Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 16

Subiect: viza turist canada

Data înscrierii
    16.07.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna ziua,

As dori si eu cateva lamuriri via a vis de viza turistica pentru Canada. Baiatul meu a primit invitatie oficiala legalizata la notariat din Canada. Am intocmit dosarul, adica: 2 poze, formular completat, adeverinta de la serviciu cu salariu, scrisoare catre ambasada, taxa viza,invitatia oficiala primita impreuna cu adeverintele de salariu a persoanelor care l-au invitat, pasaportul, extras de cont cu veniturile lui.
    Mai trebuie ceva ?? Le pot trimite prin DHL ?

Multumesc anticiipat pentru orice lamurire.

Roxana Anca

Data înscrierii
    16.07.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Scuze am uitat sa adaug rezervarea de bilet care este pentru 1- -25 septembrie 2007.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

daca a mai calatorit in Canada, le puteti trimite prin DHL dar daca nu, eu zic sa nu va cheltuiti banii pe transportul actelor pt ca oricum va fii chemat la ambasada pentru interviu.

daca le trmiteti prin DHL, sa fiti siguri ca nr de telefon la care ati spus ca poate fii contactat e bun, sa fie cineva care sa raspunda la telefon, ori sa aveti mesagerie vocala.

Data înscrierii
    16.07.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc foarte mult pentru raspuns. Nu a mai fost plecat si se va duce maine la ambasada sa depuna dosarul. Crezi ca ne mai trebuie vreun act. II da azi si banca un act cu bonitatea lui de client.

Roxana Anca

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

am inteles ca in ultimul timp canadienii sunt mai indulgenti in ceea ce priveste acordarea vizelor de turist la persoanele tinere dar eu cred ca n-ar strica sa aiba cu el, orice document credeti voi ca demonstreaza legaturile lui cu Romania, adeverinte de la servici, scoala...logodnica, casa, proprietate pe numele lui... Va fii probabil intrebat daca intentioneaza sa ramana in Canada, el va raspunde ca nu darin multe cazuri nu a fostde ajuns cuvantul aplicantului ci a trebuit dovedit cu acte.

nu ai spus prea multe detalii dar imi inchipui ca v-ati gandit deja la toate acestea dinainte.

bafta si te rog, daca poti, sa te intorci sa ne spui si noua cum au decurs treburile la ambasada.

Data înscrierii
    16.07.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna ziua,

Gata a obtinut ieri viza pe trei luni. A atarnat foarte mult in balanta firma la care lucreaza, pozitia lui in firma, si locul meu de munca. A stat de la 7/10 dimineata pana la 15/45. A dat interviu la inceput a zis ca o sa il anunte pentru viza,ca se mai gandesc, iar la cateva minute a iesit si la chemat sa-si ia pasaportul cu viza. Nu prea intelegeau cum ii este nepot daca noi nu suntem surori. Nici eu nu prea inteleg bine gradele astea de rudenie cu verisori, verisoare, copii pentru noi toto nepoti sunt dar s-a lamurit problema.
    Va multumesc pentru sfaturi.

Roxana Anca

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Felicitari pt viza si calatorie placuta fiului tau in Canada, Roxana. [img]smileys/smiley1.gif[/img]

deci pana la urma conteaza si sa ai un oarece grad de rudenie cupersoana care te invita si serviciul din Ro. Am o rugaminte la tine, sa ne zici si noua:

1.daca a adus dovadaca lucreaza in acea firma si are pozitia respectiva sau a dat doar datele firmei adresa, nr de tel unde sa se poata confirma cele declarate de el.
    2. cat a spus el ca intetioneaza sa stea in canada si daca a adus dovada ca de la serviciu are concediu sau poate lipsi pe perioada vizitei sale in canada.

edit: ahh si am uitat, orice detaliu in legatura cu interviul, intrebari, raspunsuri ar fii de mare ajutor si pt altii. Stiu ca cer prea mult [img]smileys/smiley17.gif[/img]dar mizez pe faptul ca pari o persoana cumsecade.

Data înscrierii
    29.07.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

te rog ajuta-ma si pe mine cu informatii in legatura cu interviul de la ambasada. eu am invitatie de la un cetatean canadian, l-am cunoscut acum 2 ani pe net, a venit el in romania anul trecut, iar acum vrea sa ma duc eu la el. te rog invata-ma ce sa spun. Eu sper sa ma ajute f mult jobul meu la interviu.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

capsunico [img]smileys/smiley1.gif[/img]ce vrei tu sa faci e cam cum ai incerca marea cu degetul, adica sanse prea mari nu ai dar merita incercat, de ce nu?!

nu stiu ce relatie ai cu cetateanul canadian care te invita dar ar fii bine sa spui ca sunteti doar amici, ca aveti pasiuni comune...caci daca spui ca ai alta relatie sa nu cumva sa creada ca vrea sa te aduca si apoi sa se casatoreasca aici cu tine.

la interviu trebuie sa stii cateva puncte turistice din canada(zona unde sta canadianul tau) pe care sa spui ca doresti neaparat sa le vizitezi pt ca ai auzit foarte multe lucruri interesante despre ele, iar amicul tau s-a oferit sa-ti fie ghid, ca sa-ti intoarca acelasi favor facut de tine cand el a vizitat romania.

trebuie sa ii convingi ca scopul tau este strict de a vizita canada si de a vedea cum si unde isi petrece amicul tau viata si nici macar cu o clipire din ochi sa nu le starnesti banuiala ca ai intentiona sa ramai in canada. Pt asta, da, iti poate fii de ajutor daca ai un servici bun, casa, situatie matriala, in general buna si alte motive(depinde de cazul tau concret, familie de care esti atasata, logodnic...sau orice altceva ce-ti vine si tie prin minte si care crezi ca te-ar ajuta) care sa-i convinga ca esti legata de romania si trebuie sa te intorci, ca nu vrei sub nici o forma sa ramai in canada.

este greu dar nu imposibil, mai da-ne detalii despre tine si el, poate mai gasim idei.

bafta!

Data înscrierii
    10.05.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    149
    Putere Rep
    13

Implicit

Am o colega de servici care a primit invitatie pentru Canada de la o verisoara de-a ei. Saptamana trecuta a fost la interviu si a primit viza desie necasatorita si nu are decat 28 de ani ( varsta propice pentru emigrare [img]smileys/smiley1.gif[/img]). A dus adeverinta de salar de la servici si chiar copia cartii de munca in care se vedea ca lucreaza in firma de 4 ani. A mai dus extras de cont si actele pe apartament desi acolo se vedea ca apartamentul e ipotecat fiind cumparat de curand prin credit de la banca. Dupa ce persoana de la ambasada s-a uitat peste acte a privit-o si i-a spus zambind : "ei, acum convinge-ma ca nu vrei sa ramai acolo ". Si se pare ca a convins-o din moment ce a primit viza [img]smileys/smiley1.gif[/img]. A mai intrebat-o cati bani o sa isi duca si atat ( i-a raspuns ca 4000 de dolari canadieni dar nu i-a cerut nici o dovada ca are acesti bani ) Alte intebari nu i-a pus.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. viza turist Canada
    De lila_1974 în forumul Vize imigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 16.05.2010, 12:19
  2. Viza turist Canada
    De mihaid în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Canada-Montreal-Quebec
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 27.07.2007, 13:25
  3. viza turist canada !!!!!!!!!!
    De ovidiupop în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 14.05.2007, 02:06
  4. viza turist canada
    De aurelbv în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Canada-Montreal-Quebec
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 13.03.2007, 05:00
  5. viza de turist in canada-help!!
    De siriso21 în forumul Despre si cu studenti din SUA, Canada, Uniunea Europeana si Romania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 17.10.2005, 21:03

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •