Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: asistent principal de farmacie

Data înscrierii
    07.04.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    27
    Putere Rep
    0

Implicit

va rog mult,as dori daca stie cineva ce diferente in studii sau ce ar trebuii sa fac pt a profesa in state ca asistent principal de farmacie........multumesc tare mult . ma intereseaza orice despre acest domeniu

Data înscrierii
    17.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.152
    Putere Rep
    10

Implicit

ecaterina, e greu de raspuns, mai ales ca tu vrei "principal". Nu stiu ce inseamna asta, in schimb pt pharmacy tehcnician, nu-ti trebuie prea multa scoala, dar ai nevie de licenta pt statul respectiv. Nu te speria, nu-i greu de luat. Odata intrata in piine, poti sa iei alte cursuri, si eventual sa-ti echivalezi ceva studii, dar nu gindi ca vii si iti echivalezi si gata.
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Data înscrierii
    07.04.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    27
    Putere Rep
    0

Implicit

inteleg ce spui,dar eu nu tin neaparat sa lucrez ca si asistent de farmacie. la inceput nu cred ca ar fi prea usor,dar as vrea cat mai sunt in romania sa stiu cam ce acte sau ce mi ar trebui acolo sa le pot face acum ( acte etc) aici in tara daca pot.......sper ca m ai inteles[img]smileys/smiley1.gif[/img]multumesc mult.cum as putea sa vad ce mi trebuie pt licenta[img]smileys/smiley5.gif[/img]? cred ca in louisiana voi locui....

Data înscrierii
    17.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.152
    Putere Rep
    10

Implicit

Ecaterina, dac-as fi in locul tau mi-as lua diplomele in original(liceu+orice alte scoli absolvite), le-as traduce si legaliza. daca ai cursuri in domeniul farmaceutic, cere-s sa-ti traduca si programa (curuculum) , poate iti va folosi. Pt pharmacy technician se organizeaza cursuri, n-am habar cit costa si nici cit dureaza. Am auzit, dar nu pot garanta, cum ca un curs de12 luni a costat $6200, dupa care sustii examenul de licenta. In rest, daca nu stapinesti bine engleza, invata cit poti de mult, citeste in engleza, intra pe forumuri in engleza, cu certitudine sint unele chiar pe profilul tau, si invata sa folosesti calculatorul cit mai bine. Uite asa pe google am gasit asta:

http://www.gatlineducation.com/pharmacytechnician.html

Dar precum vezi sint tot soiul de cursuri:

http://www.gatlineducation.com/course_catalog.html

http://www.google.com/search?hl=en&q...ian %2Blicense

De asemenea, poti incerca sa te angajezi ca si clerk, si in paralel sa faci cursul. E greu, dar ti-ar veni mai usoar sa intelegi cum stau lucrurile aici. Succes.
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Data înscrierii
    07.04.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    27
    Putere Rep
    0

Implicit

multumesc ff mult

Data înscrierii
    04.01.2008
    Locație
    United States
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Ecaterina,trebuie sa traducitoate actele in engleza si sa le legalizezi, asta te ajuta sa gasesti un job in farmacie, ca si clerk, dupa cum a spus si light si ca sa fii tehnician, dureaza cam 6 luni si poti sa gasesti cursul asta si gratis, la adult school. Iti spun din exp. Nu se plateste mult, dar e ok pt. inceput. Ca si clerk e $8/ora si ca si tech. e intre 12 si 15/ora. Bafta!

Subiecte similare

1. asistent medical in miami
    De nurse în forumul Comunitatea romaneasca din Southeast
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 31.01.2008, 06:39
  2. Cine va fi aplicantul principal?
    De luk_79 în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Canada-Montreal-Quebec
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 24.11.2007, 05:52
  3. asistent social
    De bluebutterfly în forumul Oferte / Cautare locuri de munca SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Ultimul post: 19.03.2007, 09:43
  4. asistent medical /RN in FL, USA
    De bijou în forumul Despre si cu studenti din SUA, Canada, Uniunea Europeana si Romania
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 09.02.2007, 17:10
  5. meseria de asistent dentar
    De Alice Vranceanu în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Ultimul post: 30.12.2005, 06:30

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •