Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 28 din 29 PrimulPrimul ... 1826272829 UltimulUltimul
Rezultate 271 la 280 din 289

Subiect: Oftalmologie/Ochi - Tulburari in vitros

Data înscrierii
    09.08.2014
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de vammpy Vezi post
    Multe salutari la toti ! Nu am mai intrat de mult pe acest site, doar acum in ultima zi a anului, mi-am adus aminte si mi-am dorit sa vad ce mai e nou... Pare ca nici un tratament naturist nu are efect.... poate peste cativa ani, va aparea o inovatie si in aceasta problema.
    Eu sunt bine. Dupa 3 operatii facute (ultima anul trecut, pentru a o corecta pe prima), mi-am recapatat pofta de viata si am uitat complet de tot chinul indurat in ultimii 5 ani.
    Va doresc la toti multa sanatate, iar in noul an sa vi se imlineasca toate visele.
    PENTRU VAMMPY .In primul rand te felicit ptr reusitele tale ,din 2012 vad ca nu ai mai intrat pe aici sa ne mai spui despre situatia ta ,eu am aceleasi probleme cu ale tale si as vrea sa vb cu tine le telef daca nu te deranjeaza ,nr meu de tel 0771491881 ,da-mi un beep sau sms si te sun eu .merci

Data înscrierii
    15.03.2016
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de iniesta Vezi post
    PENTRU VAMMPY .In primul rand te felicit ptr reusitele tale ,din 2012 vad ca nu ai mai intrat pe aici sa ne mai spui despre situatia ta ,eu am aceleasi probleme cu ale tale si as vrea sa vb cu tine le telef daca nu te deranjeaza ,nr meu de tel 0771491881 ,da-mi un beep sau sms si te sun eu .merci
    Salut, am vazut o postare mai devreme scria ceva de un update acum 12 saptamani, atunci acum habar n-am nu le prea am cu forumurile, am intrat doar ca sa citesc mai multe pareri despre vitreoxigen.
    Am vazut ca voiai sa vorbesti cu tipul Acela Vammpy...well am observat in timp ce navigam pe forum ca si-a lasat adresa de email/ messenger undeva intr-o postare si anume asta vampy_the_old@yahoo.com ( ca sa nu mai stai sa cauti ca din cate am vazut search-ul nu prea merge sau e mult mai complicat decat la alte forumuri-sper sa nu ma arda vreun admin pentru asta)cine stie poate reusesti sa vorbesti cu tipul si daca ai reusit ceva sa ne anunti, poate te ajuta cu ceva mesajul asta...succes

Data înscrierii
    02.10.2016
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Salut. Mai are cineva vesti cu privire la o eventuala rezolvare a miodezopsiilor?... Eu am decolare posterioara de vitros si simt ca se inmultesc miodezopsiile. Ceva tratamente naturiste care sa amelioreze problema? Multumesc. Daniel

Data înscrierii
    16.10.2012
    Locație
    Calafat
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

Nimic nou sub soare. E un grup pe Facebook unde se discută în engleză. Vedeți AICI.
    Am auzit de un produs nou apărut și la noi - Macu Shield (cu luteină, zeaxantină și mezozeaxantină).

Data înscrierii
    12.10.2016
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna,

As vrea sa va impartasesc experienta mea cu acesti "virmisori zburatori'.
    In noiembrie anul trecut, intr-o dimineata m-am trezit cu ele in ochiul drept (ochi miopie forte din nastere, criatalin artificial). Spre seara am intrat in panica. Direct la doctor: diagnostic decolare de corp vitros. Tratament = obisnuinta! Nu imi venea sa cred. Am doilea doctor, al treilea la fel
    Bun, la 30 de ani si un copul de crescut, nu pot acepta asta! Am inceput sa caut pe net tratament.optiuni: italia, germania, londra. Am ales Germania ptr ca pretul unei interventio ar fi fost mai mic. Am corespondat pe email cu doctorul, detaliat, mi-a raspuns la toate intrebarile. Intr-o luna de la aparitie eram in Germania, m-a consulat in amanunt si mi-a facut o scanare in care se vad efectiv viermisorii aia. Mi-a verificat retina cu o tehnica foarte dureroasa dar cica ceea corecta. Nu am putut sa fac interventia atunci pentru ca erau prea proaspate si trebuiau sa le lasam sa se aseze 6 luni. Trebuia sa ma intorc acolo in mai 2016. In aprilie 2016 am mers la o control la doctorul Florian Balta ptr ca mi se recomandase din Germania sa mai fac un control de retina amanjntit inainte sa bat drumul inapoi la ei.
    Dl doctor m-a ascultat si mi-a zis ca daca veneam in urma cu o luna imi spunea acelasi lucru ca si alti colegi, obisnuita sau tratamentul afara! Dar la momentul respectiv avea si el laserul in teste! Mi-a spus ca a facut curs cum sa il foloseasca, ca a facyt si practica si ca e decizia mea daxa vreau sa imi daca tratamentul! Am zis clar da! M-am chemat sambata. Mai era o doamna acolo de aprox 60 de ani cu aceiasi problema - doamnei i-a rezolvat problema in 2 sedinte la interval de 1 ora (erau mai compacte floatersurile). La mine au fost 3 sedinte in 4 ore (luni trebuia sa il dea inapoi asa ca a incercat sa rezolve cat de mult a putut) a treia a durut, ochiul era deja prea obosit. Nu a reusit sa le distruga decat in proportie de 80%. A spus ca se va gandi daca sa achizitioneze aparatul ca este foarte scump si ca astfel de interventii dureaza si nu are timp. A ramas sa ma anunte cand il mai aduce ca sa mai incercam si cu restul. Acum la aproape 5 luni, parca unele au reaparut. Eu tot sun la clinica cam la o luna sa le readuc aminte ca daca mai vine aparatul in teste, vreau sa incerc din nou.

Data înscrierii
    02.10.2016
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna. Intentionez si eu sa merg la domnul Balta. E vorga de yag laser? Doar a segmentat flocoanele mai mari intr altele mai mici? Care ar fi perceptia ta dupa tratament? Apropo, ai decolare partiala sau totala de vitros?

Data înscrierii
    12.10.2016
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna ziua. Si doctor Balta a adus aparatul DECI se poate face intervenția si la noi in tara. Eu am fost sambata din nou, dupa sedinta si mai au dispărut in proportie de 80%, acum au ramas niste resturi, nu au dispărut de tot, s-au mai atenuat dupa sedinta de sambata. Eu sunt mulțumită comparativ cum erau inainte.

Data înscrierii
    12.10.2016
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Deci la mine era sub forma unui vierme pe orizontală, practic 80% a dispărut (cand le sparge, vezi efectiv cu ploua cu puncte negre), au ramas doar site bucatele

Data înscrierii
    30.10.2016
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Eu cred ca aceasta probleme se datoreaza miopiei.

Cred ca aceste flacoane au existat tot timpul, doar ca se observa cand vederea incepe sa aiba probleme.
    M-am dus acum o saptamana la oftalmolog pentru ochelari (nu am folosit niciodata ochelari), si a gasit miopie -0.25 / -0.75

De cand cu ochelarii parca nu le mai vad sau poate vederea este mai focusata, si nu te mai uiti asa in ceata si vezi acele flacoane.

Ma gandesc ca inainte cand aveam vederea foarte buna, nu observam flacoanele.
    Daca ele se inmultesc, cred ca se intampla datorita deteriorarii vederii, adica le vedeti, dar ele deja erau acolo.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Citat Postat în original de cristirob Vezi post

Ma gandesc ca inainte cand aveam vederea foarte buna, nu observam flacoanele.Daca ele se inmultesc, cred ca se intampla datorita deteriorarii vederii, adica le vedeti, dar ele deja erau acolo.
    Ma indoiesc sa fie asa. Legat de miopie, desi se spune ca cei cu miopie sunt mai predispusi la flocoane, exista si multi miopi care nu au flocoane. Se prea poate sa aibe legatura (cum spun ei) cu deteriorarea tesutului ocular legat de varsta , elasticitatea ochiului etc.., dar nici de asta nu sunt sigura fiindca aveam un coleg care era miop de mic si avea flocoane de mic copil. La mine flocoanele au aparut dupa ce incepusem sa port ochelari de citit. Inca nu am probleme cu vederea la distanta. Mai exact mi-au aparut din momentul in care am inceput sa fac exercitii /gimnastica oculara fiindca am crezut ca ma poate ajuta sa scap de ochelari . Neavand experienta si simtind ca ma ajuta dupa cateva zile am inceput sa exagerez si sa fac exercitiile prea repede sau prea puternic si m-am ranit, adica cred ca sunt rezultatul unei dezlipiri tesut sau firicele de sangerari, cu alte cuvinte mi-au aparut brusc.
    Ultima modificare făcută de Melina; 15.11.2016 la 06:15.
    free your mind before your mind will set you free

Pagina 28 din 29 PrimulPrimul ... 1826272829 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. a se citi cu miinile la ochi... (revoltator!)
    De Felicity în forumul Despre Romania si despre romani-forum general
    Răspunsuri: 30
    Ultimul post: 14.04.2011, 09:16
  2. SINDROMUL DE OCHI USCAT
    De lara o în forumul Medicina pentru toti
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 03.07.2010, 09:52
  3. oftalmologie: tulburari in vitros
    De în forumul Medicina pentru toti
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 13.06.2008, 01:14
  4. Caut pretena cu ochi de caprioara
    De moldoveanudelac în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 13.02.2007, 04:51
  5. vitros
    De elemerr în forumul Medicina pentru toti
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 14.09.2006, 01:38

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •