Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 12 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 117

Subiect: Moartea-consecinta a pacatului?

Data înscrierii
    04.01.2008
    Locație
    Romania
    Posturi
    274
    Putere Rep
    12

Implicit

Daca se presupune ca pedeapsa pentru pacat este moartea, atunci de ce mor si animalele?
    "-Sunteti stresat?Angoasat?Dezamagit?Alienat?Sunteti torturat de indoieli existentiale?Va e frica de batranete sau de moarte?Incercati o spalare de creier."-"Omul-pubela", Matei Visniec

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Presupunerea e gresita.

Moartea e inevitabila si are un singur motiv care nu tine de vreo pedeapsa anume: viata oricarei fiinte pe lumea asta e limitata.

Uneori moartea e o binecuvantare. Numai uneori.

Everything the same; everything distinct. (Zen)

Guest

Implicit

Animalele au murit si inainte de crearea lui Adam, pentru ca ele nu au fost create "dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu". Este si logic. Cum ne-am putea imagina ca un tantar, de exemplu, sa traiasca la infinit!? In ce priveste omul, situatia este complet diferita. El a fost creat cu perspectiva vietii eterne. Pacatul este cel care a cauzat moartea. Daca Raven nu este de acord cu asta, inseamna ca el nu este de acord cu apostolul Pavel si implicit cu Biblia. Dar asta nu ne mira; nu este el nici primul nici ultimul. De fapt, nu l-am vazut niciodata pe Raven sa dea un citat din Biblie. S-a referit la ea, dar asa...vag, in linii mari. Ce se intampla, fratilor? Va e rusine cu Biblia? Este si ea o carte si inca una mult respectata in lume.Iata cum explica Biblia (ap. Pavel) chestiunea cu moartea: "Printr-un singur om a intrat pacatul in lume si prin pacat a intrat moartea; si astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din cauza ca toti au pacatuit" - Romani 5:12 ... Acuma, as mai intreba si eu: exista vreun om care sanufi pacatuit?

Data înscrierii
    28.04.2006
    Posturi
    2.254
    Putere Rep
    18

Implicit

idontknow...Ei...pacatul si moartea....

Citeam candva scrierile Parintelui Cleopa....

http://www.razboiulnevazut.org/articol/38/Despre-moarte

Sa mori fizic,trupeste,poate este (vorba lui Revan )eliberarea de pamant si greutatile acestuia...

Dar in sensul Religios,are alta conotatie...Pacatul si moartea ca pedeapsa..

De cand se stie,de la Eva citire pacatul a intrat in vietile nostre ca o pedeapsa..Poate de aceea Dumnezeu ne-a dat cele 10 porunci....

Pacatul si ispita de a pacatuii,nu inseamna moartea fizica neaparat..Ci moartea spirituala....Poti tarii fara nici un fel de grija,dar pe dinauntru sa fi mort...

Despartirea de Dumnezeu,pacatuind,nu duce la moarte,dar se inchid ochii constiintei si in somnul acela al pacatului,se nasc monstrii...Te ridici deasupra tuturor barierelor impuse de legile firii,si senzatia de egalitate cu Dumnezeu i-a locul perceptelor impuse de El...

Practic,scoti pe Dumnezeu din tine,pacatiund....

[b]"Caci Dumnezeu a vrut ca toata plinatatea sa locuiasca

Guest

Implicit

Moartea-consecinta imbatrinirii fiziologice aorganismuluiuman.Ce-ar fi dac-am fi nemuritori?Cine ne-ar plati fratilor pensiile in etern?

Serios vorbind,cred ca este o alta, consecinta pacatelor savirsite.Chinul din'aintea mortii.Greutatea cu care lasam viata terestra!

Putine animale mor de batrinete(cele tinute pe linga casa omului).In natura,animalul bolnav,este eliminat de "fratii" lui,astfel vine eliminata suferinta.

Data înscrierii
    04.01.2008
    Locație
    Romania
    Posturi
    274
    Putere Rep
    12

Implicit

Raven wrote

Presupunerea e gresita.

Moartea e inevitabila si are un singur motiv care nu tine de vreo pedeapsa anume: viata oricarei fiinte pe lumea asta e limitata.

Uneori moartea e o binecuvantare. Numai uneori.

Hmmm...mie mi s-a parut ca esti crestin...si credeam ca esti de acord cu ce spune Biblia, sau poate am inteles eu gresit si te-ai referit doar la moartea trupeasca...saunu crezi in nemurirea sufletului?[img]smileys/smiley5.gif[/img]
    "-Sunteti stresat?Angoasat?Dezamagit?Alienat?Sunteti torturat de indoieli existentiale?Va e frica de batranete sau de moarte?Incercati o spalare de creier."-"Omul-pubela", Matei Visniec

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Din moment ce vorbeati de animale, sufletul e exclus din discutie. Deci si viata eterna e exclusa de-acolo.

Ati deviat-o acum? Nu mai vorbim de animale & oameni?

Si Kirk, si sufletul moare daca hotaraste Dumnezeu care l-a creat. Cum era aia cu "nimic e nu e cu neputinta la Dumnezeu"?

Guest

Implicit

Citat Postat în original de idontknow
    Daca se presupune ca pedeapsa pentru pacat este moartea, atunci de ce mor si animalele?
    Ce idee sinistra. Asa interprtati voi moartea ca o pedeapsa pt ceva?
    Asta nu am mai auzit-o pana acum.

Data înscrierii
    04.01.2008
    Locație
    Romania
    Posturi
    274
    Putere Rep
    12

Implicit

esrin wrote

Ce idee sinistra. Asa interprtati voi moartea ca o pedeapsa pt ceva?
    Asta nu am mai auzit-o pana acum.

Eu am pus problema din punct de vedere crestin...nu este moartea pedeapsa pentru pacatul originar?[img]smileys/smiley5.gif[/img]

raven wrote

Din moment ce vorbeati de animale, sufletul e exclus din discutie. Deci si viata eterna e exclusa de-acolo.

Ati deviat-o acum? Nu mai vorbim de animale & oameni?

Si Kirk, si sufletul moare daca hotaraste Dumnezeu care l-a creat. Cum era aia cu "nimic e nu e cu neputinta la Dumnezeu"?

Am impresia ca in crestinism nu se accepta faptul ca animalele au suflet, dar totusi si ele au sentimente...de ce nu ar avea suflet?[img]smileys/smiley25.gif[/img]

Eu am fost putin confuza pentru ca ai spus ca presupunerea e gresita...dar probabil ca tu cand ai vorbit te-ai referit doar la animale si eu ma gandeam sila oameni.Ideea era ca si animalele si oamenii mor, desi cei care au pacatuit primii si si-au primit moartea ca pedeapsa sunt oamenii, nu animalele.[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Am impresia ca in crestinism nu se accepta faptul ca animalele au suflet, dar totusi si ele au sentimente...de ce nu ar avea suflet?[img]smileys/smiley25.gif[/img]
    Animalele n-au notiunea de bine si de rau, n-au constiinta, n-au suflet.

Eu am fost putin confuza pentru ca ai spus ca presupunerea e gresita...dar probabil ca tu cand ai vorbit te-ai referit doar la animale si eu ma gandeam sila oameni.Ideea era ca si animalele si oamenii mor, desi cei care au pacatuit primii si si-au primit moartea ca pedeapsa sunt oamenii, nu animalele.[img]smileys/smiley2.gif[/img]
    M-am referit la oameni vs. animale.
    La animale nu se aplica nici o pedeapsa care tine de suflet pt. ca animalele n-au suflet.

Pagina 1 din 12 12311 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Pedeapsa cu moartea
    De în forumul Sondaje/Polls
    Răspunsuri: 28
    Ultimul post: 02.12.2009, 13:19
  2. Opinii privind moartea lui Mihai Eminescu
    De baiatu' în forumul Politica,politicieni,guvern,administratie locala
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 14.05.2009, 14:47
  3. Film, MOARTEA DOMNULUI LAZARESCU
    De Pisoi în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse