Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: nastere copil la Toronto

Data înscrierii
    17.08.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Are cineva experienta/informatii in nasterea unui copil la Toronto in
    timpul unei vizite dedicate acestui scop, din parinti rezidenti
    canadieni dar care locuiesc inca in Romania si nu au asigurare medicala
    canadiana? Cit de mari pot fi costurile ce pasi trebuie facuti?
    Multumesc

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

Nu cred ca se incumeta cineva sa raspunda la o intrebare ca asta. Pai daca parinti-s rezidenti, chiar daca momentan traiesc in Ro, si se pot intoarce in Canada, banuiesc ca ar trebui sa stiti raspunsul. Eu inteleg ca deja ati locuit in Canada, deci ar trebui sa aveti habar. Sorry, dar ne-ai bagat in ceata. Daca vrei un raspuns coerent,te rog revin-o cu amanunte.
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Data înscrierii
    17.08.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Intr-adevar am locuit in Canada numai 10 zile la un prieten cind am aplicat pentru SIN-uri. Astfel am dobindit rezidenta CA. Nu a fost insa suficient pentru a obtine si asigurare medicala. Acum dorim cetatenia pentru copil indiferent ce decizie vom lua noi in viitor. Cum este vorba de sarcina avansata ne intereseaza procedura de gasire a unui medic/spital. La scurt timp dupa nastere dorim sa ne intoarcem in RO cu copilul. Orice informatie este valoroasa. Multumesc.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Felicitari pentru sarcina si sa va dea Dumnezeu un copil sanatos si frumos.

Daca tot ai intrebat de pasi iti recomand sa nu spui pe nicaieri scopul "vizitei" voastre in Canada, ma refer la intrarea in tara, la spital...fiind rezidenti permanenti(sper ca inca sunteti) aveti dreptul sa va intoarceti aici oricand.

Apoi trebuie sa aveti o adresa, chiar daca locuiti temporar la cineva, va vor cere o adresa, un numar de telefon unde sa puteti fi contactati si de asemenea adresa si nr de telefon ale unei persoane de contact in canada.

De nascut sa nu-ti faci probleme ca vei naste acasa, poti sta pana intri in travaliu si apoi suni 911 si te duc la spital si nasti, nu te lasa asa. Treaba e ca va trebui sa platiti totul, adica spitalizarea si serviciile medicale primite. Pe spitalizare va vor cere pe loc, cel putin pe prima zi, nu stiu sigur, e aproximativ $200/zi dar pt serviciile medicale primite va vor face nota de plata si va trimite la adresa data de voi. Nu stiu la cat se poate ridica suma cu totul dar poate sa fie vorba de cateva mii bune.(auzisem eu intr-un timp ca e vreo 5 mii toata afacerea dar nu sunt sigura de informatie)

Mai puteti sa apelati la o clinica din toronto inainte care ajuta pe cei fara venituri sau cu venituri mici, aici gasiti informatiile despre Black Creek Community Health Centre http://www.bcchc.com/ , poti merge acolo inainte sa-ti faca ceva analize, eventual un examen si sa te pregateasca inainte de nastere. Ei platesc pt tot dar nu pt spital, daca ai noroc poate se indura sa-ti plateasca ei serviciile medicului si tu sa platesti doar spitalizarea insa trebuie sa-i convingi ca esti o exceptie si ca nu ai de unde sa platesti, in nici un caz nici lor si nici altora sa nu spui ca dupa ce nasti intentionezi sa te intorci in Romania. Oricum, mergi la site-ul lor si poate reusesti sa-i contactezi dar eu ti-as recomanda sa vii ceva mai din timp aici ca sa sa vezi cu ochii tai ce si cum...

Eu am cunoscut cazul unei araboiace care a fost in situatia voastra, adica a vrut sa vina special ca sa nasca aici si sa ia cetatenia copilului dar vreau sa spun ca ea a fost foarte bine informata, cu minciunile confectionate dinainte si a mers la sigur: a venit singura, in primul rand si la intrarea in Canada a spus ca sotul a batut-o si ca vrea sa-i ia copilul si ca vrea sa se stabileasca in canada sa fie in siguranta. Au dus-o din prima zi la Casa de femei abuzate, finantate de guvern unde s-a bucurat de tot confortul si atentia lor, a nascut pe gratis deoarece nu avea venit si nici posibilitatea sa se angajeze, i-au dat si casa subventionata de la guvern, bani pt start up de la asistenta sociala, vreo $1500 cu care, ghici ce a facut?! si-a luat bilet de avion si a taiat-o inapoi la barba-so acasa.

Sper ca totul sa fie bine, sa ai o nastere usoara si tu si copilul sa fiti bine.

Data înscrierii
    11.11.2007
    Locație
    Canada
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Pentru Nicuila

Inteleg ca sunteti acum in Ro. Dupa cate stiu eu nu te poti sui in avion sa ajungi sa nasti in Toronto daca sarcina este avansata. Orice medic recomanda aceste precautii. Sper sa nu te apuce the labour during the flight sau in tranzit in aeroport!

Nu sunt sigur, dar limita este un pic peste sarcina de 6 luni sa nu fii expusa la o anumita altitudine, si mai ales un zbor atat de indelungat.

Nu sunt medic, dar asa am auzit; ar fi bine sa cunsultati un medic pe tema asta.

Sper ca am inteles gresit si sunteti deja in Canada.

Mult noroc si sa aveti parte de tot ce va doriti.

Subiecte similare

1. Egali din nastere?????
    De dog48 în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 33
    Ultimul post: 26.06.2008, 10:12
  2. nastere copil la Toronto
    De nicuila în forumul Toronto si suburbii- Ontario- Romani, Comunitatea Romaneasca
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 30.08.2007, 06:57
  3. nastere copil la Toronto
    De nicuila în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Canada-Montreal-Quebec
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 17.08.2007, 06:44
  4. nastere in US
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 10.10.2006, 08:26
  5. certificat de nastere
    De antonio2006 în forumul Comunitatea romaneasca din Southeast