Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 14

Subiect: Legalizari diplome obtinute in alte tari

Data înscrierii
    04.04.2005
    Locație
    Poland
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0

Implicit

buna ziua,

am niste probleme cu legalizarile de acte. am avut o bursa in germania, primita acolo, si nu pot legaliza actul respectiv aici in romania. mai am si altele, in engleza ... de autocad, si inca cateva diplome. acelasi lucru, ca nu pot legaliza decat traducerea lor in romana sau alta limba, dar asta nu inseamna ca actul in sine e original si valabil.

ai idee care e solutia? doar copii xerox nu pot trimite ... nu-i asa ?

multumesc anticipat,

florin.

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    607
    Putere Rep
    15

Implicit

Singurele diplome care conteaza sunt acelea care demonstreza ca ai o specializare de cel putin 1 an,restul diplomelor cu o durata mai mica de 1 an nu aduc nici un punct.

Diplomele obtinute in afara tarii,nu pot fi legalizate in Romania,din cate stiu eu dar poti face urmatoarea chestieuci la un traducator autorizat de franceza\engleza aceste diplome pe care ulteriorle pui in DCS fara sa le legalizezi la notar. Traducerile autorizate NU se legalizeaza.Langa traduceri pui bineinteles si o copie xerox a actului tradus.Oricum o sa ma mai pun la punct cu treaba asta si voi reveni.
    Mandria si prostia....

Data înscrierii
    04.04.2005
    Locație
    Poland
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0

Implicit

multumesc pentru raspuns.

nu am diplome care sa ateste o pregatire pe o perioada mai mare de un an de zile. am o diploma autoCAD obtinuta in romania la un autodesk training center, pe asta mi-au legalizat-o chiar daca era in engleza. autoritatea eminenta era din romania.

mai am o diploma care atesta ca am primit din partea unei univeristati din germania o bursa daad un semestru. si niste recomandari tot din germania, de la o firma unde am facut un training. ma gandesc sa trimit originalul.

daca mai aveti opinii .. va rog ...

florin.

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    607
    Putere Rep
    15

Implicit

Ceea ce nu aduce puncte nu are rost sa trimiti la Viena.Poti sa iei cu tine la interviu restul "dovezilor",care ,poate iti vor aduce din parte consilierului ceva puncte la adaptabilitate.

Ti-ai facut evaluarea on line?Ai punctaj "de trecere"?Poate daca dai mai multe detalii....

Mandria si prostia....

Data înscrierii
    04.04.2005
    Locație
    Poland
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0

Implicit

mersi pt raspuns.

am facut evaluarea online, nu stiu cate puncte am obtinut, dar raspunsul a fost ca am un punctaj ce imi permite inceperea demersurilor de imigrare, cat mai repede posibil.

am de gand sa emigrez singur, ma descurc f bine cu engleza si bine cu franceza. momentan sunt preparator la univ tehnica, dar am si lucrat in productie 11 luni. am si un master luat. ai mei au niste cunostinte in quebec, dar am facut punctajul fara satrec amicii astia in formularul respectiv. am varsta in intervalul care aduce maxim de puncte. cred ca totusi am trecut la limita, dar am trecut.

numai bine.

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    607
    Putere Rep
    15

Implicit

http://www2.publicationsduquebec.gou...namicSearch/te lecharge.php?type=3&file=/I_0_2/I0_2R3_01.HTM

Aici poti sa-ti calculezi punctajul real si mai poti "umbla"un pic la unele chestii.Daca totul e OK,da-i bice!

Numai bine!
    Mandria si prostia....

Data înscrierii
    04.04.2005
    Locație
    Poland
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0

Implicit

multumesc pt link, foarte folositor.

pt evalarea preliminara am in jur de 50 de puncte, deci la limita, cum ziceam si in celalat mesaj. am vazut ca la interviu trebuie sa ajung la minim 60 de puncte, cu adaptabilitatea (cunostinte despre q, calitati personale, motivatie) ...

pacat ca meseria mea de baza, inginer textilist, nu e in lista lor de meserii cautate ...

oricum, greul e cand ajung acolo, nu la interviu.

sanatate!

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    607
    Putere Rep
    15

Implicit

Citat Postat în original de intarsia

multumesc pt link, foarte folositor.

pt evalarea preliminara am in jur de 50 de puncte, deci la limita, cum ziceam si in celalat mesaj. am vazut ca la interviu trebuie sa ajung la minim 60 de puncte, cu adaptabilitatea (cunostinte despre q, calitati personale, motivatie) ...

pacat ca meseria mea de baza, inginer textilist, nu e in lista lor de meserii cautate ...

oricum, greul e cand ajung acolo, nu la interviu.

sanatate!

Nu vreau sa par pisalog dar daca ai "in jur de 50 de puncte"trebuie sa fi foarte ATENT! Meseria ta nu e en demande,nu este privilegiata,nu ai a doua specializare,aplici singur,deci fa-ti calculul la modul foarte obiectiv. Stiu cazuri care au primit refuz.
    Mandria si prostia....

Data înscrierii
    04.04.2005
    Locație
    Poland
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0

Implicit

ai dreptate, sunt foarte atent si realist, dar cu ce pot schimba eu decizia lor? le voi trimite toate documentele cerute si voi trage cat de tare pot la interviu, daca ma vor accepta pt asa ceva. daca nu ... nu e sfarsitul lumii se vor ivi alte oportunitati ...

oricum, te voi tine la curent cu evolutia situatiei, daca vrei.

numai bine, florin.

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    607
    Putere Rep
    15

Implicit

Florine,eu as vrea sa iasa bine ptr.toata lumea de aceea am zis ca trebuie atentie cand esti la limita.Cateodata,pare de necrezut,dar 1 PUNCT in minus,a compromis sansele de a emigra deci poti schimba punctajul la nivelul de limba:treci mai mult la cunostintele de franceza si in cazul acesta "plusezi"un pic la punctaj si ajungi la interviu,dar panala interviutrebuie sa recuperezi la franceza,ptr.ca altfel te poate amana sau respinge la interviu.In concluzie,o nota mai mare la franca,ajungi la interviu si acolo faci pe dracu in 4! Alfel risti sa platesti taxele traducerile si legalizarile si primesti refuz!

Sigur ca vreau sa scri pe forum,sa fim la curent cu drumul tau.Scrie,intreaba orice sau daca sti tu ceva ce nu scrie aici,posteaza tu!Sa citesti si setul de intrebari ptr. interviu,e complex si bine gandit.

Salut!
    Mandria si prostia....

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. diplome, diplome si iar diplome!
    De Myra în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 14.07.2007, 04:13
  2. Diferenta dintre Romania si alte tari
    De dorianos în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 02.02.2007, 14:50
  3. Diplome din USA
    De georgya în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 12.08.2006, 15:39
  4. Legalizari ACTE , Traduceri !
    De cosminnew în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 13
    Ultimul post: 23.06.2006, 02:43
  5. strain in doua tari?
    De marcelrotruck în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 89
    Ultimul post: 06.03.2006, 05:25

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •