Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 32

Subiect: Trebuie sa-mi fac un pasaport nou sau nu?

Data înscrierii
    25.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    169
    Putere Rep
    15

Implicit

Buna, dragilor!

Nu stiu unde sa ma documentez, asa ca ma adresez voua. Am venit in America in Aprilie, 2007 cu viza K1, m-am casatorit in Mai si am obtinut green cardul in August.Ma intreb daca pasaportul meu e inca valabil tinand cont ca mi-am schimbat numele prin casatorie. Trebuie sa obtin altul nou in Romania? Voi cum ati procedat?

Va multumesc!

Data înscrierii
    22.07.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    76
    Putere Rep
    13

Implicit

Eu nu mi l-am schimbat si am fost in Romania in decembrie. Am avut pasaportul cu numele vechi, biletele pe numele nou, green cardul si certificatul de casatorie. N-am intampinat nici un fel de probleme.
    For the world you may be one person but for one person you may be the world...

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

Dana, eu am calatorit cu pasaportul romanesc (pe vechiul nume pina a expirat) asa cum spune si Nicolle. Ca sa-ti schimbi pasaportul pe noul nume trebuie mai intii sa-ti inregistrezi casatoria la autoritatile romane, care-i ca la noi... Apoi sa-i faci buletin nou(daca in pasaportul vechi nu-i mentionat ca ai domiciliul in strainatate), si abia apoi pasaport.
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Data înscrierii
    05.07.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    39
    Putere Rep
    0

Implicit

Fetelor Imi cer scuze ca ma bag si eu, am si eu o intrebare tot cu schimbare de nume, de asta o postez aici: daca ma marit si-mi schimb numele, trebuie sa imi schimb numele si pe green card, sau pot sa il tin asa? Ca probabil o sa imi schimb ID-ul deci o sa ma duc la politie cu green cardul si certificatul de casatorie.

Imi cer scuze de la initiatoarea topicului, [img]smileys/smiley1.gif[/img]

P.S. Light ai fost asa draguta sa imi raspunzi pe topicul meu, si uite ca acum te urmaresc peste tot....[img]smileys/smiley17.gif[/img]

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

Sophya, uite aici cam ce trebuie facut. Desigur nu ai de schimbat tot, doar ce se potriveste pt tine. Nu uita sa cereti certified copies of marriage certificate. Dar daca planuiti, in continuare s ava casatoriti in tren, cred ca asta va complica situatia, adica vei primi certificatul de casatorie dupa o vreme (la unii citeva saptamini), si nu prea poti comanda copii. Imi permit o sugestie: casatoriti-va la city hall, si mergeti in honey moon cu trenu. Cit de prozaica sint! [img]smileys/smiley9.gif[/img]Virsta, bat-o vina.
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Data înscrierii
    05.07.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    39
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc light. Si noi am ajuns la concluzia ca ar fi cam prea complicat sa ne casatorim in tren. Doar atat ca ne doream sa fim numai noi doi, fara rude si batai de cap si singura solutie era sa fugim de-acasa....[img]smileys/smiley36.gif[/img]

O sa deschid linkul pe care mi l-ai trimis si o sa ma lamuresc, multumesc mult inca o data.

Imi cer inca o data scuze ca am intervenit pe un topic care nu era al meu. [img]smileys/smiley9.gif[/img]

Data înscrierii
    29.10.2007
    Locație
    New York
    Posturi
    326
    Putere Rep
    12

Implicit

Citat Postat în original de Sophya

Fetelor Imi cer scuze ca ma bag si eu, am si eu o intrebare tot cu schimbare de nume, de asta o postez aici: daca ma marit si-mi schimb numele, trebuie sa imi schimb numele si pe green card, sau pot sa il tin asa? Ca probabil o sa imi schimb ID-ul deci o sa ma duc la politie cu green cardul si certificatul de casatorie.

Imi cer scuze de la initiatoarea topicului, [img]smileys/smiley1.gif[/img]

P.S. Light ai fost asa draguta sa imi raspunzi pe topicul meu, si uite ca acum te urmaresc peste tot....[img]smileys/smiley17.gif[/img]

Buna,

Nu iti recomand sa iti schimbi numele. Eu am fost casatorita, mi-am schimbat numele (l-am luat pe al lui). Acum ca sint divortata, vreau sa imi schimb numele inapoi la al meu de domnisoara. SO, ce rost a avut sa imi fac o gramada de acte pe numele lui?

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

Pentru numele lui Dumnezeu, May. Oamenii nu se casatoresc sa divorteze, ci sa traiasca impreuna. Daca nu ai altceva de facut, schimba-ti numele, desi poate ar fi mai bine sa ai acelasi last name cu copiii.

Sophya, te rog nu-ti mai cere scuze, sintem intr-un spatiu public, si ne bucuram sa aflam parerile celorlalti.

Data înscrierii
    05.07.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    39
    Putere Rep
    0

Implicit

Sa stiti ca vreau foarte mult sa imi schimb numele, o sa radeti! Dar abia astept! Stiu ca o sa fie foarte greu si o sa am multe de facut, mai ales ca am vazut sa trebuie sa cer si un nou SSN, dar merita efortul. Sa va explic si de ce: acum nu am numele meu de domnisoara ci numele fostului meu sot, care este si pe green card. Am divortat dupa ce am ajuns aici. Eu am gasit de lucru el nu, si cum parintii lui sunt oameni bogati in Romania a preferat sa se intoarca acasa, spunandu-mi ca oi veni si eu cand mi-o rupe gatul pe-aici. Dar cum a ajuns acolo hop si-a gasit alta, nu-i gasesc vina. Baiat frumusel si "cu cheag". Intre timp eu am ramas aici, si am tras tare ani de zile..., dar am zis ca ce sa-mi mai schimb numele de pe green card ca uite cu ajutorul lui Dumnezeu acusica vine cetatenia. Dar ma seaca la inima cand lumea in spune, vaaai ce nume interesant...

Asa ca am din doua unari imi schimb numele pentru cel al viitorului meu sot cu ocazia casatoriei... ori mai astept pana la cetatenie, si atunci il schimb... tot cu al viitorului sot. cam asta am in minte. [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Si light are dreptate, oamenii se casatoresc ca sa ramana impreuna, si la bine si la greu, si dupa cat am tras pe aici, definitia pentru "greu" este alta pentru mine. Ca am fost impreuna atat la greu, eu zic ca de-acum vine si binele, Doamne ajuta!!!

Data înscrierii
    29.10.2007
    Locație
    New York
    Posturi
    326
    Putere Rep
    12

Implicit

Binenteles, Light, sint de acord cu tine. However, in cazul meu, de ce sa "slavesc" numele unui retardat mintal, pardon si al familiei lui...Sint mai multe lucruri pe care nu le stii- nu ma refer la green card. De ce pe toate diplomele mele la care numai eu stiu cum am muncit sa apara numele lui...Ca si cum i s-ar cuveni...Adica ar fi o familie de oameni desptepti( retardatii ). Mai bine pun numele mamei mele care s-a chinuit sa ma creasca intr-o lume nebuna- Botosani acum 30 de ani....

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. pasaport
    De în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 09.04.2008, 02:42
  2. Ce trebuie sa fac?
    De lucia_idle în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Canada-Montreal-Quebec
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 05.09.2007, 12:46
  3. pasaport
    De astileanalina în forumul Comunitatea romaneasca din Midwest
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 23.08.2007, 12:47
  4. pasaport vechi vs. pasaport nou
    De în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 28.02.2007, 21:27
  5. vin in Toronto, ce trebuie sa fac?
    De strainul în forumul Vize imigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni