Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 6 din 6 PrimulPrimul ... 456
Rezultate 51 la 55 din 55

Subiect: Atentie cu firma de intermediere Via Canada!

Data înscrierii
    01.02.2016
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Mare atentie la agentia de emigrare VISACANADA - visacanada.ro . Intial cei de la firma (sediul la rond la Alba Iulia, Bucuresti) iti vor promite asistenta si consultanta la orice ora (fireste la ore de bun simt) ajutorul cu toate necesare, inclusiv un contract de munca, cursuri specializate pentru sustinerea examenului de engleza IELTS ,completarea cvului in asa fel incat acesa sa corespunda cerintelor canadienilor si orice alta poveste frumoasa pe care doresti sa o auzi,inclusiv faptul ca au contracte cu firmele de recrutare din Canada si cu un avocat canadian care se va ocupa cu precadere de orice problema pe care o vei intampina in procesul tau de emigrare. Suna perfect nu ? Mai ales cand nu ai idee exact cu ce se mananca toata treaba si ai nevoie de cineva priceput. Ei bine,2400 de euro mai tarziu, in schimbul carora am primit o factura facuta in word fara prea multe detalii am primit urmatoarele lucruri :
    1. mi s-a spus ca imi pot echivala diplomele la unul din siteurile de profil (sunt vreo 4)
    2. am completat impreuna un formular
    3. am mai completat un formular - pe care evident l am platit inca 400 de euro

Buna afacere,nu ?

Povestea continua, cu mai multe ocazii domnul Eric Ayalon mi-a inchis telefonul in nas,pe motiv ca il deranjez la o ora nepotriva (cum ar fi luni la ora 12 ) sau ca insist cu telefoanele,in ziua in care am facut imprudenta de a-l suna de 2 ori in aceiasi zi. Au urmat amenintarile in care mi sa zis ca mi se va retrage profilul de pe siteul canadian, daca mai deranjez. Negarea oricarei promisiune facuta la inceput, ca mai apoi sa ma asigure ca daca imi va gasi job,va percepe o taxa de 2000 de euro - ca doar ei nu lucreaza pe gratis.

Am reusit sa obtin rezidenta. Costul total ? 6000 de euro ,dintre care 2400 aruncati pe geam pe o inselatorie.
    De asemenea, daca ajungeti pe acolo, va va flutura vreo 2 contracte,unul de apicultor si unul de sofer de tir,ca dovada ca intr-adevar agentia trimite oameni in Canada. Daca il vedeti pe cel de apicultor,sa stiti ca are minim 2 ani.

Gasiti toate informatiile pe http://www.cic.gc.ca/english/‚ si pe forumuri.
    Succes !
    Ultima modificare făcută de sorin; 01.02.2016 la 07:49. Motiv: reparat link

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

E bine că ai postat experienţa ta Mirabela ca să ştie şi alţii la ce să se aştepte, măcar tu ai reuşit să iei viza, e un cuplu aici pe forum "pollyana" care de câţiva ani buni tot platesc şi nici acum n-au luat viza.

Data înscrierii
    21.05.2016
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna Mirabela, ma poti ajuta oare cu niste informatii? Sotul meu e in Canada, iar eu am primit CSQ-ul la inceputul lunii. Inca nu am primit nici o informare de la Ambasada din Ro, cum ca ar fi primit si ei un exemplar de CSQ.
    Vad ca tu ai primit rezidenta. Cat a mai durat dupa ce au primit cei de la Ambasada CSQ-ul?
    Multumesc

Data înscrierii
    24.06.2016
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna ziua,

Eu am facut actele cu via canada. Ce pot sa va spun, CSQ cu meseria gresita, traduceri gresite, intarzieri mari. Ne-am prins ca ceva nu e ok cand la update-ul de dosar acum recent, au refuzat sa ne dea un tracking number la colet. Am sunat recent la Montreal ca sa aflam cu stupoare ca actele noastre au ajuns cu 8 saptamani mai tarziu fata de ce ne-au confirmat ei. Grosolani, obraznici, neseriosi, doar asemeanea epitele pot sa le dau. Initial am angajat o firma pentru ca avut multe de rezolvat. Ok, am platit, dar felul in care si-au facut treaba a fost execrabil. Nu ii recomand nimanui. Nu credeam ca in aseamenea hal isi poate bate joc de o asemenea suma. Noi suntem in sectorul IT amandoi (eu si sotul) deci termenii de specialitate sunt mai complicati. Plus ca ultimul document pentru care am platit au intarziat cu 66 de zile lucratoare. Este inutil sa va spun ca era plin cu greseli, aberatii, nu ne-au consulat deloc pentru a intocmii. Ca si exemplu eu sunt inginer programator si ei au tradus "inginer in constructii de calculatoare". Diploma de master pierduta din dosar. O experienta jalnica. Nu recomand nimanui sa isi intocmeasca dosarul cu ei. Poti sa platesti cat vrei, munca este sub orice critica.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Imi pare rau de experienta voastra dar voi care lucrati in IT trebuia sa fiti ultimii care apelati la o firma intermediara, pana la urma ati reusit cu dosarul? Ati luat viza?

Pagina 6 din 6 PrimulPrimul ... 456

Subiecte similare

1. EMIGRARECANADA.RO SAU VIACANADA.RO
    De bogdanico în forumul Vize imigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 11.10.2011, 07:26
  2. AMERITREX atentie !!!
    De bigman în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 123
    Ultimul post: 07.06.2008, 02:21
  3. Atentie la SC COLABORARE SRL!
    De bogdanico în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 29
    Ultimul post: 19.10.2006, 20:05
  4. ATENTIE
    De Gogule în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 13
    Ultimul post: 15.09.2006, 02:20
  5. Firme intermediere din America
    De magdel în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 13.07.2006, 02:05

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi