Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate 21 la 25 din 25

Subiect: Canada stransa cu usa de EU

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

keyframe,ce pot eu sa-ti mai spun?..Ti-a spus ramos deja ca probabil in cazul tau e mai mult vorba de rea credinta decat de nestiinta in ceea ce priveste ideea de patriotism.Asta este,n-o sa-ti schimbe nimeni parerea,indiferent cat de gresita ar fi.Pt mine atitudinea ta este de neinteles si n-am facut decat sa-mi spun parerea.

Pentru noi ceilalti,pt care Romania inseamna ceva,ma tem ca ramos are mare dreptate cand spune ca ne-am dovedit lasi plecand...Toti ne dorim o Romanie mai buna si ea se indreapta incet dar sigur spre acel deziderat,dar cine are uriasa misiune,dar si onoare de a o duce acolo unde merita?Suntem noi aceia?Nu!Noi ducem mai departe SUA sau Canada,Italia sau Germania.Cei ce poarta Romania spre locul care i se cuvine,sunt romanii din Romania.Ei sunt cei care vor avea satisfactia finala.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    17.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    643
    Putere Rep
    14

Implicit

Citat Postat în original de keyframe14
    As fi tare curios sa aflu raspunsul de la tine, curiozitatea mea a nascut din faptul ca am auzit foarte multi patrioti pentru care Romania insemna betiile "de neuitat"cu prietenii, pe care nu le-au mai regasit nicaieri..
    Deci pentru tine ce inseamna Romania?

Romania = parinti, pamant, oameni, limba, credinta, cultura, traditii, avutii. Roman = patriot, cel care nu renunta la nici de unele.
    Tristetea mea aude nenascutii caini
    pe nenascutii oameni cum ii latra
    .

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    28

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu
    Pentru noi ceilalti,pt care Romania inseamna ceva,ma tem ca ramos are mare dreptate cand spune ca ne-am dovedit lasi plecand...
    Ba eu ma tem ca ramos</span> n-are mare dreptate in privinta asta. Am plecat de-acolo pentru ca am considerat ca merit mai mult. O sa ma acuzati de lipsa de modestie poate?!
    Daca sunteti asa de viteji si ati realizat cat de lasi sunteti venind incoace, timpul nu e pierdut, tara v-asteapta (a se citi sistemul). Cu bratele deschise.

Toti ne dorim o Romanie mai buna si ea se indreapta incet dar sigur
    spre acel deziderat,dar cine are uriasa misiune,dar si onoare de a o
    duce acolo unde merita?Suntem noi aceia?Nu!
    Desigur ca toti ne dorim o Romanie mai buna, insa realitatea e ca nu
    toti au aceeasi viziune despre asta. Pentru unii, si nu putini, e
    exagerat de buna...[img]smileys/smiley2.gif[/img]
    Ba sa stii ca suntem si noi aceia! Daca romanii o duc ceva mai bine astazi, afla ca in mare masura si datorita noua, lasilor.

Cei ce poarta Romania spre locul care i se cuvine,sunt romanii din Romania.Ei sunt cei care vor avea satisfactia finala.
    Si care-i locul ala shogunelu</span>? Satisfactie zici? Ce satisfactie?

Acum multi ani era un cantec (mizerabil, as spune acum) care ne
    indobitocea cu ideea ca ce noroc sa fii roman... Nu se gandeste nimeni
    acum sa scoata unul cu ce rusine sa fii roman?! Mergeti un pic prin
    Europa si luati pulsul in privinta modului cum sunt priviti romanii.
    Pentru ce sa fie la fel si in Nord America? Prefer mai degraba sa trec neobservat.
    Sa nu ma acuzati de antipatriotism, sunt patriot atat cat trebuie, dar
    pentru valorile perene ale neamului din care ne tragem si nicidecum
    pentru ce reprezinta Romania acum si pentru ce se intampla astazi in Romania.
    Am ajuns rusinea Europei, o sa
    spuneti ca nu, ca din cauza borfasilor si tiganilor. Nu-i adevarat!
    Priviti la Guvernul Romaniei, a ajuns sa i se spuna (NB) guvernul PeNaL</span>!!!
    Priviti la Parlamentul Romaniei, parlamentul rusinii!!! Romania nu-si merita locul in Europa sau cel putin nu in UE. Voi cititi presa, urmariti
    ce se mai intampla in tara?

Uite, mai nou, cititi si asta : http://www.evz.ro/article.php?artid=326211

Asta e Romania astazi. Si asta nu e un caz izolat, face parte din cotidian, de la lovitura de stat din '89 incoace.

When the going gets tough, the tough get going
    Nu stiu ce-nseamna, da'mi place cum suna.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

kiddy,nu cred ca suntem viteji ca am realizat ca e o forma de lasitate sa-ti parasesti tara,ci mai degraba suntem cu mintile limpezi si sinceri,in primul rand cu noi insine si apoi cu ceilalti.Sigur ca putem veni cu tot felul de scuze:"dom'le,eu nu puteam sa-mi dau adevarata masura a valorii in tara aia!",sau "sistemul ala corupt nu-mi permitea sa-mi pun in valoare uriasele energii creatoare!"...Iacata ca altii au reusit,nu i-a mai omorat nici coruptia sistemica,noroiul si maidanezii,cliseele mult-iubite de catre unii.Am mai spus-o:faptul ca nu reusesti la tine in tara nu e niciodata un semn bun.Si apoi,putem sa invocam"survival of the fittest",ca tot le place unora de pe aici sa tot vanture lozinca asta,de ce n-ar fi valabila si acolo?

Referitor la remarca ta ca "tara ne asteapta",eu unul am spus-o deja ca in cel mai scurt timp posibil ma voi intoarce acasa si asta bineinteles pt ca asa vreau eu,nu pt ca ma trimiti tu.

Locul ala,spre care Romania se indreapta,se cheama simplu:un viitor mai bun.Nu are rost sa lungesc pelteaua,tu faci parte din categoria care vede numai lucruri rele acolo,eu fac parte din categoria care se bucura de fiecare pas inainte facut de tara.La o adica pot sa adopt si eu pozitia ta si sa vad aici numai lucruri rele(ca sunt destule),diferenta e ca eu acolo sunt acasa,tu aici nu esti.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    28

Implicit

cum spui tu shogunelu</span>
    When the going gets tough, the tough get going
    Nu stiu ce-nseamna, da'mi place cum suna.

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •