Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 29 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 289

Subiect: Oftalmologie/Ochi - Tulburari in vitros

Data înscrierii
    23.05.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

si eu am aceeasi problema cu paianjenii,am fost la medic si mi sa spus ca este de la radiatii si nu se poate face nimic.asa ca am hotarit sa fac ceva de unul singur pentru ca desi prob era de 1 luna si ceva devenise f enervant am inceput sa citesc despre vitamine si tot ce tine de ochi si asa am ajuns acum la un tratament care a dat rezultate.vreau sa spun ca iau de 1 luna urmatoarele:1caps/3zi vitamina A si cite 20 de picaturi ulei de catina/3 ori zi precizez ca pentru a avea rezultate trebuie sa luati macar 1 luna,va doresc sanatate

Guest

Implicit

poate asta va ajuta intr`un fel...

http://www.romanian-portal.com/forum...osts.asp?TID=1 484&PN=0&TPN=2#reply

http://www.abchomeopathy.com/forum2.php/43871/

</span></font>

Guest

Guest

Implicit

sau aici ca sa intelegeti mai bine despre ce e vorba...

Sanatate la toti!!!

<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Floater" target="_blank">

http://en.wikipedia.org/wiki/Floater</a>

Data înscrierii
    09.07.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    30
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de mihail
    Salut.
    Am si eu aceeasi problema la ochiul stang. Mi-a aparut fara sa-mi dau seama, dupa care aceste flocoane au devenit evidente. Cand am constientizat m-am dus la doctor, unde mi-a explicat ca sunt dereglari de metabolism si ca in 10% din cazuri sunt datorate unei boli de tip sinuzita, otita, etc. care influenteaza ganglionii care sunt comuni. In cazul meu nu am avut aceste boli...In plus nu mi-a dat nici un medicament. Am cautat pe net si am gasit pe formula-as niste sfaturi. Cineva propunea acolo de luat Eridiarom, un produs natural care contine myrtilli. Am cumparat si iau cam de 1 saptamana. Pana acum nu imi dau seama daca are vreun efect, pentru ca vizibilitatea flocoanelor este diferita la luminozitate diferita. Intrebarea mea este daca lucrurile evolueaza negativ, unde se ajunge? Lochidul vitro devine opac? Se poate interveni chirurgical pentru inlocuirea lui?
    Numai bine,
    in acelasi caz ma aflu si eu...ochiul stang dar nu stiu daca sunt flocoane...pot sa descriu:

Apare doar unul, ca un fel de fir transparent care se misca si aluneca pe suprafata ochiului in functie de cum misc eu ochiul, si este chiar enervanr
    Oficial Anti Manele!

Data înscrierii
    07.09.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna se pare ca si eu am aceasta problema insa mie mi-a aparut de 1-2 luni si de la 2 firisoare ca panza de paianjen acum vad multe si am sentimentul ca avanseaza rapid .Mentionez ca pana acum nu am avut nici o problema si asa dintr-o data am inceput sa vad doua si apoi mai multe flocoane ca asa am inteles ca le spune .M-am gandit sa va intreb daca voi in perioada in care v-au aparut ati facut radiografii , ca ma gandesc sa nu fie de la ele si de asemenea vreau si eu un tratament care la voi a functionat .&lt;Multumesc mult si astept cu nerabdare raspunsul vostru .

Data înscrierii
    05.10.2006
    Locație
    Ireland
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Salut,

Si eu sunt in aceeas situatie. In 2000 am avut un accident la incheietura maini stangi(nerv taiat plus tendon palmar atins de cutit).Dupa cca 5 luni de la accident am inceput sa realizez aparitia unor puncte, linii, panza de paianjenii...Ma deranjau f mult.Am fost consultat de un oftalmolog(mentionez ca asta s-a intamplat in Ireland unde s si acum), care nu a putut sa-si explice fenomenul , spunandu-mi ....sa le ignor.
    Am incerca si incerc si acum dar e grau, mai les pe timpul zilei si in locuri pe fundal alb.Ochii devin f obositori, cand intorc capul inchid ochi ca sa nu vad cum se deplaseaza acele..'floaters' cum se spun pe aici.
    E amuzant dar asta este alta etapa a vieti cu care trebuie sa ne obisnuim dar daca se poate face ceva sa facem, nu?
    La mine 100% sunt din cauza accidentului care mi-a cauzat si aparitia unei forme de artrita.Pe net am gasit ca artrita poate fi o cauza a asa numitor 'floaters'
    EXPLICATIE:
    In original....The vitreous is a gel like a substance which fills the center of the eye. With age or injury it liquifies and pulls away from the retina .Cells, membranes, and protein like strands float in the vitreous and appear to the person like cobwebs,spots,or lines.
    They are called FLOATERS.
    REMEDII:
    La cazuri severe, si cred ca eu sunt unul din acele cazuri, se intervine chirurgical.Simplu, se inlocuieste gelul, asa am auzit dar nu stiu cat de complicata e operatia.
    O alta metode este prin Laser.Sunt numai doi doctori in USA care se ocupa de 'floaters'. Reusita?peste 92%, relateaza un doctor.

Va dau si siteul. http://www.eyefloaters.com/

Am sa incerc si eu acel tratament naturist relatat de o persoana cu ulei de catina si vitamina A, daca nu merge in USA la Laser[img]smileys/smiley1.gif[/img]

Multa Sanatate

Data înscrierii
    20.11.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

Implicit

Salut!

Ma numesc Raluca si acum o ora am venit de la un control oftalmologic. De vreo 2 saptamani am aceeasi problema ca si voi. Cu ochiul stang vad niste firisoare gri care se tot plimba in fata ochiului in functie de cum il misc. Sunt vizibile doar in lumina mai puternica, nu pot spune ca ma deranjeaza foarte tare, dar le percep. Port ochelari de prin '89, am o miopie medie -2, respectiv -2,5. Problema a aparut la ochiul cu -2! Dr. mi-a dat aceleasi raspunsuri ca si voua! NU EXISTA TRATAMENT IN LUME pentru aglomerarile din corpul vitros, pentru ca despre asta e vorba! Mi-a zis clar ca nu vrea sa ma imbete cu apa rece, si aici chiar am citat doctorul, problema nu se trateaza, se mai amelioreaza, daca ai noroc, sau se agraveaza. Mi-a dat sa iau VITREOCLAR timp de 3 luni, apoi pana in aprilie PROVISIO, dupa care VISUAL FORTE.

Vreau sa incerc si cu vitamina A si ulei de catina, despre care am auzit si in alte parti. Nu stiu ce va fi. Dr. a zis ca va trebui sa ma obisnuiesc cu problema asta. Dar, ce sa va mai povestesc, observ ca toti ati scris acelasi lucru referitor la parerea medicilor.

Ma bucur ca nu sunt singura si ca v-am gasit absolut intamplator, cautand sa aflu mai multe despre problema mea, a noastra.

Toate bune, sanatate tuturor!

Data înscrierii
    20.11.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

Implicit

Ma gandesc daca purtarea unor ochelari mai fumurii nu mai reduce din vizibilitatea acestor puncte, linii etc...Pentru ca in functie de intensitatea luminii devin mai vizibile.

Data înscrierii
    20.11.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

Implicit

Poate gasiti si aici ceva care ajuta. http://www.boli-medicina.com/medicin...ele-de-simt/Oc hiul-vederea/Ochiul-si-vederea-BM-COM.php

Pagina 3 din 29 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. a se citi cu miinile la ochi... (revoltator!)
    De Felicity în forumul Despre Romania si despre romani-forum general
    Răspunsuri: 30
    Ultimul post: 14.04.2011, 09:16
  2. SINDROMUL DE OCHI USCAT
    De lara o în forumul Medicina pentru toti
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 03.07.2010, 09:52
  3. oftalmologie: tulburari in vitros
    De în forumul Medicina pentru toti
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 13.06.2008, 01:14
  4. Caut pretena cu ochi de caprioara
    De moldoveanudelac în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 13.02.2007, 04:51
  5. vitros
    De elemerr în forumul Medicina pentru toti
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 14.09.2006, 01:38

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •