Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 25

Subiect: Canada stransa cu usa de EU

Data înscrierii
    12.09.2007
    Locație
    Canada
    Posturi
    759
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de kiddy
    Eu cred ca pana si Arnold Schwarzenegger ar uita ca e imigrant.[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Poate il clonam pe Schwarzenegger si-l trimitem in Romanica , ca un fel de antidot pentru tiganii nostri [img]smileys/smiley2.gif[/img].

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

kjddy,si eu vreau sa te asigur ca nu sunt deloc aparatorul tiganilor,jigodiile dintre ei nu ma enerveaza cu nimic mai putin ca pe altii,dar pe de alta parte am si prieteni printre ei cu care faci de zece ori mai multa treaba decat cu un roman si sunt si mai seriosi decat acestia din urma.Ce vreau eu sa subliniez este ca,la cate molime sociale are America,mafie italiana(pe duca),rusa,cecena(maaama mama),Triadele chinezesti,bandele de cartier de hispanici sau negri,gata sa ucida la orice ora fara sa clipeasca,prapaditii de gabori si pirande cu puradeii lor n-ar putea decat sa starneasca rasul,eventual cateva injuraturi si binemeritate suturi in fund.Sunt destule nationalitati in America ,care au produs aici destule nenorociri si vad ca sunt bine mersi,nu si-au facut nici un nume rau,asa ca hai sa fim seriosi,lasati-o jos p-asta cu tiganii.Priviti lucrurile putin mai larg si nu cu ochelari de cal si ganditi-va la atatia oameni care ar beneficia de pe urma scoaterii vizelor.

Lordule,pe Schwarzenegger il admir si eu pt pozitia in care a ajuns,emigrant fiind,nu mai vorbesc de faptul ca e culturist de-al meu,dar de venit in Romania sa rezolve problema tiganilor,poate veni cand o rezolva problema bandelor din East LA sau din Oakland,de exemplu.Pana atunci solutia pt aceasta problema este una singura:educatia.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    17.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    643
    Putere Rep
    14

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu
    Ma umflam in pene daca stateam in tara mea,dar asa nu e nici o falosenie.
    shogunelu, te-am citat doar ca sa dau o sansa in plus unora sa-ti (re)citeasca replica. Multi ar trebui sa ia aminte la ce ai spus. Am fost lasi cand ne-am parasit tara, suntem lasio data in plus acum cand aratam cu degetul intr-acolo.

In privinta tiganilor, sa plece toti(cu exceptiile de rigoare, bineinteles)din Romania, sa se duca acolo unde le sunt strigate mai tare drepturile de minoritari persecutati, in occident, US si Canada.
    Tristetea mea aude nenascutii caini
    pe nenascutii oameni cum ii latra
    .

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de ramos

Multi ar trebui sa ia aminte la ce ai spus. Am fost lasi cand ne-am parasit tara, suntem lasio data in plus acum cand aratam cu degetul intr-acolo.
    N-am sa inteleg niciodata "patriotismul" asta.Zic "patriotism"ca ambii interlocutori daca erau asa patrioti nu paraseau tara aia de-o ridica in slavi atat...personal nu am nici o recunostinta pt Romania, nu a facut nimic pentru mine, mai mult decat atat mi-a incalcat foarte multe drepturi si privilegii.Doar pt ca m-am nascut acolo nu cred ca trebuie sa o si ridic in slavi daca nu am de ce...Cati dintre voi daca ar fi fost sa alegeti tara in care sa va nasteti a-ti fi ales Romania...as fi foarte curios...si mai ales Romania acelor vremuri...
    Cand spui Romania, te referi la romani, te referi la sistem, te referi calitatea vietii, si nu in ultimul rand siguranta de a trai in acea tara, atractii naturale au mai toate tarile...Romanii imi plac si mie, din pacate in ochii multor tari sunte reprezentati de rromi, nu e bine, sistemul e la pamant, una din cea mai corupta tara din lume, iara nu e bine, calitatea vietii?!nu are rost s-o discutam...doar daca a-ti plecat de acolo din ...dragoste...Iara nu e bine, sa mai vorbim de siguranta???
    Sunt pentru scoaterea vizelor si nu ca e Romania, pentru ca am convingerea ca in orice tara ai trai ai dreptul sa calatoresti orinde vrei, e dreptul tau ca om si pamantul e al oamenilor inainte sa fie al vreunei tari...
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

keyframe14,citindu-ti postarile imi dau seama ca nu ai cum sa intelegi patriotismul lui ramos si al meu.In ceea ce ma priveste,am parasit tara pt o perioada scurta,ma voi intoarce acolo de indata ce imi voi termina treaba.Sunt convins ca si ramos a avut motive intemeiate sa plece.Faptul ca tu nu poti intelege patriotismul este pe cat de trist(pt tine),pe atat de grav.Faptul ca nu esti in stare sa simti nimic pt insusi pamantul pe care te-ai nascut,spune multe despre goliciunea dinlauntrul tau.Spui ca Romania nu a facut nimic pt tine,gandeste-te mai mult ce poti face tu pt tara ta si mai putin ce a facut ea pt tine.Nici mie nu mi-a dat statul roman drept de folosinta pe castelul Peles si nici doua hectare in centrul Bucurestiului,dar am incercat si eu sa fac tot ce am putut pt tara mea,inclusiv sa pun umarul la schimbarea unui regim care ne distrugea neamul.Sunt convins ca multi dintre forumisti au facut la fel,au dat tot ce au avut ei mai bun.In ceea ce te priveste,tare ma tem ca n-ai facut mai nimic pt tara ta,in schimb nu mai prididesti cu acuzele.Ma gandesc ca,daca in decursul istoriei ar fi fost prea multi dezertori ca tine,cine Dumnezeu ar mai fi pus mana pe arma sa apere neamul nostru?Daca tot esti coplesit de admiratia fata de tara in care traiesti,macar invata de la americani unul din lucrurile bune pe care il au-patriotismul neconditionat.Nu stiu daca realizezi cat ii dezgusta pe americani un om care vorbeste in termeni defaimatori despre tara lui natala,ca sa nu mai vorbim de romani.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Guest

Implicit

Citat Postat în original de keyframe14
    Cati dintre voi daca ar fi fost sa alegeti tara in care sa va nasteti a-ti fi ales Romania...as fi foarte curios...si mai ales Romania acelor vremuri...
    Eu! Eu nu puteam fi decat roman

Cand vine vorba de ce vorbiti voi pe aici ..eh e greu de spus citeam azi pe libertatea despre SIAB(salonul auto buc)si cum au furat "oamenii" cam tot ce era de furat din masini..scrumiere,antene,capul de schimbator (ce-o face oameni buni cu ele?)si unde nu era de furat au distrus tapiterii,scaune, lipit guma de mestecat ,lasat cotoare de mar, sticle goale de suc...trist. Am impresia camulti sunt slow..nu stiu cum e posibil felul in care traiesti, cat ar fi de rau,sa-ti afecteze asa de mult judecata. cat am vrea noisa fim liberi sa nu uitam ca unii nu trebuie sa iasa afaranici pana la Sofia. Anul viitor vom avea un SIAB cu "usile inchise" ..daca vom mai avea, s-au oripilat toti strainii[img]smileys/smiley18.gif[/img]..parca e din ce in ce mai rau ..altadata nu se intampla asa.

La vize sa se dea drumul linistit ca oricum tigania astanu rezista la departare li se face dor repede. Acolo e Italia,Spania aproape

Data înscrierii
    17.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    643
    Putere Rep
    14

Implicit

keyframe14, a nu face distinctie intre un sistem de guvernare si o tara, sau intre o populatie in mare parte imbecilizata si o natiune, cred ca la tine este mai degraba rea vointa decat nestiinta. Nu ma mir,insa. Aceleasi idei le-am auzit si la asa numita elita a Romaniei. Promovarea lor pe toate canalele da, din pacate, roade. Iar patriot, tu ce crezi ca inseamna a fi? A locui fizic in propria tara si a-i slabi temelia in folosul propriu? Spre surprinderea ta, eu am luat lectii de patriotism de la romanii plecati. Nu-mi sustin acum cauza de emigrant, bietii oameni au trait vremuri mult mai aspre intr-un exil din care nu stiau daca se vor mai elibera. Baga totusi de seama, roman nu te mai poti considera atata vreme cat Romania pt tine se cheama "tara aia"; America te va privi totdeauna ca pe un imigrant. Tu ce vei fi?
    Tristetea mea aude nenascutii caini
    pe nenascutii oameni cum ii latra
    .

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Iar patriot, tu ce crezi ca inseamna a fi? A locui fizic in propria tara si a-i slabi temelia in folosul propriu?
    As fi tare curios sa aflu raspunsul de la tine, curiozitatea mea a nascut din faptul ca am auzit foarte multi patrioti pentru care Romania insemna betiile "de neuitat"cu prietenii, pe care nu le-au mai regasit nicaieri..
    Deci pentru tine ce inseamna Romania?

America te va privi totdeauna ca pe un imigrant. Tu ce vei fi?
    E putin relevant pentru mine cum ma va privi America, atata timp cat imi pot exercita cariera fara spagi, orice tara va fi buna si o sa-i port un respect deosebit...

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Faptul ca tu nu poti intelege patriotismul este pe cat de trist(pt tine),pe atat de grav.
    Nu vad nimic grav in asta si nu m-a afectat in nici un fel pana acum..poate dezvolti ce e asa grav

Faptul ca nu esti in stare sa simti nimic pt insusi pamantul pe care te-ai nascut,spune multe despre goliciunea dinlauntrul tau.
    Cum spuneam nu pot sa port respect ceva ce nu am ales, asa cum faptul ca am fost botezat nu ma va face sa cred in D-zeu, daca te nasteai in Irak aveai acelasi respect pt pamantul ala si erai in stare sa fii un kamikaze la 10 ani pt patria ta?

Daca tot esti coplesit de admiratia fata de tara in care traiesti,macar invata de la americani unul din lucrurile bune pe care il au-patriotismul neconditionat.
    Nu sunt coplesit de nici un fel de tara asta, iar daca asta numesti tu patriotism(pe care eu l-as denumi"prost inteles")m-am lamurit.

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de claudiunj
    Eu! Eu nu puteam fi decat roman
    De ce spui asta?

Citat Postat în original de claudiunj
    au furat "oamenii" cam tot ce era de furat din masini..scrumiere,antene,capul de schimbator (ce-o face oameni buni cu ele?)si unde nu era de furat au distrus tapiterii,scaune, lipit guma de mestecat ,lasat cotoare de mar, sticle goale de suc...trist.
    Cu mult mai trist e ca am vaga impresie ca nu erau tigani

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •