Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 55

Subiect: Atentie cu firma de intermediere Via Canada!

Data înscrierii
    18.10.2011
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit emigrare

buna ziua tuturor

ieri ,adica in data de 17.10.2011 am fost impreuna cu sotia la Viacanada din Bucuresti cu aplicatia si cele 8 poze de persoana

am achitat taxa de procesare cerere de 691 CAD si am semnat contractul cu toate detaliile incluse - cati bani trebuie sa platim si ce pasi trebuie sa urmam
    ne-au dat o lista cu toate actele care trebuie pregatite dar a zis sa platim in termen de 1 luna o taxa federala de 550CAD + 150CAD pt sotie
    Dupa ce pregatim aceste acte am vazut ca trebuie sa dam testul de limba

am semnat contractul pe tot procesul de emigrare =3200 euro (defalcati pe mai multe etape)

ieri din intamplare m-am intalnit cu o persoana acolo care mi-a spus niste lucruri urate despre ei - ca semnezi una si iti cer dupa aia mai multi bani si alte chestii

daca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi despre cum sa procedam in continuare ar fii bine pt noi sa nu luam vreo teapa sau sa platim la greu pt aceasta emigrare

va multumesc

\

Data înscrierii
    01.12.2011
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

salut, am o intrebare daca stie cineva sa imi raspunda, eu sunt navigator, am viza de america pe 5 ani, am fost si in state si in canada, bine cu vaporul, si ma gandesc de ceva timp sa renunt la navigat si sa incerc ceva offshore, iar in romania nu prea ti se ofera ceva rentabil, plus urmeaza sa imi intemeiez o familie. daca aveti ceva sfaturi despre emigrari si mi le puteti oferi. multumesc

Data înscrierii
    01.12.2011
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Exista pareri pro si contra firmelor de intermedieri pt emigrare. Daca esti dispus sa-ti bati capul singur poti sa-ti rezolvi toata aplicatia si singur ceea ce te scuteste de multi bani dar nu si de timp. Ei cu agentiile e invers, te scutesc de timp dar nu de bani. Eu sunt unul dintre cei care "mi-am permis" sa aplic prin agentie, din comoditate. Am discutat mai intai la agentia din Brasov a Via Canada si mi s-au dat niste informatii. Apoi am inceput cu ei procedura de emigrare. Sincer, pana acum sunt multumit de ei, se preocupa de nivelul meu de franceza, trimitandu-mi un curs, lunar timp de 4 luni am dat un fel de test in franceza cu ei, adica oamenii vor sa cunosc un pic limba ca sa se asigure ca pot lua interviul. Apropos, in contractul incheiat cu ei (asta pentru cine l-a si citit) scrie ca in cazul unui esec la emigrare care sa nu fie cauzat de mine, se returneaza comisionul are l-am platit, adica cei 2000 CAD. in plus scrie ca POTI beneficia si de alte servicii, de genul :iti gasesc ei locuinta si loc de munca (adica numai programari la interviuri) contra unor alte sume (ridicol de mari de altfel) - asta poti refuza
    Deci pt cei care sunt speriati de agentii: nu aplicati decat daca va permiteti sa o faceti. imaginati-va ca faceti un credit pe 6 luni cu rata lunara 500 CAD. si apoi stai si astepti si incepi la un moment dat sa-ti faci griji si sa asculti de unul si de altul care au fost refuzati prin agentie si te agndesti ce prostie ai facut cu agentia. Ei bine eu, din fire sunt optimist si nu am trecut prin asta. eu ma gandesc ca unul a fost refuzat dar alti 20 au plecat. si pt cel refuzat sigur au existat motive sa-l respinga. Nu e cazul meu (sper)

Asadar, pt cei care au aplicat (prin agentie sau singuri) si au nevoie de o doza de optimism, sau sunt pesimisti si apleaca urechea la spusele altora si doresc sa fie combatuti cu optimism, cu cea mai mare placere va stau la dispozitie.

Eu voi fi unul din cei care pleaca cu ajutorul Via Canada ! (nu e reclama ci e realitate)

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

vlad_a_anca, nu pot decât să admir puţinii oamenii ca tine care împărtăşesc experienţele lor în ceea ce priveşte emigrarea. felicitări, multă baftă şi să ajungeţi cât mai curând în Canada!

Data înscrierii
    11.10.2011
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit pt vlad-anca

Citat Postat în original de vlad_a_anca Vezi post
    Exista pareri pro si contra firmelor de intermedieri pt emigrare. Daca esti dispus sa-ti bati capul singur poti sa-ti rezolvi toata aplicatia si singur ceea ce te scuteste de multi bani dar nu si de timp. Ei cu agentiile e invers, te scutesc de timp dar nu de bani. Eu sunt unul dintre cei care "mi-am permis" sa aplic prin agentie, din comoditate. Am discutat mai intai la agentia din Brasov a Via Canada si mi s-au dat niste informatii. Apoi am inceput cu ei procedura de emigrare. Sincer, pana acum sunt multumit de ei, se preocupa de nivelul meu de franceza, trimitandu-mi un curs, lunar timp de 4 luni am dat un fel de test in franceza cu ei, adica oamenii vor sa cunosc un pic limba ca sa se asigure ca pot lua interviul. Apropos, in contractul incheiat cu ei (asta pentru cine l-a si citit) scrie ca in cazul unui esec la emigrare care sa nu fie cauzat de mine, se returneaza comisionul are l-am platit, adica cei 2000 CAD. in plus scrie ca POTI beneficia si de alte servicii, de genul :iti gasesc ei locuinta si loc de munca (adica numai programari la interviuri) contra unor alte sume (ridicol de mari de altfel) - asta poti refuza
    Deci pt cei care sunt speriati de agentii: nu aplicati decat daca va permiteti sa o faceti. imaginati-va ca faceti un credit pe 6 luni cu rata lunara 500 CAD. si apoi stai si astepti si incepi la un moment dat sa-ti faci griji si sa asculti de unul si de altul care au fost refuzati prin agentie si te agndesti ce prostie ai facut cu agentia. Ei bine eu, din fire sunt optimist si nu am trecut prin asta. eu ma gandesc ca unul a fost refuzat dar alti 20 au plecat. si pt cel refuzat sigur au existat motive sa-l respinga. Nu e cazul meu (sper)

Asadar, pt cei care au aplicat (prin agentie sau singuri) si au nevoie de o doza de optimism, sau sunt pesimisti si apleaca urechea la spusele altora si doresc sa fie combatuti cu optimism, cu cea mai mare placere va stau la dispozitie.

Eu voi fi unul din cei care pleaca cu ajutorul Via Canada ! (nu e reclama ci e realitate)

te rog , da-mi prin mail testele de la via canada. corneliae2004@yahoo.com. multumesc mult. cit a durat de cind le-ai dat actele si pina te-au chemat la ambasada ?

Data înscrierii
    24.07.2014
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    Domnule Florin, eu nu am spus niciodată şi nu spun că Via Canada este o frimă de impostori, dacă vă aruncaţi o privire pe website-ul oficial, taxele pe care Emigrările din Canada le cer pentru acest proces veţi vedea că nu sunt sume prea modeste, acum depinde ce înseamnă pentru dumneavoastră „mulţi bani”. de asemenea hârtia prin care îi autorizaţi să acţioneze în numele dumneavoastră este perfect normală şi legală, asta face orice firmă intermediară, nu vă speriaţi, însă ca un sfat, nici nu vă lăsaţi în mâna lor 100%, asiguraţi-vă că suteţi puşi la curent cu fiecare pas care este făcut şi cereţi explicaţii pentru orice întreprind sau cer ei, este dreptul dumneavoastră.

concluzia mea e că Via Canada e o firmă serioasă de intermediere care stoarce bani grei de la oameni comozi şi ignoranţi, păcat că de când ajung în Canada comozii, Via Canada îi cam lasă singurei şi dă-i atunci şi luptă căci şi pe-aci este formulare peste formulare, aplicaţii peste aplicaţii, hehe...

Eu nu inteleg....se tot spune ca puteti pleca si fara firme intermediare, ca va costa mai putin...CUM..UNDE..????ca eu nu gasesc nicaieri

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Eu nu înţeleg ce nu înţelegi, dacă pleci fără firmă intermediară plăteşti mai puţin cu câteva mii de dolari, taxa pe care o percepe acea firmă intermediară pentru serviciile lor, adică scoaterea la imprimantă şi completarea formularelor.

Data înscrierii
    29.11.2014
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit firmele intermediare vor sa faca un ban cu orice pret

eu si sotia am mers pe cont propriu,la fel si fratele meu.firma intermediara cum a zis si cel dinaintea mea nu face decat sa-ti imprime si sa-ti trimita formularele.nimic mai mult,nu iti creste nici cu 0,1% sansa de emigrare.imi aduc aminte o faza,acum 5 ani,luasem interviul tot,trebuia sa platim doar taxa de viza de la banca transilvania dar nu stiam exact care e,cea de la banca habar nu avea.asa ca am sunat la un agent de la viacanada si l-am intrebat care e taxa,sa nu trimit banii pentru altceva.a stat ala la telefon si a labarit-o,ca vezi,asemenea informatii nu se dau prin telefon,ca defapt nu am luat niciun interviu.asa nesimtiti nu am mai vazut,pur si simplu erau disperati sa faca un ban cu orice pręt.acum suntem in quebec,si eu si sotia lucram aici totul e ok si dorim tututror romanilor ce vor sa vina sa evite acesti tzepari.MULT SUCCES!!

https://www.youtube.com/watch?v=eqAolzB9ZaY

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Uitasem de existenta Tricolorului si omagiile tovarasesti : )

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.302
    Putere Rep
    40

Implicit

Citat Postat în original de hotziu1 Vezi post
    eu si sotia am mers pe cont propriu,la fel si fratele meu.firma intermediara cum a zis si cel dinaintea mea nu face decat sa-ti imprime si sa-ti trimita formularele.nimic mai mult,nu iti creste nici cu 0,1% sansa de emigrare.imi aduc aminte o faza,acum 5 ani,luasem interviul tot,trebuia sa platim doar taxa de viza de la banca transilvania dar nu stiam exact care e,cea de la banca habar nu avea.asa ca am sunat la un agent de la viacanada si l-am intrebat care e taxa,sa nu trimit banii pentru altceva.a stat ala la telefon si a labarit-o,ca vezi,asemenea informatii nu se dau prin telefon,ca defapt nu am luat niciun interviu.asa nesimtiti nu am mai vazut,pur si simplu erau disperati sa faca un ban cu orice pręt.acum suntem in quebec,si eu si sotia lucram aici totul e ok si dorim tututror romanilor ce vor sa vina sa evite acesti tzepari.MULT SUCCES!!

https://www.youtube.com/watch?v=eqAolzB9ZaY
    mi-a placut clipul,sanatate si noroc in continuare..!

ar fi bine sa il vada si Iohanis,poate isi face ganduri cine o sa plateasca salariile parlamentariilor in 10-15 ani..

Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. EMIGRARECANADA.RO SAU VIACANADA.RO
    De bogdanico în forumul Vize imigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 11.10.2011, 07:26
  2. AMERITREX atentie !!!
    De bigman în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 123
    Ultimul post: 07.06.2008, 02:21
  3. Atentie la SC COLABORARE SRL!
    De bogdanico în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 29
    Ultimul post: 19.10.2006, 20:05
  4. ATENTIE
    De Gogule în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 13
    Ultimul post: 15.09.2006, 02:20
  5. Firme intermediere din America
    De magdel în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 13.07.2006, 02:05

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi