Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 40 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 399

Subiect: Coltul microbistilor

Data înscrierii
    12.09.2007
    Locație
    Canada
    Posturi
    759
    Putere Rep
    0

Implicit

Deschid un nou topic , in carene putem"rafui" intre noi, dinamovisti, stelisti, rapidisti, etc, indiferent de echipa . Discutati despreorice doritivoi din trecutul soccerul romanesc si international ... Acesta e coltul virtual al microbistilor din Cismigiu ..

Guest

Implicit

Mie imi place sa vorbim despre Steaua...dar merg pe topicul Champions League.

Data înscrierii
    12.09.2007
    Locație
    Canada
    Posturi
    759
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de AdyC
    Mie imi place sa vorbim despre Steaua...dar merg pe topicul Champions League.
    Ady, pe topicul de Liga Campionilor unde vrei sa mai vorbesti, nu se mai poate , ca ne-a dat deja afara de acolo. De aia , am deschis acest nou topic , ca sa ne putem "rafui" aici.... Pina una alta , uita-te pe filmuletul de mai jos

Cum i-am umilit pe ceausei in 1989 , la ei acasa , in ghena ...

steaua v DINAMO 0-3 in 1989

http://www.youtube.com/watch?v=EPLAxzkzUfs

Guest

Implicit

ia d'aci un Dinamo-Steaua 0-3 umilinta in groapa de gunoi a capitalei la echipa militienilor si securistilor, locul unde se aduna maidanezii.[img]smileys/smiley36.gif[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=R2ezAMRSra8

dar ti-am spus ca urmatorul nostru meci e cu Sevilla pe cand potaile joaca cu marea echipa pandurii din tg jiu. Dupa valoare, deh

Guest

Implicit

mai ia d-aci din marile meciuri europene facute de dinamo

KR Reykjavik (Isl) - Dinamo Bucuresti (Rom) 2-0/2-1

islandeziierau pescari, bucatari samd...iar cainii profesionisti, cum altfel

Oamenii trebuie sa stie si cate ceva in istoria clubului dinamo:

Dinamo a calcat pe cadavrul Unirii Tricolor
    Al doilea club dintr-un clasament all time al echipelor de fotbal din tara noastra, Dinamo Bucuresti, a luat fiinta din porunca autoritatilor sovietice, care aveau nevoie de un omolog roman al gruparilor Ministerului de Interne din URSS. Dinamo, echipa militiei, a aparut la 14 mai 1948. Pentru crearea acestei grupari, generalii au calcat pe cadavrele altor doua echipe: Unirea Tricolor Obor si Ciocanul Bucuresti. Cei mai buni fotbalisti de la aceste grupari au fost strinsi intr-o prima echipa, iar restul au fost trimisi in Divizia B, sub titulatura Dinamo B. Dinamo A a debutat in Divizia A in campionatul 1948-1949, pe care l-a terminat pe locul opt. Incepind din 1951, Dinamo incepe sa-si impuna legea in competitia interna. In ciuda aparentelor, fotbalul romanesc pierduse teren pe plan international. Regresul, provocat de imixtiunile politice in sport, avea sa aiba consecinte incalculabile pe termen lung. Din cauza izolationismului care ne fusese impus, echipele au pierdut contactul cu Occidentul. Vreme de 25 de ani, din 1945 pina in 1970, fotbalul autohton avea sa dispara de pe scena internationala.

Adversarii ciinilor rosii erau amenintati cu puscaria
    Ministrul de interne din anii 80, Tudor Postelnicu, era dispus sa ajute prin orice mijloace Dinamo pentru a reusi detronarea stelistilor. In consecinta, echipa a beneficiat, in acei ani, de sprijinul militiei si Securitatii. Adversarii erau obligati sa se predea fara lupta.
    Asupra cluburilor se exercitau presiuni fantastice. Cu mult inainte ca Dinamo sa ajunga intr-un oras, incepeau sa sune telefoanele de amenintare. Jucatorii, antrenorii, conducatorii de club, prim-secretarii de partid si celelalte oficialitati locale erau avertizati ca un eventual accident va atrage destituiri pe linie politica si anchete din partea militiei.

Dinamovistii au desfiintat Gheata de Aur
    Trofeele interne fiind un obiectiv imposibil de realizat, dinamovistii au fost nevoiti sa se multumeasca doar cu tinte internationale. In paralel cu rezultatele notabile din Cupa Cupelor, ros-albii au apelat la o inselaciune pentru a cistiga Gheata de Aur. Prestigioasa distinctie, acordata anual de France Football celui mai prolific marcator din campionatele europene, a fost cistigata de Camataru si Mateut in urma unor falsuri de pomina. Adversarii din campionat erau obligati nu numai sa se lase invinsi, dar sa se dea si la o parte din calea atacantilor dinamovisti alesi pentru a iesi golgeteri. Povestea era de notorietate, iar galeriile rivale se intreceau in refrene batjocoritoare. Au facut epoca versurile din 1987 ale rapidistilor: - Camataru Rodion nu e gheata, ci soson si - Camataru, hai pe noi, sa ne dai si golul doi!. Camataru a inscris 44 de goluri in editia 86-87, iar Mateut a recidivat cu 43 de goluri in editia 88-89, stirnind nenumarate ironii in tara si revolta in strainatate, unde revista franceza a decis sa desfiinteze Gheata de Aur.

PS mai tinem minte scorurile date de dinamo gen 4-3 5-4 ca sa castige camataru gheata de aur...si antrenor era "imaculatul" mircea lucescu.

Guest

Implicit

AdyC tu il ai pe fix fratemiu.. Numai spune "groapa de gunoi a capitalei" ...ca n-avem noi stadion ca al vostru ..e partea a doua, dar noijucam in centru, in inima Bucurestiului, in inima tarii nu poti sa numesti asta groapa de gunoi..pe cand voi sunteti vecini cu trifoiul si cu porumbul. Poate peste100 de ani va avea si Dinamo stadion si cand va avea..pai va avea si locatie! "Ghena" banuiesc ca iti dai seama ca e o parodie ce vine de la Ghencea si nici eu nici Lordul nu avem drepturile de autor..

Citat Postat în original de AdyC
    pe candpotaile joaca cu..
    De copy & paste am gasi si noi dar mai bine lasa cred ca ai copiat din agenda frustratului de Jackie Ionescu

Guest

Implicit

Eu personal am admis ca Steaua e cea mai titrata echipa romaneasca, cele mai bune rezultate in Europa, stadion mai frumos, etc ..dar vreau sa aud si de la tine un lucru ca vad ca stii despre Dinamo mai multe decat mine.

Nefiind loc de manevre, aranjamente s.a.m.d ...spune-mi despre statistica meciurilor directe intre Steaua si Dinamo! Suntem in fata si la victorii si la goluri marcate?

Auhd,Auhd,Auhd???

SUNTEM!

Guest

Implicit

haide bre ca stadionul Steaua nici nu se compara cu groapa de gunoi. Cand se punea problema sa jcuati in UCL alergati din colt in colt dupa stadion....se milogeau chiar si la gigi becali sa le dea stadionul Steaua pentru eventualele meciuri in liga. Dar nu a fost cazul...ca pana acum NICIODATA nu ati jucat in UCL.

Sincer nu ma intereseaza competitia interna. De ce? pentru ca sunt multe aranjamente. Valoarea unei echipe se vede in Europa. Se poate sa fi castigat dinamo mai multe meciuri nu stiu exact si nici nu ma intereseaza...daca sunt meciuri precum cel celebru cu corpodean al 12-lea jucator al lui dinamo.

Cupa Campionilor Europeni a luat-o Steaua in 1986...adica a fost cea mai buna echipa din Europa. E cea mai titrata echipa a fotbalului romanesc. Dar istoria e istorie sa speram ca ne vom prinde macar locul 3 pentru UEFA. Dupa cum Sevilla trece printr-o pasa proasta si ea e posibil sa frigem curca la ei acasa

Guest

Implicit

Bre eu sunt mai mic ca matale asa ca nu e necesar sa mi te adresezi cu "bre". Despre stadion vorbeste cum doresti e alegerea ta..dar nimeni nu s-a milogit la Gigi ca sa joace pe Ghencea..sa fim seriosi. Nu Becali se batea cu pumnul in piept ca el lasa pe Dinamo sa joace acolo (cu speranta sa mai castige ceva voturi)? Daca se califica Dinamo ce nu putea sa joace pe Lia Manoliu? Aiurea.

Da Dinamo nu a jucat NICIODATA in UCL dar cu ajutorul lui Zenga poate luam campionatul si jucam direct la anul ...poate ti se va destrama visul..speram ..n-avem nimic de pierdut.

Sincer ai dreptate ca nu te intereseaza competitia interna pt ca sunt multe aranjamente..pai ai vazut ce gol a dat Steaua la Mioveni in min 92? Primeste Iacob pasa in careu ...preia si toata apararea Daciei se opreste mirata!! Dureaza 2 secunde sa proceseze pana preia Iacob si si-o face pe poarta! ..Douda gandeste ca poate mai face o letcaie cand iese la pensie jucand prin filme si decide sa isi bage mainile in buzunare si sa mearga pe langa Iacob sa se asigure ca da gol!

Dude! e penibil

Cat despre Steaua sa prinda locul 3 ..sa dea Dumnezeu dar faci pariu cu mine pe $1,000 ca termina pe 4?

Data înscrierii
    12.09.2007
    Locație
    Canada
    Posturi
    759
    Putere Rep
    0

Implicit

Champions League de astazi este urmasa de drept a Cupei Campionilor . Echipele care au cistigat trofee in Cupa Campionilor , sint omologate de UEFA ca cistigatoare in ... Liga Campionilor de azi. Exemplu : real madrid , ac milan , bayern munich , etc. Asa ca , putem spune ca si Dinamo a participat in competitia Cupa/Liga Campionilor ... E aceeasi competitie Adrian e..

Pagina 1 din 40 12311 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •