Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: card romanesc ptr SUA

Data înscrierii
    15.05.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    18
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna.As avea o intrebare pentru domnul Sorin.Va rog sa-mi spune-ti in ce topic sa caut sugestii in legatura cu problema cardurilor,mai precis ,as vrea sa stiu ce card sa-mi fac in Romania si unde ,pe care pot sa-l utilizez in USA pentru retrageri cash (bancomat),deoarece am fost la n banci si nimeni nu poate sa-mi ofere doar carduri pe care le pot folosi online sau pentru operatiuni diverse unde se accepta cardurile respective.Mersi anticipat.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.456
    Putere Rep
    10

Implicit

Parerea mea este ca daca ai un card cu care poti sa platesti la magazine, restaurante, etc., sau sa scoti cash in <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n>, ar trebui sa poti face acelasi lucru si in SUA. Invers merge sigur. Acum depinde si daca e credit card, sau debit card, pentru ca in unele locuri se accepta credit carduri, dar nu debit carduri, dar pentru retrageri de cash (withdrawals) nu cred ca ar trebui sa fie o problema.

Banuiesc ca poti de asemeni sa cumperi cecuri de calatorie de la banca (de ex. American Express). Nu stiu foarte bine cum merge treaba cu bancile din <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n>, ci doar fac o asemanare cu ce se poate face in SUA.

Sa vedem ce mai spun si altii/altele.

P.S. O sa-ti modific titlul topicului daca nu ai nimic impotriva, pentru a fi mai sugestiv.

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.665
    Putere Rep
    10

Implicit

Billbela..uite ce am facut eu! Eu am cont la Banca Transilvania, si am primit un card"Mondo"Mastercard de la ei, pe care il pot folosi oriunde in lume! Doar ca tranzactia se face prinschimb valutarla cursul zile in moneda respectiva!Si este si un comision de 1%(parca!) pentru tranzactie! Trebuie doar alimentat contul de lei, si te folosesti de bani in limita disponibilului-comisonul acela![img]smileys/smiley2.gif[/img]"Mondo" este un card de debit!

Eu l-am folosit in cateva tari din Europa si in US si a mers perfect!

Oricum, e bine sa ii intrebi si pe cei de la banca mai multe informatii![img]smileys/smiley1.gif[/img]

Smile…It confuses people..!!

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

Uite aici lista bancilor din Romania. Au si linkul la pagina oficial. Uita-te dupa banci internationale.

http://www.fininfo.ro/index.php?page=lista_banci
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.634
    Putere Rep
    23

Implicit

Billbela,incerc sa raspund si eu la intrebarea ta.Poti sa-ti faci un card de debit Visa in dolari la BCR,care (inca)este cea mai puternica banca romaneasca.Eu il am si l-am folosit fara probleme in toata America,de pe coasta de est,pe cea de vest,atat la bancomate cat si la comercianti,fara nici cea mai mica problema.La bancomat iti ia comision in jurul la un dolar/tranzactie.Eu folosesc cardul si pt a-mi transfera aici din tara,banii pt marfa pe care o trimit.La 1000 $ comisionul e de 15 $,adica mult mai ieftin decat Western Union,spre exemplu.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    10.05.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    149
    Putere Rep
    13

Implicit

Orice card emis de o banca din Ro pe care NU scrie "valid only in Romania" poate fi folosit oriunde in lume , la orice ATM sau magazin care are afisata sigla cardului rspectiv ( Master. Visa , American Express etc ).

Atentie, insa ! retragerile de numerar ( cash ) suntlimitate la o anumita suma maxima pezi ( 500 usd, 1000 usd sau poate alte plafoane mai mici ). De asemenea aceste carduri pot fi ( teoretic, cel putin ) utilizate si pe internet. Spun "teoretic " pentru ca eu am avut surpriza neplacuta sa constat ca mi-a fost refuzat cardul pe un site cu mesajul ca " ne pare rau dar cardurile emise in Romania nu sunt acceptate " ( era un site din Republica SudAfricana ).

Data înscrierii
    15.05.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    18
    Putere Rep
    0

Implicit

Va multumesc tuturor si mai astept si alte sugestii.Sa aveti o zi buna[img]smileys/smiley1.gif[/img]

Data înscrierii
    15.05.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    18
    Putere Rep
    0

Implicit

Mersi inca odata tuturor,dar as mai avea o intrebare.Am un card ING in lei.Este valabil in usa?

Data înscrierii
    10.05.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    149
    Putere Rep
    13

Implicit

In principiu, daca pe un card nu scrie ca e valabil decat in tara de origine ar trebui sa fie valabil peste tot in lume unde e afisata sigla cardului respectiv ( nu conteaza ca e Europa sau America ). Pentru a fi sigura 100% uita-te pe spatele cardului , vezi ca e trecut un numar de telefon al bancii , suna si intreaba direct.

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.665
    Putere Rep
    10

Implicit

Pai..daca e in lei..ce sa faci cu el in US?[img]smileys/smiley4.gif[/img]

Smile…It confuses people..!!

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Green Card
    De LilyS în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 04.07.2007, 05:33
  2. green card
    De giago în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 24.06.2006, 12:08
  3. de la H2B la green card
    De Mirona în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 06.06.2006, 15:20
  4. Vin Romanesc
    De Danniela în forumul Comunitatea romaneasca din Southwest
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 16.04.2006, 20:23
  5. Green Card ?
    De mihaicioclei în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 09.01.2006, 08:48

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •