Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 51

Subiect: ce acte avem nevoie pentru REPATRIERE

Data înscrierii
    18.08.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

dupa cum am vazut uni vin dar cu parere de rau sint care si pleaca

deci pentru noi cei care plecam din USA ,dupa atitia ani am dori sa luam cu noi cam tot ce avem noi de valuare: masinile doua, electronice ,mobila ,haine ,amintiri etc.

cred ca e un subiect foarte interesant REPATRIERE ,obtinerea acelui act de repatriere care sa te scuteasca de vama bunurilor acumulate in urma unor ani buni in USA

in special a trimiteri masinei personale ,fara sa platim vama si daca autovehicolele din USA (mercedes) indeplinesc normele de euro 3-4

in cazul meu sintem mai multi, de aceea in numele tuturor care sint obligati sa paraseasca USA ,rog pe toti seniorii acestui forum sa ne ajute !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! inca o data vrem si noi putina bucurie prin ajutorul vostru ca de suparare ne-am saturat

daca stiti pe cineva care a trimes lucrurile acasa ,masina spuneti-ne cum trebuie sa procedam (numai in NY cunosc 3 familii in aceasta situatie)

multumim din suflet anticipat tuturor in special seniorilor de pe acest forum ,care fara ei nu ar fi existat

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.283
    Putere Rep
    17

Implicit

Puteti intra pe www.atlasshippingltd.com sau www.moving2romania.com . Sper ca realizati ca p-acilea sa vorbesti de repatriere e considerat a fi blasfemie[img]smileys/smiley36.gif[/img],asa ca nu stiu cat de multe sfaturi folositoare veti primi.Mai caut si eu informatii si v-i le dau.

Data înscrierii
    31.05.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    2.126
    Putere Rep
    19

Implicit

Despre acte cred ca cele mai indicate lamuriri le veti primi de la ambasada sau unul din consulatele Romaniei. Cat despre a trimite bunuri, inclusiv masini, cel mai ieftin iese prin container. Se pot cauta companii de shipping si altele decat cele romanesti si se pot compara preturile si facilitatile.
    De asemenea nu ar fi rau de calculat exact costul de transport, valoarea obeictelor si cat ar costa inlocuirea lor in Romania. Stiu ca multe au valoare sentimentala, totusi, poate se poate renunta la unele din ele, mai ales la cele cu greutate si volum mare.
    In rest multa bafta!

opinia mea este doar referitoare la ceea ce ai spus - nu aduce in discutie daca esti sau nu cracanat - nici nu-ti judeca spusele in functie de culoarea ochilor sau a parului.
    in rest sauzimdebine

Guest

Implicit

Poate ajuta link-urile asta (inclusiv sub-link-urile):
    http://www.exmigrant.org/index.php?b=2
    http://www.paginaloteristilor.ro/for...ead.php?s=16cf 4f44550c5ac75290d95f4b44ab3c&t=9989

Ptr. cei in SUA mai de demult:
    http://www.roembus.org/Consular/Ro/C...0ROMANA/Inform atii%20cu%20privire%20la%20restabilirea%20domicili ului%20in% 20Romania.htm

Guest

Implicit

Buna Valentinusa,

Noi de asemenea vom face asa ceva dar peste aprox. 9-10 luni. Pina acum ceva timp repatrierea se putea face numai cu pasaport CRDS (cetateam roman cu domiciliul in strainatate). Pt. asta aici in state iti trebuie green card sau cetatenie americana. Noi avem acest tip de pasaport romanesc. Daca nu ai green card si nu poti lua acest pasaport atunci din 2003 se mai poate face repatrierea folosind Ord. 59/2003. O sa gasesti textul pe internet. In principiu trebuie sa faci dovada ca ai locuit vreme de un an la un alt domiciliu decat in romania - facturi la curent, pay slips etc....

De masini...aici e complicat. Cred ca am petrecut ore si ore pe internet sa vad ce este mai bine. Noi avem trei masini si una este o bijuterie de decapotabila cu 2 locuri tip roadster la care tin f mult. In final am decis ca le vom vinde pe toate. Masinile nu intra la repatriere. Pina acum era taxa vamala + acciza iar daca erau fabricate in afara UE taxa vamalaa era zero. De la 1 ian e numai taxa de inmatriculare care e destul de piperata. Daca nu e fabricata in UE (valabil pt mine) atunci se plateste si taxa vamala pe linga cea de inmatriculare. Pre 1 ian 2007 taxa era de 30% acum e de 10%. In fine noi am decis sa cumparam masini noi in RO dar asta ramane la alegerea ta.

MULT SUCCES!

Data înscrierii
    20.06.2007
    Locație
    44°27'13.39"N , 26° 5'14.92"E
    Posturi
    1.348
    Putere Rep
    14

Implicit

SAl

cu masinile e nasol sigur ...platesti taxe in orice situatie poa sa fie noua de 2 zile daca ai luat-o din afara platesti insa logica mi se pare aiurea ...cu cit e mai noua dai mai mult decit cu cit e mai veche (parca daca nu ma insel) vindele ca daca ai masini care chiar daca au euro 3 sau 4 dar au motoare mari te duc la sapa de lemn + drum . ai aici un calculator de taxe de acciza http://www.autobizz.ro/taxa-inmatriculare.php.

citeodata e mai greu sa te intorci decit sa pleci

bye
    fara comentarii

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    11.603
    Putere Rep
    10

Implicit

Eu zic sa va mai interesati domnilor. Din auzite, stiu ca nu se platesc (sau nu se plateau) nici un fel de taxe vamale pentru masini, in caz de repatriere. Ar fi culmea, acum cand Basescu se plange ca au plecat romanii in lume si vrea sa-i aduca acasa, sa le puna astfel de bete in roate.
    Una e sa te repatriezi, alta e sa bagi pur si simplu o masina in <st1:place w:st="&#111;n">tara</st1:place>.

Data înscrierii
    24.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    217
    Putere Rep
    8

Implicit

http://www.consulateromania.net/viza_ro_205.html#5

In privinta companiilor de transport uitati-va in ziarele romanesti si ve-ti gasi cel putin o companie de transport si va puteti orienta la tarife. Din NY stiu ca sint multe companii care ofera aceste servicii, plus sint mult mai ieftine decit de pe coasta de Vest.

Treaba cu masinile, Sorin are dreptate: este diferit cind te repatriezi deci cind doar vrei sa bagi o masina in tara. Plus, mercedes este facut in UE deci sint alte regulile.

Guest

Implicit

Sorin,

Fii sigur ca am studiat foarte mult aspectul asta cu masinile, roadsterul meu fiind cumparat inainte sa luam decizia de intoarcere.

1. La repatriere nu intra si masina / masini care se supun reglementarilor in vigoare referitoare la aducere masina in tara. Nu are nici o valoare repatrierea relativ la masina adusa in tara.

2.Nu se platesc taxe vamale pt masinile fabricate in comunitatea europeana. Cele fabricate in afara ei - SUA, Japonia, Coreea - sunt supuse taxelor vamale. E si logic nu? De ce crezi ca toyota de vanzare in RO e facuta in Europa? Diferenta e ca inainte de 1 ian 1007 taxa vamala era de 30% pt cele japoneze iar acum e de 10%. In ceea ce priveste EURO 3, 4 etc...atentie mare valentinusa....VW de aici cu exceptia Passat e facut in Mexic si Brazilia etc. NUMAI CELE FABRICATE IN UE sunt scutite de taxe vamale. Poate sa fie VW daca e fabricat in MExic se plateste taxa si in plus nu are certificare EURO 4 caci e facut pe standardele de emisie din US.

Aici gasesti lista generica de incadrare la EURO 3:

http://www.rarom.ro/cs-uploads/Liste_euro3.pdf

Daca te gandesti serios sa duci masina atunci tb sa platesti sa iti faca incadare de poluare INAINTE sa o aduci ca sa nu ai surprize.

Sorin, eu nu stiu din auzite ci din citite [img]smileys/smiley2.gif[/img]Sa bagi o masina in tara sau sa te repatriezi cu ea e ACELASI lucru adica costa la fel. Nici un fel de avantaje la masina.

Guest

Implicit

Ordonanta nr. 59 din 22 august 2003 - referitoare la Repatriere

.................................................. .......... .........................

Art. 35. - Scutirea de la plata drepturilor de import nu se acorda pentru:

a) mijloacele de transport care nu sunt folosite pentru produc?ie sau servicii;

--------------------------------------------------------

Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. avem nevoie de azhutor
    De Petrovichul în forumul Vize imigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 03.05.2009, 11:37
  2. avem nevoie de ajutor!!!
    De kristyk_86 în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 26
    Ultimul post: 11.04.2009, 15:15
  3. Avem nevoie unii de altii
    De kirk în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 25
    Ultimul post: 12.02.2009, 07:42
  4. Avem nevoie de caregiver
    De hobbes273 în forumul Oferte / Cautare locuri de munca SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 08.06.2008, 17:24
  5. De cine avem nevoie ?
    De Fethoden în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 02.03.2005, 00:45

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •