Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Spam

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Pe scurt, spam reprezinta informatii nesolicitate, care aici pe forum pot fi tot felul de postari de genul prea bune sa fie adevarate, jocuri piramidale, vanzari de tot felul, postarea de linkuri si asa mai departe. In afara de acest gen de spam (vizibil de catre orice vizitator al forumului, pana e sters de administratori si moderatori), mai exista si un altfel de spam, mai putin vizibil, practicat de catre unii forumisti prin PM. Cei care practica astfel de spam sunt suspendati de pe forum imediat ce avem dovezi.

In acest sens, rog pe orice forumist, sa anunte imediat (pe pm sau email) pe mine, webmasterul sau oricine este administrator sau moderator in acel moment si vom lua masuri imediat. Trimiteti o copie a mesajului primit pe pm, daca aceasta reprezinta o solicitare de a vizita un oarecare website, de a cumpara ceva de undeva, sau orice alt fel de reclama.

Multumesc anticipat celor care vor ajuta la mentinerea unei atmosfere cat mai placute pe acest forum!

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

La noul meu forum (de Mate-Info, care îl înlocuiește pe cel francofon, iar recent va avea alt URL) am o problemă cu care nu credeam să mă confrunt.

Înainte (pe forumul francofon) nu venea mai nimeni să se înscrie (deci nici vorbă de spam).
    Acum am zilnic cam 5 înscrieri ale unor spameri care postează reclame (la toate ciudățeniile de pe lume) și tot cam 5 care nu își validează mail-ul (nu dau click pe link-ul primit pe mail pt a activa contul) deci sunt "membri inactivi".
    Si forumul e instalat doar de vreo săptămână !!!

Eu șterg tot. Adică mă duc în Admin CP și îi șterg și pe ei cu tot cu mesajele postate (la cei care au postat).

Chestia e că m-am săturat. Cel puțin pe moment. Adică vreau să văd dacă nu e vorba de o problemă mai gravă ...

Aşa că am dezactivat înscrierea (deci "Register" nici nu mai apare pe pagină).
    Dacă cumva văd că mai apare cineva înscris atunci problema e mai gravă, evident ...

E doar un forum de test (URL-ul (domeniul) va fi altul peste câteva zile) dar vreau să văd what's going on ...

Chiar m-a deranjat chestia asta ...

Julian M.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Daca spamerii sunt roboti, sau indivizi de peste mari si tari care nu stiu limba oficiala a forumului respectiv, adauga la inscriere un pas in care trebuie sa raspunda la o intrebare in limba oficiala a forumului si vei scapa de multe dureri de cap. M-am confruntat cu aceeasi problema acum cativa ani, cand aveam intre 5-10 conturi de spam in medie pe zi. Cand am facut curatenie, am sters nu sute, ci probabil mii de conturi. De atunci, nu mai am astfel de probleme.

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Daca spamerii sunt roboti, sau indivizi de peste mari si tari care nu stiu limba oficiala a forumului respectiv, adauga la inscriere un pas in care trebuie sa raspunda la o intrebare in limba oficiala a forumului si vei scapa de multe dureri de cap. M-am confruntat cu aceeasi problema acum cativa ani, cand aveam intre 5-10 conturi de spam in medie pe zi. Cand am facut curatenie, am sters nu sute, ci probabil mii de conturi. De atunci, nu mai am astfel de probleme.
    Cu totul întâmplător m-am înscris azi pe un forum cu coduri pt phpBB (numai că era cam părăsit, ultima postare era de aproape 1 an. Dar am găsit acolo niște chestii bune ...)

La înscriere era un CAPTCHA care mi-a plăcut : un mic Puzzle, nu foarte greu de rezolvat. Pe urmă abia am postat aici chestia cu "spameroii".

Mai târziu m-am gândit să caut ceva (fie și text, ceva Math plugin) ... și am dat exact peste aia cu Puzzle (poate că nu trebuia să bifez "All" adică la Setări mai e și altă variantă, să cuplezi niște perechi, probabil tot prin drag-and-drop .. dar nu le-am văzut demo-ul la alea .. Probabil că la ei (unde trebuie să te înscrii cu adresa web și adresa de mail, ca să iei codul, fișierele, detalii ..etc) acolo la Settings pot schimba asta ... dacă vreau să arate numai Puzzle, sau invers, să las doar cu perechile dacă Puzzle pare prea greu ... dar e destul de ușor zic eu ...).

Oricum, dacă nu citeam mai întâi recomandările Comunității phpBB nu mă duceam acolo ...

http://www.phpbb.com/customise/db/mod/keycaptcha
    https://www.keycaptcha.com/ (Aici e site-ul .. are pt multe, inclusiv vBulletin)

Aşa arată pagina de înscriere (după ce dau click că sunt de acord ..) :

Iar aici tocmai plimb cu mouse-ul o piesă din puzzle (aici chiar am nimerit o poză mai "dificilă", o unitate CD .. dar tot se rezolvă rapid ...)

Sper să nu mai am probleme cu roboții ...

Acuma dacă mai am spameri înseamnă niște indivizi (humans - mama lor de legionari !...) nu niște roboti ...

PS Dacă mai am probleme cu unii din tot felul de țări poate bag ceva text .. Să văd cum evoluează ...
    Ultima modificare făcută de JulianM; 20.04.2011 la 11:06. Motiv: PS added
    Julian M.

Subiecte similare

1. probleme calculator - spam in casuta de GMAIL
    De Maximus în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 22.01.2012, 00:33
  2. utilizatori care postează spam
    De aramis_13 în forumul Sugestii, critici, pareri - parerea ta conteaza / Feedback
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 19.09.2010, 11:34
  3. spam-ul pe pm nu este admis - va rog sa-i raportati pe spammeri
    De sorin în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 05.03.2009, 16:27
  4. Sa luptam impreuna impotriva spam-ului
    De sorin în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 06.02.2009, 14:15
  5. SPAM edited Vinde pamint
    De mrdoru în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 06.11.2008, 13:57

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •