Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Diabet

Data înscrierii
    01.02.2008
    Locație
    Romania
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Am un baiat de 20 ani care in urma cu 6 luni a fost diagnosticat cu diabet tip I. Stie cineva daca in strainatate exista vreun tratament altul decat cel cu insulina? Am auzit ca ar fi ceva plasturi. Daca stie cineva noutati pentru tratamentul acestei boli v-as ruga mult de tot sa-mi spuneti si mie. Mii de multumiri.

Data înscrierii
    30.01.2008
    Locație
    Austria
    Posturi
    15
    Putere Rep
    0

Implicit

Stimata D-na,este in Austria o clinica specializata in tratamentul diabetului,cred ca este o combinatie si cu insulina,nu am aprofundat subiectul.Clinica se afla in Insbruck,dar costurile sunt cam mari.Lucreaza acolo si un medic roman,un profesionist de o mare calitate.Dar,au aparut in domeniu,si nu de acuma,ci de o perioada mai mare de timp si plasturile,care insa nu au dat rezultatele scontate!
    Sanatate baiatului d-voastra!

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Medicamente voi se vor inventa ca si planuri de tratamente insa de boala nu se vindeca nimeni, mi s-a spus nu demult.
    Am luat cam greu acel raspuns sau sfat si m-am gandit o noapte intreaga cam la toate bolile si am ajuns la concluzia ca nu ne vindecam de nici o boala, doar amelioram simptomele!!! ... nu mai tusim sau cancerul este in vacanta intre doua episoade de radiatie, nu avem rau de la mancare dupa eliminarea organului de Fiere, insa acomodarea la o noua viata si fel de a manca dureaza cativa ani, etc., la unii cel putin, ca multi nu sufera dupa procedura deloc, chiar mananca mult mai mult si mai gras si n-au nimic.
    Inca nu mi-e clar un lucru si n-am timp sa ma gandesc prea mult pe moment la situatia ca de ce doar unii au o problema cu nivelul de zahar din sange la un moment dat??? pentru ca altii nu fac teste regulare de sange!!! sau nu mananca din acel loc unde cumpar si eu alimentele sau organele lor functioneaza altfel precum la extraterestri sau unele asigurari sant mai usor de pacalit ca altele sau pacientii cred orice spun doctorii sau pan-la urma nici nu exista boli doar simptome de la anumite mancaruri. Lista cu intrebari fara raspunsuri devine foarte lunga insa cel al raspunsurilor se scurteaza si pe Net, se repeta la nesfarsit de ce se numeste diabet pana te enervezi si lasi in pace cautarea de raspuns, ca tot nu vei gasi nimic satisfacator la framantarile tale.
    In acest an toate cunostintele mele au fost diagnozati cu diabet, pe fiecare continent de pe planeta!
    Oare ce am mancat la fel noi populatia terrei ca am ajuns bolnavi cand avem retete foarte diverse???

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.090
    Putere Rep
    35

Implicit

Alimentatia necorespunzatoare,stressul si sedentarismul provoaca diabetul.Poate fi ereditar in cazul cand au bunicii sau parintii suntem posibili viitori diabetici.Alimentatia ,gimnastica medicala sau activitate ce pune in miscare corpul,lipsa stressului tin in frau cresterea insulinei in sange .Un regim de viata adecvat ajuta organismul sa functioneze optim si cand ai diabet.
    Olga sa tii cont de valorile insulinei in sange.Ai grija de tine .
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

In familia noastra nimeni n-a avut prea multe boli, mancam sanatos doar ce cultivam in gradina si pe camp doar zahar, ulei, sare-piper, boia, rosii, ardei, vinete, pepeni, petroleum, chibrit si luminari cumparam, plus inca niste obiecte.
    Gatesc mereu si cumpar cele mai bune ingrediente organice cand exista oferta dar totusi nu sint asa de bio legumele din sol sau fructele, plus ca sint si tratate cu ceva sa nu se strice repede ca vanzatorii de bio ar da faliment imediat.
    Stres e pretutindeni iar aici ca niciunde cu masina ne deplasam ca nimic nu este aproape, tot ce cumparam este greu deci nu exista cale mai usoara decat sa folosim transport personal care este foarte comod dar importiva sanatatii.
    Acum exclud si carnea si toate produsele animaliere din dieta mea sa vedem ce rezultate o sa obtin la analiza urmatoare sa sange, in present mi-au gasit glucoze 89 mg/dL in ultima analiza de sange la sfarsit de Octombrie.
    Nu trebuie sa-mi masor acasa nivelul de zahar din sange, altfel imi dadea doctorul imediat setul de necesare, nu sint acolo inca si sper ca nici nu va fi cazul. Cred ca de la stres mi se trage. Renunt la multe alimente zilele astea, cum se termina nu le voi cumpara niciodata, rezist usor, n-am probleme cu asta, sper sa si economisim ceva!!! mananc zilnic 1grapefruit din gradina pana tine, o sa rog si vecinii sa-mi dea fructele ca are toata lumea cel putin 1 pom, dar nu mananca fructele.
    Acum merg pe jos destul ca este placut afara dar la vara ma inscriu la un club de dans ca altfel e greu mersul pe jos pe caldura caniculara. Am observat ca pisicile noastre nu manaca ce noi consideram carne scumpa!!! imi cere dar dupa ce le miroase imediat fac un grimace, intorc capul si pleaca fara sa-l atinga, de aici mi-am dat seama ca noi mancam altceva decat ei recunosc ca mancare sanatoasa si proaspata. Va trebui sa mergem extra departe pe munti la ferme sa cumparam oua si alte alimente produse fara industrializare. Cred ca nu este prea devreme niciodata sa incepem o viata mai sanatoasa, desi pare absurd in tinerete de auzit asemenea vorbe.
    Acum voi intocmi un menu mai festiv de Craciun fara carne sa vad cata fantezie am la acest capitol.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.090
    Putere Rep
    35

Implicit

Olga daca ai o alimentatie sanatoasa si elimini gandurile/situatiile ce iti fac stress valorile insulinei vor fi normale.Ai antecedente sanatoase ... depinde de tine !
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Subiecte similare

1. Diabet si emigrare ?
    De qrelian în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Canada-Montreal-Quebec
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 31.07.2006, 13:02

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii