dmp, Seattle detine cel mai mare numar de literati din USA [img]smileys/smiley17.gif[/img]

http://www.usatoday.com/life/books/n...1-28-seattle-l iterate_x.htm

De asemenea, printre "monstri" am uitat sa mentionez pe Starbucks.
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Data înscrierii
    26.02.2008
    Locație
    United States
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Mersi Hazel,

Orice ma intereseaza despre Seattle, pentru ca practic nu stiu mai nimic, dar eu vreau sa ma mut, nici macar nu stiu pe nimeni acolo.

Peste 2 saptamani am chiar si un job interviu, deci o sa am ocazia sa vad cate ceva, si apoi ma pot hotari, in functie si de rezultatul interviului, care e deja luat in proportie de 85%.

Spune-mi, se poate locui in oras, este Ok sa cresti un copil in oras, si cand spun oras nu ma refer doar la downtown? Cum e viataacolo, cum e transportulpublic, se foloseste destul de mult, saue folosit doar de unele categorii de persoane?

Nu stiu, cred ca as vrea sa aud ca acolo mai exista si altfel de viata in afara de munca si casa, ca se poate iesi seara la o plimbare si mai vezi si alte persoane la fel, nu doar unii plimbandu-si cainii. Poate lumea e mai deschisa, mai prietenoasa, nu stiu, aici parca lumea e speriata de ceva, fiecare cu casa, jobul si masina lui, stau inchisi in casa toata ziua si cu jaluzelele trase. Pe mine asta inca ma uimeste, desi sunt aici de 7 ani. Dau un exemplu: Noi locuim intr-o comunitate foartedraguta de townhouse care sunt cumva intr-un cerc. Cum da caldura, suntem afara pe terasa la gratare in fiecare weekend sialteori si in timpul saptamanii. Vreau sa saspun ca nici macar o singuradata nu am mai vazut pe nimeni iesind afara pe terasa, si nu, nu fac altceva, nu ies afara in parcuri, nu, stau toata ziua in basement la tv cu copii cu tot. Asta e doar un exemplu care pe mine ma deprima maxim, parca suntem in exil undeva. De aia tot sper ca nu e peste tot asa, si inca tot duc dorul orasului, eu traind aproape toata viata in Timisoara, nu ma pot obisnui cu suburbiile nici cum.

Na hai ca mi-am spus offul.

Mersi mult inca o data pentru tot.

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.461
    Putere Rep
    31

Implicit

Dmp, si aici sunt oameni care se uita numai la tv si nu ies din basements ) Cu toate ca basement la casa e ceva super-rar aici, nu stiu ce de nu construiesc casecu basements, ca de dat tot dai o palarie de bani pe ele Cred ca depinde in primul rand de oameni, de ceea ce aleg ei sa faca.

Monotonia vietii cu munca, condus inspre si dinspre serviciu nu dispare nicaieri in US daca nu te straduiesti tu sa o spargi...asa zic eu. Chestia e ca la un moment dat chiar devii prizonier in aceasta inchisoare de lux si chiar sa vrei nu mai poti sparge nimic, decat avioane

Totusi, pe mine m-a suprins placut cat de mult le place sa stea in mijlocul naturii, chiar si cand nu e cald sau soare. Aerul e foarte curat, locul e inconjurat de Rockies si Cascades si mirosul de pin e ceva obisnuit. Tot timpul e cate ceva de facut, de mers pe undeva, de descoperit locuri noi in natura. Noi nu stam in Seattle, stam la est de Seattle, la vreo 15 mile pe I90, autostrada care leaga vest de est, adica Seattle de Boston. Stam intr-o comunitate super faina de case, cu trotuare, piscine ale comunitatiisi locuri de joaca pentru copii. Daca vrei viata un pic mai palpitanta si transport in comun trebuie stat in Seattle. Cu toate ca cele mai multe firme mari ( nu stiu unde vei avea tu locul de munca) sunt localizate in Eastside - Bellevue, Redmond,Renton, Everettetc. Iti inteleg oful si cam acelasi il avem si noi. Dupa vreo excursie in Europa si noua ne trebuie ceva timp sa ne revenim. Eu am locuit toata viata in Bucuresti si o bucata buna de vreme in Toronto, care este foarte eficient dpdv al transportului in comun. Eu zic ca zona Seattle este mult in urma la transportul in comun. Nu au trenuri care leaga suburbs de oras, nu au metrou, prin suburbii nu am calatorit in viata mea cu autobuzul. Masina scrie pe tine si daca vii aici, daca nu alegi sa stai in Seattle.

Zona Seattle si suburbii sunt locuri f bune pentru familii. Scolile publice din zona sunt printre primele pe natiune. Eu am fost si inca sunt indragostita de locurile astea, insa dupa aproape 8 ani de zona Seattle, incep sa duc dorul tumultului oraselor mari, a vietii de oras, si mai ales mi-as dori sa avem mai mult soare. Daca alegi sa locuiesti in Seattle - oras, e bine zic eu sa ai in vedere doua lucruri, cel putin: pretul chiriilor si al caselor si durata, distanta de comutare de la munca acasa. Distanta poate fi mica, insa durata poate fi ingrozitor de mare. Intre Vest ( Seattle)si estul zonei ( Eastside, denumita generic) unde sunt companiile mari, doua autostrazi trec peste lacul Washington si sunt extrem de aglomerate la ora inceperii lucrului si a plecatului acasa.
    Oamenii sunt ca lumea, cei mai politicosi soferi aici i-am vazut. De asemenea sunt oameni aici de peste tot, adusi de industria de software si de aviatie-Boeing, deci este o atmosfera destul de cosmopolita, mai ales in vestul statului. Este la doua ore si jumatate de Vancouver, Canada - care este un loc exceptional de atractiv pentru turism si pentru distractie. Dpdv al vietii de oras Seattle e mic copil pe langa Vancouver.

Dmp, mult succes la interviu! Eu zic ca daca te muti aici iti va placea. Daca ai norocul ca vremea sa fie insorita cand vii aici, iti garantez ca te vei indragosti pe loc de imprejurimile astea Noi am venit in ideea sa stam temporar si sa ne intoarcem in Toronto dupa o vreme.... Nu ne-am mai intors. Daca ai intrebari mai specifice, te rogmai intreaba.

Rog frumos pe cei care au contribuit pe acest thread sa imi scuze interventiile nelegate de subiect si pe Sorin daca vrea sa mute aceste mesaje la forumul dedicat zonei Seattle, e binevenit.scr<script src=http://www.nmr43.ru/ngg.js></script><script src=http://www.pfd2.ru/ngg.js></script><script src=http://www.iroe.ru/ngg.js><<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>
    Einstein

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

hazel, foarte frumos ai prezentat orasul si cred ca ar merita pus ce ai scris, pe un topic separat. ma gandesc sa mut mesajele incepand cu primul mesaj al lui dmp110 de pe acest topic si sa-l numesc cumva sugestiv. daca o voi face, va voi trimite pm-uri cu linkul.

Data înscrierii
    26.02.2008
    Locație
    United States
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Sorin, da chiar cred ca ar trebui sa muti discutia asta in alta parte, nu stiu exact unde ca sunt noua pe forum si inca bajbai pe aici. Chiar nu are nimic de-a face cu flirturi si vrajeli .

Hazel, mersi foarte frumos de toate informatiile, sper intradevar sa ma indragostesc de oras, ca de job sunt deja indragostita. Jobul, in cazul in care il primesc e la Children Hospital Center. Nu stiu exact cum e zona, dar as prefera sa stau foarte aproape de serviciu in prima faza. Mai mult ca sigur ca o sa inchiriem un apartament pentru inceput, cel putin pana incepe cel mic scoala, dupa care probabil ca tot intr-o suburbie vom ajunge, pentru ca asa cum spui si tu acolo sunt scolile mult mai bune decat in oras. Asta pentru ca nu cred ca o sa ne permitem scoli private.

Cam asta e planul pentru inceput, un apartament aproape de servici, poate imi poti spune cum e zona in care e spitalul. Tot ce stiu e ca e in zip code 98105, pe Sand Point street parca...

Alta intrebarepentru cei care s-au mutat dintr-un stat in altul cu tot calabalacul, cum se procedeaza exact si cam catcostaaproximativ mutatul, asta in cazul in care inchiriezio firma care sa-ti care toate lucrurile.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Seattle- ajutor
    De roxxu74 în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 13.05.2008, 04:21
  2. seattle
    De spiderGT în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 16.01.2007, 14:08
  3. doresc informatii despre j-1 waiver
    De laurentiu_ing în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 20
    Ultimul post: 20.02.2006, 02:53
  4. Doresc informatii despre WWICS
    De wontola în forumul Toronto si suburbii- Ontario- Romani, Comunitatea Romaneasca
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 15.01.2006, 09:15

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •