Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 43

Subiect: procura vanzare apartament

Data înscrierii
    03.03.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    105
    Putere Rep
    9

Implicit

Uitati care-i treaba: am un apartament de vanzare si deja o oferta, m-as duce in Romania sa inchei actele dar nu stiu daca e cea mai buna solutie, inca nu am transcris casatoria in tara, buletinul si pasaportul sunt pe numele de fata, pasaportul imi expira in mai si am inteles ca nu-l pot schimba pana nu transcriu casatoria, schimb buletinul...apartamentul e pe numele de fata (nu stiu daca asta mai are vreo importanta) asa ca m-am gandit ca ar fi mai bine sa-i fac mamei o imputernicire (ea are deja una pentru transcriere dar si asta ia ceva timp).

Am nevoie de ceva sfaturi, unde sa fac imputernicirea asta, pe ce nume, sunt ceva conditii speciale?

Va multumesc.

Data înscrierii
    03.03.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    105
    Putere Rep
    9

Implicit

Chiar nimeni n-are idei?

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    11.699
    Putere Rep
    10

Implicit

poti sa-ti faci imputernicirea in romaneste, apoi la sfarsit il rogi pe notar sa-ti adauge o incheiere in limba engleza. practic, notarul semneaza ca ai semnat in fata lui actul, nu ca ti l-a tradus. dupa aia trebuie sa mergi la tine la "county" pentru o apostila sau ceva de genul asta.

in felul asta, nici nu-ti mai trebuie o alta traducere din engleza in romana in romania.

p.s. astea le stiu de la un prieten de al meu care e notar in illinois, dar iti sugerez sa verifici pentru statul in care esti.

Data înscrierii
    03.03.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    105
    Putere Rep
    9

Implicit

Multumesc mult Sorine, eu sunt in Michigan. Inca o intrebare: procura o fac pe numele de fata? Apartamentul si buletinul sunt pe numele vechi.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    11.699
    Putere Rep
    10

Implicit

n-am idee. trebuie sa intrebi notarul cu care lucrezi, pentru ca el iti va cere un act de identitate inainte de a semna si a pune stampila. logic ar fi sa pui numele cu care figurezi pe actele din Romania, eventual daca folosesti numele de casatorie sa fie insotit de acte doveditoare, dar este doar o parere personala.

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.152
    Putere Rep
    10

Implicit

tina, banuiesc ca mai ai pasaportul romanesc, cu numele de domnisoara. Foloseste-l, si nu uita sa mentionezi in imputernicire ca estiposesoarea pasaportului nr., eliberat de, la data de, cu adresa..., care adresa cred ca este aceeasi cu cea a appartamentului. Osa ajute, si o s-o scuteasca pe mama ta de complicatii. De asemenea, mentioneaza ca o imputernicesti sa intocmeasa documenele de vinzare, si sa te reprezite in fata autoritatilor romane. Banii ii poti transfera dintr-un cont din Ro, intr-un cont aici cu ~$35, fara complicatii. Nu uita ca ai nevoie de o evaluare a apartamentului la data cind l-ai cumparat, sau de contractul tau de cumparare. Ai nevoie de documentul acela ca sa stabilesti venitul obtinut, pt ca vei plati impozit doar pe aceasta suma, nu pe toata valoarea de vinzare.
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    Lala Land
    Posturi
    2.562
    Putere Rep
    24

Implicit

Cred ca am mai scris pe undeva..dar in fine..o sa reiau! Am facut foarte recent o imputernicire sotului meu pentru a ma reprezenta in Romania la un business, si a functionat perfect! Am mers la un notar, care mi-a semnat "power of attorney" in limba romana,si-a pus stampila,a mentionat ca totul este pe raspunderea mea..si gata! Mi-a luat amprentele intr-un registru special..si am semnat! A fost de ajuns!

Ca act de identificare am avut ID-ul de aici..si buletinul din Romania! Intr-adevar, amandoua sunt pe acelasi nume! Dar... cred ca daca o sa duci ID-ul de State, buletinul de Romania(sau eventual pasaportul), si certificatul de casatorie ,ca sa demonstrezi schimbarea de nume. o sa fie ok! Parerea mea![img]smileys/smiley4.gif[/img]

Acuma..am si eu o nelamurire....daca imi este permis! Daca stiti ca o sa aveti tot felul de neajunsuri din cauza schimbarii numelui..de ce o faceti? Eventual il puteti schimba la cetatenie..daca e musai! Nah..zic si io...!Eu mi-am pastrat numele de fata..si nu am avut nici un fel de probleme niciodata din cauza asta..!Din contra..m-a ajutat foarte mult in relatia cu autoritatile![img]smileys/smiley2.gif[/img]

We are the people our parents warned us about.
    -- Jimmy Buffett

You know there is a problem with the education system when you realize that out of the 3 R's only one begins with an R.
    -- Dennis Miller

Life is what happens to you while you're busy making other plans.

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.152
    Putere Rep
    10

Implicit

divo, i-am sugerat sa puna datele din pasaport ca sa nu se mai complice sa mentioneze si ID-ul de-aici, care nu are relevanta. Daca ar mentiona ID, ar trebui si certificatul de casatorie, si-atunci ar trebui inregistrat la oficialitatile romane(daca n-a fost, ori daca s-au casatorit in Ro). Mie nu mi s-a parut complicat in nimic. Chestia cu schimbarea numelui de familie e optiune proprie, unii o fac pt ca "asa fac cei mai multi", altii ca sa cimenteze casnicia (cei mai multi barbati sint copii), altii pt ca asa cred ca-i bine.
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Data înscrierii
    03.03.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    105
    Putere Rep
    9

Implicit

Multumesc tuturor pentru sfaturi, sunteti nemaipomeniti, sper sa rezolv si cu asta cat mai repede.

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.152
    Putere Rep
    10

Implicit

Sa-ti ajute Dumnezeu sa termini repede si bine, s-atunci sa vezi un E-Chef pe forum, desigur cu peste. [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. procura
    De dixy în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 07.06.2008, 19:36
  2. procura
    De mirela22 în forumul Info diverse,bilete avion,posturi tv/radio,cluburi,juridic
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 03.06.2008, 18:04
  3. Obtinere procura
    De furnicutz în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 05.06.2007, 11:15
  4. Procura Dallas
    De Andrada69 în forumul Comunitatea romaneasca din Southwest
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 06.04.2007, 03:06
  5. cum sa fac o procura
    De uztucim12345 în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 16.02.2007, 07:10

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •