Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 11

Subiect: schimbare de statut

Guest

Implicit

buna, eu si sotul avem viza turistica pe 10 ani si copilul nostru pe 1 an si o intrare, plus printii stabiliti acolo(rezidenti permanenti).

intrebarea nostra ar fi cum sa ramanem acolo? ar putea sotul sa faca vreo echivalare acolo a studiilor si eu sa imi gasesc ceva pe H2B? asta in conditiile in caream vrea sa aplicam pentru o schimbare de statut cat suntem acolo, timp de 6 luni

se poate asa ceva? se poate sa aplici de acolo cat esti timp de 6 luni de zile cu B2 pentru viza de studii si eu pentru H2B?

va rugam asteptam un raspuns

Guest

Implicit

As tinde sa zic da, se poate, dar..
    Ideea este sa o faci dupa mai multe luni de stat pe teritoriul american si nu la scurta vreme dupa intrare. Altfel ti-se poate reprosa "misrepresentation", faptul ca ai declarat la port of entry ca vii in scopuri turistice iar tu aveai de gand sa studiezi sau sa lucrezi. Cat timp dupa intrare este OK sa aplici? Nu stiu dar "gut feeling"-ul meu imi spune ca ceva gen 3-6luni. Totusi trebuie sa fie in termenul de validitate a i-94-ului alocat la port of entry si sa tineti cont ca procesarea dureaza de ordinul lunilor (plus exista limitele semi-anuale la H-2B cu care trebuie corelat). Atunci cand USCIS-ul primeste actele voastre va trimite o notificare oficiala (ca sunteti in "pending status") si indiferent cat dureaza pana la obtinerea unei decizii din partea lor (fie ea si dupa expirarea I-94-ului) continuati sa aveti statut legal in SUA (insa fara drept de studiu/lucru).
    Daca mai sus printii=parintii s-ar putea sa aveti probleme, nu stiu sa zic daca la schimbare de statut dar la "visa stamping" la consulat s-ar putea.

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

ar mai fi o solutie: unul dintre voi sa aplice pt un master, si insotitorul, odata ajuns aici (ca dependent) sa-si transforme viza in viza de munca. Dupa terminarea masterului, ar fi mult mai usor de gasit job, si acces la GC.
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Guest

Implicit

va multumesc pentru raspuns, adica sotul daca a terminta dreptul ii este macar un an de zile echivalat in state? si ar avea sanse sa se inscrie la vreo facultate din state? eu am terminat tehnica dentara, daca sa zicem ca as gasi sigur un laborator de tehnica dentara acolo care ar vrea sa ma angajeze, ar putea sa aplice angajatorul in intervalul acelor 6 luni acordate la departament of labor pentru o viza de munca??, iar sotul meu la fel sa se apuce de scoala acolo, si nu in ultimul rand daca am avea dreptul sa imi dau copilul la scoala acolo, tot in cadrul acelor 6 luni...

va rog astept un raspuns[img]smileys/smiley88.gif[/img]

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

mihaela, sotului tau probabil ca-i vor echivala in intregime, si ar putea aplica la un masterat. In conditiile astea, el ar avea dreptul sa-si aduca familia cu el, dar niciunul nu va avea drept de munca. In schimb veti avea dreptul sa studiati tu si copilul. Tehnicienii dentari nu stiu cit de cautati sint, dar igienistii-s f cautati, si avind baza, cu citeva cursuri vei reusi sa-ti iei licenta, si la momentul cind vei avea drept de munca sa gasesti un job. Ori poate reusesti sa obtii tu o viza de munca. Nu stiu sigur, trebuie facute mai multe cercetari. Nu stiu daca, si ce sanse ar avea sotul tau sa aplice la law school, dar un master pe un profil apropiat sint convinsa ca va gasi.
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Data înscrierii
    24.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    217
    Putere Rep
    13

Implicit

Mihaela, tehnicieni dentari sint cautati, si sint platiti bine, cel putin aici in CA. Ceea ce nu stiu este cit sint de dispusi angajatorii sa se bage la hirtogaraie pt viza de munca.

Law school este mult de munca si costisitoare. Pe urma va trebui sa treaca examenul de bar, dar asa cum a spus si Light poate aplica pt un master. Nu va asteptati insa sa fie ieftin. Cel putin in CA pt non-residents este undeva la $38,000/an.

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

costurile-s asa cum spune si dixy, si poate si mai mult, dar cunosc citeva cazuri care au obtinut full scholarship pt master. Desigur nu-i simplu, dar nici imposibil.

Guest

Implicit

da, dar ar fi un pas in vederea luarii mai tarziu a GC, nu-i asa?asta cred ca ar fi cea mai buna cale in afara de loterie va multumesc

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

Citat Postat în original de mihaela79
    da, dar ar fi un pas in vederea luarii mai tarziu a GC, nu-i asa?asta cred ca ar fi cea mai buna cale in afara de loterie va multumesc

Corect. Din pacate cu specialaizarile voastre, acum v-ar fi aproape imposibil sa obtineti o viza H1B, dar daca unul din voi face un master aici, sansele-s inzecite.

Nu-i de neglijat nici emigrarea prin familie, daca parintii sint cetateni. Dureaza, poate 7-8 ani, dar e aproape sigur.

Guest

Implicit

ma gandeam si eu si sotul macar pentru H2B sa aplicam de acolo in intervalul celor 6 luni si totodata pentru inceperea unei scolidaca s-ar putea, sau daca ati mai auzit cazuri care au procedat asa, adica prin viza turistica in intervalul celor 6 luni sa ne inscriem acolo la o scoala[img]smileys/smiley5.gif[/img]

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Statut temporar.
    De AlexCr în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 20.04.2010, 05:56
  2. schimbare statut
    De danieladaciana în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 02.05.2009, 22:42
  3. Intoarcere in Ro ptr. schimbare de statut
    De bayern85 în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 09.04.2008, 23:44
  4. Schimbare de statut - J1 to F1
    De kenzo25 în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Ultimul post: 15.01.2007, 12:39
  5. ce statut am daca
    De gabi&serban în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Ultimul post: 08.01.2007, 01:26

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •