Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 6 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 55

Subiect: Atentie cu firma de intermediere Via Canada!

Data înscrierii
    12.01.2011
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de tremi Vezi post
    Noi am emigrat prin aceasta firma.
    Au fost putin scumpi, insa corecti.
    Si noi am platit la inceput o taxa, parca asta era de 550 dolari canadieni.
    Pe noi nu ne-au pacalit si nici nu vad cum ar putea sa o faca, intrucat de la inceput primesti o fisa cu toate cheltuielile pe care le ai de facut si semnezi un contract pentru plati. De altfel, tarifele le au expuse si la ei pe site.
    Noi nu ne-am certat cu ei, si a mers totul bine. Am platit tarifele, dar acum nu ne pare rau. Am reusit sa ne implinim dorinta.
    Am mai citit si in alte forumuri de oameni care incearca pe cont propriu. Nu stiu ce sanse are fiecare, insa pentru noi emigrarea nu e o joaca sa... vedem ce iese.
    Pentru cine vrea mai multe detalii, puteti sa imi scrieti direct.
    Petrica
    cat a durat pana cand ati plecat?
    si cat a durat pana cand v-au dat nr de contact al consultantului dvs?

Data înscrierii
    13.01.2011
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

buna ziua , as vrea si eu niste informatii despre progamul de emigrare,eu sunt la pasul 2 in care platesc transa aia de 1750 cad si dau testele de franceza. a treia transa aia de 1950 cad pentru ce este?
    exam medical si verificare cazier ? va multumesc

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de laurentiu81 Vezi post
    buna ziua , as vrea si eu niste informatii despre progamul de emigrare,eu sunt la pasul 2 in care platesc transa aia de 1750 cad si dau testele de franceza. a treia transa aia de 1950 cad pentru ce este?
    exam medical si verificare cazier ? va multumesc
    Laurenţiu, cui te adresezi cu acest mesaj, în general sau celor căror au aplicat apelând la firma Via Canada? tu ai aplicat pe cont propriu sau tot prin Via Canada?
    sumele percepute de biroul oficial de emigrări le-am postat cu link-urile aferente în postarea mea de aici: http://forum.romanian-portal.com/sho...501#post201501

Data înscrierii
    13.01.2011
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

da, la via canada.
    se multumeste

Data înscrierii
    09.07.2011
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

as vrea prin acest mesaj sa atrag atentia celor care incearca sa plece in canada printr-o firma de intermediere...am fost si eu plecata in state si pt ca mi-au refuzat viza anul acesta m-am gandit sa incerc o alta posibilitate...am apelat la o firma de intermediere: viacanada ...am aplicat pe site pt evaluare...rasp a fost favorabil...si apoi m-au chemat la un interviu....mai intai bineinteles ca am platit taxa de procesare cerere de 550 CAD....iar apoi am primit si informatiile de rigoare...in afara faptului ca, costurile de program erau absurde rolul lor era inutil intrucat nu iti asigurau un loc de munca asa cum lasau sa se inteleaga pe site ....acum mai nou am aflata ca daca ma razgandesc nici macar parte din cei 550 CAD nu imi voi recupera plus ca ofiterul de la agentia principala m-a tratat fara profesionalism la telefon cand am sunat sa ii comunic ca renunt...deci v-as ruga sa nu va mai incredeti in asemenea intermediari pt ca s-ar putea sa aveti parte de tratamentul de care am avut eu...ce sa zik?...multa grija si invatati din lectia care am primit-o eu...

Inteleg ca esti nemultumita, dar nu inteleg ce ti s-a intamplat. Ce tratament ai primit? Nu ti-au obtinut viza?
    Am angajat si eu Via Canada in Brasov. Eu stiu biroul de aici in Brasov de cand eram in liceu, de aproape 10 ani.
    Mi i-a recomandat o familie prieteni cu parintii mei, care au plecat in Canada prin Via Canada. Ma mir sa aflu ca nu-si fac treaba si acum sunt putin ingrijorat. Spune-ne care a fost problema cu Via Canada.
    Radu
    Ultima modificare făcută de radustejerean; 09.07.2011 la 01:02.

Data înscrierii
    09.07.2011
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Radu, femeia a vrut sa se retraga si nu i-au dat banii inapoi.
    Draga nicogogoncia, inainte sa semnezi contractul, casca ochii : pe pagina de internet se anunta ca taxele pentru emigrare nu se dau inapoi !
    Frate-meu a plecat cu via canada si stiu cum functioneaza.
    Ultima modificare făcută de cosminf; 10.07.2011 la 03:55.

Data înscrierii
    13.01.2011
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

dupa o lunga pauza revin printre cei care asteapta inerviul la ambasada(ma refer la cei care merg prin firma ViaCanada).Nu stiti cam cit mai dureaza pina ce te cheama la interviu?
    Ofiterul mi-a spus ca in inervalul septembrie -decembrie, pentru ca sunt foarte multe cereri.As dori sa stiu daca dosarul poate fi prioritar pentru meseria mea de inginer de mediu(inginer sisteme biotehnologice si ecologice),pentru ca am citit ca multe persoane au primit mai repede deoarece aveau specializari prioritare cum ar fi: asistent medical, inginer silvic, inginer constructii si exploatare,etc
    Va multumesc si o zi buna in continuare

Data înscrierii
    07.09.2011
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna ziua ,am aplicat si eu pentru emigrare in Canada,prin cei de la Via Canada.Ieri am fost la Bucuresti unde am platit cei 550CAD si acum urmeaza sa la trimit actele pentru intocmirea dosarului.Am aflat multtttt prea tarziu ca de fapt toate aceste demersuri(dosar)puteam sa la fac si eu fara sa mai platesc in plus comisioanele cerute de aceasta firma.Oricum contractul deja l-am semnat ,banii sunt dati....Ce intrebare si rugaminte totodata am:cate persoana au reusit sa plece prin aceasta firma?Si care au fost cu exactitate procedurile ?Este necesar sa dau si examenul pentru verificarea cunostintelor de limba franceza?

Data înscrierii
    10.10.2011
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

As vrea sa te intreb ce riscuri ai intampinat in momentul cand le-ai spus ca vrei sa renunti la serviciile lor? si eu sunt in aceeasi situatie cu tine , mai precisam platit cei 550 de dolari si din cauza unor prb financiare ash dori sa renunt, tin sa precizez ca inca nu am trimis dosarul la oradea.astept un raspuns. ms

Data înscrierii
    11.10.2011
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit pt cosminf

spui ca fratele tau a plecat prin viacanada. a fost multumit de ei, n-au comisioane mari, nu l-au intirziat ? eu am senzatia ca ne trag pe sfoara

Pagina 2 din 6 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. EMIGRARECANADA.RO SAU VIACANADA.RO
    De bogdanico în forumul Vize imigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 11.10.2011, 07:26
  2. AMERITREX atentie !!!
    De bigman în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 123
    Ultimul post: 07.06.2008, 02:21
  3. Atentie la SC COLABORARE SRL!
    De bogdanico în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 29
    Ultimul post: 19.10.2006, 20:05
  4. ATENTIE
    De Gogule în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 13
    Ultimul post: 15.09.2006, 02:20
  5. Firme intermediere din America
    De magdel în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 13.07.2006, 02:05

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi