Follow RomanianPortal on Twitter       
Page 1 of 29 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 288

Thread: Oftalmologie/Ochi - Tulburari in vitros

Buna ziua, Sunt din Bucuresti si am 29 ani. Inca din liceu (in urma cu cca 10-12 ani) mi-au aparut niste scame (flocoane am inteles ca se numesc) in corpul vitros al ambilor ochi insa atunci nu le-am bagat in seama intrucat erau aproape invizibile. In urma cu 6 luni acestea au inceput sa creasca si au devenit nu numai vizibile ci chiar deranjante (s-au incapsulat in firisoare vizibile in tot campul vizual), creandu-mi stari de depresie si disconfort continue. Am impresia ca acestea continua sa creasca si asta ma ingrijoreaza. Mentionez ca am fost la oftalmolog, mi-a prescris vitreoclar si mirtilene, care sunt de fapt niste suplimente nutritive, tratament pe care l-am urmat de cca 3 luni, insa rezultatele sunt nule. Mentionez deasemenea ca am miopie cu astigmatism cu valori intre 1.75 si 2.75 afectiuni pe care la am deasemenea de cand eram copil. Mai adaug ca lucrez la calculator aproape zilnic si aceste tulburari au inceput sa imi ingreunezemunca. As vrea sa stiu care este cauza acestor tulburari in vitros si ce trebuie sa fac pentru a o elimina. Deasemenea va rog sa-mi spuneti ce pot face pentru a opri cresterea acelor flocoane din corpul vitros al ochilor si daca se poate cum pot scapa de ele sau macar cum se pot ameliora ? (Oftalmologul mi-a spus ca trebuie sa ma obisnuiesc cu acestea pentru ca nu vor disparea, dar nu pot face asta cel putin atata vreme cat ele cresc) Cunoasteti cazuri similare si cum au procedat ? Ii rog deasemenea pe cei care au mai avut astfel de probleme sa imi raspunda. Va multumesc ! Cu consideratie, Bogdan.

Buna,

Si eu am acelasi lucru, dar din fericire(?!) doar de 1-2 ani,este intr-adevar enervant dar am inteles ca nu avem ce face.Cauza nu este calculatorul(asa mi s-a spus!)Intr-adevar vor evolua in timp,cica apare in general la persoanele in varsta si ar fi o tulburare a metabolismului local o lipsa de acid hianoluric.Si mie mi-a dat aceste vitamine dar nu am luat inca (ieri am fost la control),ideea lui era ca prin astea le opresti din evolutie nu le elimini. daca mai stii ceva spune-mi si mie. Te tin la curent cu ce mai aflu.Sanatate si succes!

Buna,

Multumesc pentru raspuns. Inca nu am noutati, am continuat sa iau cele 2 mmedicamente insa nu imi dau seama daca intradevar s-au oprit din evolutie. Am inteles deasemenea ca nu s-a descoperit cauza (nu e de vina calculatorul sau nici macar faptul ca nu porti ochelarii nu aduce dupa sine evolutia problemei) Mi-ar placea sa pastram legatura pe aceasta tema. Bogdan.

Salut.

Am si eu aceeasi problema la ochiul stang. Mi-a aparut fara sa-mi dau
    seama, dupa care aceste flocoane au devenit evidente. Cand am
    constientizat m-am dus la doctor, unde mi-a explicat ca sunt dereglari
    de metabolism si ca in 10% din cazuri sunt datorate unei boli de tip
    sinuzita, otita, etc. care influenteaza ganglionii care sunt comuni. In
    cazul meu nu am avut aceste boli...In plus nu mi-a dat nici un
    medicament. Am cautat pe net si am gasit pe formula-as niste sfaturi.
    Cineva propunea acolo de luat Eridiarom, un produs natural care contine
    myrtilli. Am cumparat si iau cam de 1 saptamana. Pana acum nu imi dau
    seama daca are vreun efect, pentru ca vizibilitatea flocoanelor este
    diferita la luminozitate diferita. Intrebarea mea este daca lucrurile
    evolueaza negativ, unde se ajunge? Lochidul vitro devine opac? Se poate
    interveni chirurgical pentru inlocuirea lui?

Numai bine,

Salut,

Eu am consultat 3 medici diferiti care mi-au spus sa nu imi fac griji pentru aceste flocoane. Ele evolueaza in etape si nu avem ce sa le facem insa chiar si intr-o forma avansata ele nu pot cauza probleme serioase. Eu nu sunt de aceeasi parere si am impresia ca evolueaza rapid. Chiar daca primele mi-au aparut in urma cu multi ani si le-am ignorat pentru ca erau aproape invizibile, in ultimele 6 luni s-au dezvoltat rapid. Am auzit deasemenea ca ar putea fi alte cauze precum infectii in cavitatea bucala sau alte afectiuni in zona capului dar nu am descoperit nimic de genul asta.

As vrea sa stiu ce trebuie sa facem pentru a stopa evolutia lor daca nu putem scapa de ele ?Deasemenea ce NU trebuie sa facem pentru a nu evolua aceste flocoane ?

Ce inseamna dereglari de metabolism ? Cum poate fiadus iarasi la normal?

Am vazut si eu in Formula AS acea recomandare insa nu am gasit medicamentul Eridiarom. Il intreb pe Mihail unde l-a descoperit in eventualitatea in care este eficient. Multumesc.

Pastram legatura,

Salut,

Am cautat la multe farmacii Eridiarom si nu am gasit, dar apoi am
    cautat pe net si l-am gasit la http://www.naturaplant.ro/. Am sunat la
    telefonul de la contacts si mi-au spus ca au. Adresa o gasesti pe net,
    este langa magazinul Unirea. Un flacon costa 43000 lei.

In ce priveste rezultatele nu pot spune nimic, deoarece iau (cate 7-8
    comprimate pe zi) doar de vreo 10 zile, iar pana acum nu am observat
    imbunatatiri.

Dar fiind un produs natural sper ca nu are reactii adverse

Daca aveti nevoie de ajutor dati-mi mesaj sa va las nr de telefon.

Buna,

Este doar parerea mea ca pe masura ce vor fi mai multe si de grosime diferita nu vei vedea in final mare lucru, campul vizual va fi opacizat... de asta mi-e teama mie.Doctorul a zis ca e o dereglare a metabolismului atentie LOCAL.De asemenea a spus ca poate fi si o dereglare a unei glande, dar care ?nu se stie.Cum sa nu cauzeze probleme serioase ? Pe mine ma deranjeaza pur si simplu cand merg pe strada parca vad numai panze de paianjen...

Salut,

Am mai discutat cu prieteni si colegi despre aceasta tulburare, si2 dintre ei mi-au spus ca au avut astfel de probleme la ochi si ca in timp le-a trecut. Din punctul meu de vedere nu am observat imbunatatiri ci am impresia ca flocoanele au mai evoluat. Nu pot spune daca este o certitudine sau numai o impresie.

Insa avand in vedere ca tot nu pot sa fac nimic, am inceput sa ma impac cu "panzele de paianjen".

Salut,

Mihai, colegii care ti-au spus ca le-a trecut, de cat timp au avut aceasta afectiune si au facut ceva pentru a le trata ? Tu ai continuat sa iei Eridiarom ? Chiar nu se simte nici o imbunatatire ?

Eu dupa 3 luni m-am oprit sa mai inghit viteoclar si mirtilene, flocoanele sunt tot acolo, nu imi dau seama daca au mai evoluat dar cu siguranta nu au scazut in volum. Acum nu stiu ce sa mai fac ? Sa incerc Eridiarom ? Sa continui cu vitreoclar sau mirtilene ? Intradevar incerc sa ma obisnuiesc cu ele dar 1. Nu reusesc, 2. Daca evolueaza cu atat mai mult nu voi reusi.

Daca sunt persoane careu au scapat de asta, trebuie sa existe niste raspunsuri. oate exista un context de actiuni pe care trebuie sa le facem de genul: alimentatie, sport, odihna, vitamine, medicamente, evitat fumatul, stresul etc., ne-ar putea ajuta ?

Propun sa pastram legatura.

Numai bine !

Salut,

Colegii mei mi-au spus ca nu au luat nici un fel de medicamente si totusi le-a disparut. In cat timp? Nu stiu nici ei. In ce ma priveste eu am luat Eridiarom si cred ca degeaba fiindca nu au dat inapoi, ci mai degraba s-au mai ingrosat, fiindca acum sunt mai vizibile. Continui sa iau Eridiarom, dar asta asa ca sa zic ca fac ceva, si mai putin fiindca as crede ca poate sa ma ajute.

Sunt de acord cu tine ca ar putea fi actiuni care sa diminueze flocoanele dar din pacate nu le stiu...Tinem legatura sa vedem cum evolueaza situatia.

Page 1 of 29 12311 ... LastLast