Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 55

Subiect: Atentie cu firma de intermediere Via Canada!

Data înscrierii
    24.10.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit Atentie cu firma de intermediere Via Canada!

as vrea prin acest mesaj sa atrag atentia celor care incearca sa plece in canada printr-o firma de intermediere...am fost si eu plecata in state si pt ca mi-au refuzat viza anul acesta m-am gandit sa incerc o alta posibilitate...am apelat la o firma de intermediere: viacanada ...am aplicat pe site pt evaluare...rasp a fost favorabil...si apoi m-au chemat la un interviu....mai intai bineinteles ca am platit taxa de procesare cerere de 550 CAD....iar apoi am primit si informatiile de rigoare...in afara faptului ca, costurile de program erau absurde rolul lor era inutil intrucat nu iti asigurau un loc de munca asa cum lasau sa se inteleaga pe site ....acum mai nou am aflata ca daca ma razgandesc nici macar parte din cei 550 CAD nu imi voi recupera plus ca ofiterul de la agentia principala m-a tratat fara profesionalism la telefon cand am sunat sa ii comunic ca renunt...deci v-as ruga sa nu va mai incredeti in asemenea intermediari pt ca s-ar putea sa aveti parte de tratamentul de care am avut eu...ce sa zik?...multa grija si invatati din lectia care am primit-o eu...

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.460
    Putere Rep
    10

Implicit

poti sa dai mai multe informatii (unde e firma, daca ai mai auzit cazuri similare, etc.)? sa stie exact oamenii de ce sa se fereasca.

Data înscrierii
    18.10.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

salutare! si eu era sa pic in aceasta capcana cu viacanada, am facut testul a, am primit raspuns favorabil si ma chemau la interviu cu 200 euro la mine... bineinteles ca nu am mai sunat pt ca am postat pe acest forum si lumea ma sfatuit sa nu ma duc... deci le multumesc pe aceasta cale celor care mi-au raspuns in timp util si m-au scutit de plata degeaba a 200 de euroi!!![img]smileys/smiley32.gif[/img]</span></span>

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    607
    Putere Rep
    15

Implicit

In februarie se implinesc 3 ani,in tot acest timpam incercat periodic sa repet ca informatia este peste tot si daca nu poti sa dai de ea,cel putin poti sa intrebi.Daca tot nu esti sigur si dupa ce vezi cu ochii tai acesta informatie mi-e greu sa cred ca poti avea incredere la final in astfel de firme care te curata de bani.Cateodata vorbim de persoane care chiar au bani dar sunt probabil de o comoditate rara si aleg acesta varianta dar cateodata sunt efectiv perosoane care sunt duse de nas si li se iau acesti bani pe care i-au strans in ani de zile...Indiferent de situatie,excrocheria trebuie exterminata.Parerea mea... Decizia insa,apartine fiecaruia in parte.
    Mandria si prostia....

Data înscrierii
    24.10.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

firma are sediul in oradea ...iar agentia din brasov este pe str Iuliu Maniu nr 13....referitor la cazuri similare...gasiti pe internet 2 articole interesante ale ziarelor Bihoreanul respectiv Crisana unde se vb despre 2 cazuri cu mult mai grave decat al meu...oameni care au ajus sa fie fraieriti cu 5000 sau chiar mai mult...mare grija....stiam ca pot aplica si singura nu asta era pb...ma gandeam ca mi-ar fi mai usor daca as avea un loc de munca atunci cand as ajunge acolo...de aceea am apelat la ei....se vb chiar despre falsificari in acte...oameni care nu au semnat contractul cu viacanada dar apare ca da....cititi si voi daca aveti timp...

Data înscrierii
    19.08.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    112
    Putere Rep
    12

Implicit

da...legat de subiect este un forum pe toronto.ro unde il aveti drept interlocutor(daca doriti) pe isasi presedintele acestei firme. Ii puteti pune intrebari si va va raspunde. Caum parere de rau pentru toti cei care au patit-o, si multa bafta pe mai departe, insa Doamne ajuta -(ne) si pe cei care mai suntem in urma. pa

Data înscrierii
    12.02.2008
    Locație
    Romania
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Noi am emigrat prin aceasta firma.
    Au fost putin scumpi, insa corecti.
    Si noi am platit la inceput o taxa, parca asta era de 550 dolari canadieni.
    Pe noi nu ne-au pacalit si nici nu vad cum ar putea sa o faca, intrucat de la inceput primesti o fisa cu toate cheltuielile pe care le ai de facut si semnezi un contract pentru plati. De altfel, tarifele le au expuse si la ei pe site.
    Noi nu ne-am certat cu ei, si a mers totul bine. Am platit tarifele, dar acum nu ne pare rau. Am reusit sa ne implinim dorinta.
    Am mai citit si in alte forumuri de oameni care incearca pe cont propriu. Nu stiu ce sanse are fiecare, insa pentru noi emigrarea nu e o joaca sa... vedem ce iese.
    Pentru cine vrea mai multe detalii, puteti sa imi scrieti direct.
    Petrica

Data înscrierii
    07.01.2011
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna ziua.Am o mare rugaminte la dvs., d-le Petrica:as dori mai multe informatii despre aceasta firma, Via Canada. Am "plecat la drum"cu ei si acum sunt in impas;imi cer pe langa multi bani, o hartie prin care sa-i mandatez sa actioneze, in procesul de emigrare, in numele meu.Puteti sa ma ajutati cu un id, nr de telefon, mail , orice sa va cer mai multe informatii despre cazul dvs? Va multumesc anticipat si va doresc mult succes, Florin.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de tremi Vezi post
    Noi am emigrat prin aceasta firma.
    Au fost putin scumpi, insa corecti.
    Pe noi nu ne-au pacalit si nici nu vad cum ar putea sa o faca, intrucat de la inceput primesti o fisa cu toate cheltuielile pe care le ai de facut si semnezi un contract pentru plati. De altfel, tarifele le au expuse si la ei pe site.
    Noi nu ne-am certat cu ei, si a mers totul bine. Am platit tarifele, dar acum nu ne pare rau. Am reusit sa ne implinim dorinta.
    Am mai citit si in alte forumuri de oameni care incearca pe cont propriu. Nu stiu ce sanse are fiecare, insa pentru noi emigrarea nu e o joaca sa... vedem ce iese.
    Pentru cine vrea mai multe detalii, puteti sa imi scrieti direct.
    Petrica

păi care „noi” că $550 parcă era de căciulă, ca să nu mai spun că dacă ai şi-un puradel te taxează şi pentru el $150. ok şi asta a fost „la început” dar până la sfârşit de ce nu sunteţi bun să ne spuneţi şi nouă cât aţi plătit, măcar aşa, aproximativ, căci uite, mie spre exemplu mi-e lehamite să intru la ei pe site.

Am platit tarifele, dar acum nu ne pare rau. Am reusit sa ne implinim dorinta.
    „Nu stiu ce sanse are fiecare, insa pentru noi emigrarea nu e o joaca sa... vedem ce iese.

aici e o contradicţie ori eu sunt nebună, v-aţi împlinit dorinţa, aţi ajuns în Canada sau încă aşteptaţi să vedeţi „ce iese”?
    Ultima modificare făcută de fifi; 10.01.2011 la 19:40.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de tomanflorin Vezi post
    Buna ziua.Am o mare rugaminte la dvs., d-le Petrica:as dori mai multe informatii despre aceasta firma, Via Canada. Am "plecat la drum"cu ei si acum sunt in impas;imi cer pe langa multi bani, o hartie prin care sa-i mandatez sa actioneze, in procesul de emigrare, in numele meu.Puteti sa ma ajutati cu un id, nr de telefon, mail , orice sa va cer mai multe informatii despre cazul dvs? Va multumesc anticipat si va doresc mult succes, Florin.

Domnule Florin, eu nu am spus niciodată şi nu spun că Via Canada este o frimă de impostori, dacă vă aruncaţi o privire pe website-ul oficial, taxele pe care Emigrările din Canada le cer pentru acest proces veţi vedea că nu sunt sume prea modeste, acum depinde ce înseamnă pentru dumneavoastră „mulţi bani”. de asemenea hârtia prin care îi autorizaţi să acţioneze în numele dumneavoastră este perfect normală şi legală, asta face orice firmă intermediară, nu vă speriaţi, însă ca un sfat, nici nu vă lăsaţi în mâna lor 100%, asiguraţi-vă că suteţi puşi la curent cu fiecare pas care este făcut şi cereţi explicaţii pentru orice întreprind sau cer ei, este dreptul dumneavoastră.

concluzia mea e că Via Canada e o firmă serioasă de intermediere care stoarce bani grei de la oameni comozi şi ignoranţi, păcat că de când ajung în Canada comozii, Via Canada îi cam lasă singurei şi dă-i atunci şi luptă căci şi pe-aci este formulare peste formulare, aplicaţii peste aplicaţii, hehe...

Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. EMIGRARECANADA.RO SAU VIACANADA.RO
    De bogdanico în forumul Vize imigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 11.10.2011, 07:26
  2. AMERITREX atentie !!!
    De bigman în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 123
    Ultimul post: 07.06.2008, 02:21
  3. Atentie la SC COLABORARE SRL!
    De bogdanico în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 29
    Ultimul post: 19.10.2006, 20:05
  4. ATENTIE
    De Gogule în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 13
    Ultimul post: 15.09.2006, 02:20
  5. Firme intermediere din America
    De magdel în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 13.07.2006, 02:05

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi