Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 23

Subiect: Romani in San Antonio

Guest

Implicit

Mare dreptate ai Zguby!!! Din pacate asa suntem noi romanii...dezbinati! Chiar am fost intrebat de curand daca asta e ceva specific poporului nostru sau e doar un fenomen aici in San Antonio....nu am stiu ce sa raspund. Eu si sotul meu am locuit in Vail, CO aproape 3 ani si acolo erau cam 50-60 de romani pe o raza de 100 mile si ne vedeam f des, chefuri, sarbatori........aici suntem de anul trecut din iunie si am cunoscut 2 romani....si cam atat. trist, ce sa zic.Toata chestia asta mi-a intarit crezul ca romanii intr-adevar nu sunt uniti, nu se ajuta reciproc si uita usor de unde au venit.

Noi cred ca o sa ne intoarcem in Romania pt ca aici nu va fi niciodata ca acasa si imi lipsesc prea multe lucruri............

Data înscrierii
    06.02.2014
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Am auzit ca au venit multi romani in San Antonio. Unde sunteti fratilor?

(210) 745-0506
    Mihai

Data înscrierii
    19.04.2014
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Da. Si eu am auzit ca sunt romani si nu ii gasesc nici eu.
    Cred ca sunt pe la fiesta haha.

Data înscrierii
    19.04.2014
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Din 2008 nu mai este nimeni prin San Antonio? ��
    Ultima modificare făcută de Rebeca Tx; 19.04.2014 la 20:23.

Data înscrierii
    07.06.2014
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Salut! Numele meu este Radu si am sosit in San Antonio saptamana trecuta. Ma bucur sa va cunosc!

Data înscrierii
    07.06.2014
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

e interesat cineva de o intalnire saptamana asta(10 - 15 iunie)? (210) 259-3167 Radu
    Ultima modificare făcută de myself; 11.06.2014 la 15:31.

Data înscrierii
    30.05.2015
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Si eu as vrea sa găsesc romani in San Angelo. Ma rog, acest orășel nu e așa mare precum San Antonio dar parca mi-e dor sa vorbesc românește si mai ales sa mananc autentic. Asa am gasit forum-ul, căutând un loc de unde as putea cumpara frunza de vita sau pe cineva care sa imi dea o idee unde as putea găsi.

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat în original de Aniana Vezi post
    Si eu as vrea sa găsesc romani in San Angelo. Ma rog, acest orășel nu e așa mare precum San Antonio dar parca mi-e dor sa vorbesc românește si mai ales sa mananc autentic. Asa am gasit forum-ul, căutând un loc de unde as putea cumpara frunza de vita sau pe cineva care sa imi dea o idee unde as putea găsi.
    intreaba pe duamna olga, ea impatureste sarmale de toate felurile, e ea mai in varsta da cica face niste sarmale de sta pisoi in coada, doar sti vb aia, gaina batrana face sarmaua buna
    daca erai in NY de indrumam eu la ceva magazine romanesti...
    Ultima modificare făcută de manolica1; 30.05.2015 la 13:41.
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Citat Postat în original de manolica1 Vezi post
    ... ea impatureste sarmale de toate felurile, e ea mai in varsta ... daca erai in NY de indrumam eu la ceva magazine romanesti...
    Sarmalele se ruleaza, nu se impaturesc!!! dar capul "tanar" nu mai judeca prea clar, insa forumista cauta romani tineri nu secui pensionari care nu sint pocaiti, etc., ca religia sau credinta face diferenta intre cine pe cine cauta!!!

Vezi ca nu stii manierele romanesti ca doar de varsta asemanatoare se imprietenesc si mai sint pe acolo niste chestii ca le vad in actiune pe cele abia venite cum se comporta in biserica unde NU la rugaciune merg ci la party.

In westul salbatic nu stiu nici un magazin romanesc doar unguresc cele mai multe in Los Angeles, poate si in San Francisco insa in toate magazinele mici tinuti de turc, arab rus, sau orice alta nationalitate, cel mai mare procentaj din inventar la fel vine din Ungaria, deci de ce sa cauta marfa romaneasca???

Daca tu ai in New York magazine romanesti cu marfuri romanesti, poti deja sa-i dai numele macar ca se gasesc pe Google repede!!!

Am vazut nu demult la TV pe Andrew Zimmern prin New York intr-un magazin cu proprietari sasi din Ardeal, dar nu erau romani, cuvantul cheie!!! care preparau slanina, porcul in general si evreul a ramas cu gura casacata ce bun-ai slanina afumata!!!

E un rus care vinde vin romanesc din Moldavia ... sau la acel magazin unde totul a fost 99 de centi bucata sau libra, acum s-a scumpit dublu, am vazut malai si paste fainoase fara gluten din Romania. Pana si asparagusul s-a scumpit la $1.99/lb ... Ungurii trimit acasa prin posta totul din magazinele din Los Angeles.

Am fost in Houston 10 zile, dar am traversat in lung si lat Texas cu alte ocazii.

Frunze de vita am gasit recent intr-un magazin tinut de un arab din Liban, ca ei mananca multe sarmale din astea fara carne.

Am un veci tot din zona respectiva care a pus bolta de struguri sa aibe frunze, am avut si eu dar s-a uscat, plantezi struguri ar fi solutia.

Eu locuiesc in Phoenix, Arizona, aproapre la distanta de 1000 de miles cu masina, vreo 1500 km, forumista cauta pe cineva aproape de ea la cativa pasi!!!
    Ultima modificare făcută de Olga; 30.05.2015 la 15:08.

Data înscrierii
    04.11.2014
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna tuturor,

Si eu sunt in San Antonio de aproape un an si doar am AUZIT despre alti romani, dar nu am VAZUT nici unul. ) Ar fi prea indraznet sa propun o intalnire la o cafea/pranz? Haideti sa ne "unim" La un cico

Va urez o seara buna si poate o sa incepem sa comunicam mai mult!
    Elena

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Romani din San Fernando Valley, Conejo Valley - intalnire intre romani
    De tutoringinla în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 10.10.2010, 18:41
  2. Caut romani romani (Carlsbad-CA)
    De pauln în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 16.07.2005, 11:18

Permisiuni postare