Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Ce pot face impotriva angajatorului?

Data înscrierii
    15.11.2005
    Locație
    United States-Connecticut
    Posturi
    63
    Putere Rep
    14

Implicit

Buna

Stie cineva daca exista vreo organizatie care protejeazape cei cu vize J1, H2B...etc, sau care macar acorda sfaturi?

O prietena de-a mea lucreaza pentru fostul meu angajator, o baba rasista, care exploateaza tineri ca noi. Eu am tras multe de la ea, dar nu i-am comentat niciodata si am zis ca ea, dar am facut ca mine.E bine, prietena asta a mea, nu s-a lasat calcata in picioare si a asteptat sa fie tratata ca orice alt angajat american.A comentat de cateva ori la baba, dar fara vorbe urate. Saptamana trecuta a primit un telefon de la agentie ca i-a fost retrasa viza de catre angajator si caare pana in7 septembrie sa paraseasca Statele Unite. A incercat sa vorbeasca la agentie pentru ca nu avea habar de ce a facut baba, dar tipa care se ocupa de ea, nu a "putut" fii gasita deloc. Poate sa se adreseze cuiva? Exista cineva care ar putea macar sa fac in asa fel incat acest angajator sa nu mai poata aduce oameni ca noi "pe plantatie" ?

Multumesc pentru eventualele sfaturi.

Maria

Data înscrierii
    19.03.2007
    Posturi
    14
    Putere Rep
    0

Implicit

Banui ca e prietena ta a plecat deja. Oricum, parerea mea e ca nu preaavea ce face vis-a-vis de angajatoare (doar sa taca...). Ca angajator care ii platea un salariu legal - e ca si orice serviciu... angajatorul are dreptul sa te dea afara - iti place sau nu. Daca viza ei era legata de aceasta persona-angajator, si nu mai exista obiectul contractului, dispare si viza.

Daca ceea ce s-a intamplat in timpul angajarii a fost intr-adevar "rasist" - desi e o acuzatie foarte grava care trebuie sustinuta bine, poteti sa raportati persona si se va face o investigatie. Poti sa te uiti pe link-ul acesta: http://www.osc.gov/ppp.htm. Daca se incadreaza, ti se spune ce poti face.

Succes!

Subiecte similare

1. Argumente împotriva căsătoriilor de convenienţă
    De fifi în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 43
    Ultimul post: 24.10.2015, 17:51
  2. parasirea angajatorului h2b
    De în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 20.03.2008, 15:41
  3. Leacuri impotriva singuratatii
    De opium-female în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse