Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 16 din 16 PrimulPrimul ... 6141516
Rezultate 151 la 158 din 158

Subiect: melina’s gallery

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.220
    Putere Rep
    32

Implicit

Fain rau muzeul ala Melina! Am stat vreo 6 ore si tot nu m-am saturat. Pune o poza cu Black Bird daca ai ..daca-mi aduc aminte bine ce scria pe placuta aia, ultimul zbor de la LA la DC a durat 58 de minute.
    Asta in timp ce, pentru cine nu stie, cu un jet de linie dureaza vreo 5 ore.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Da foarte misto mi-a placut si mie , in realitate ai vazut ca arata toate mult mai impunatoare inclusiv blackbird.

"This Blackbird SR-71 accrued about 2,800 hours of flight time during 24 years of active service with the U.S. Air Force. On its last flight, March 6, 1990, Lt. Col. Ed Yielding and Lt. Col. Joseph Vida set a speed record by flying from Los Angeles to Washington, D.C., in 1 hour, 4 minutes, and 20 seconds, averaging 3,418 kilometers (2,124 miles) per hour."

free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.220
    Putere Rep
    32

Implicit

Aha! M-a pacalit memoria cu 6 min si 20 de secunde.
    Ii zicea Concorde-ului, - puturosule!
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Concordul puturosului-;) Eu cand eram mica vroiam sa ma fac inginer de bord sau pilot , ai avut si tu astfel de vise?

Concordul s-a retras in 2003 si a donat museului nava.
    "In 1989, Air France signed a letter of agreement to donate a Concorde to the National Air and Space Museum upon the aircraft's retirement. On June 12, 2003, Air France honored that agreement, donating Concorde F-BVFA to the Museum upon the completion of its last flight. This aircraft was the first Air France Concorde to open service to Rio de Janeiro, Washington, D.C., and New York and had flown 17,824 hours."

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.220
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de Melina Vezi post
    .. Eu cand eram mica vroiam sa ma fac inginer de bord sau pilot , ai avut si tu astfel de vise?
    Am fost un copil modest, nu-mi permiteam sa visez asa ceva.
    Dar ma pasioneaza avioanele, probabil stii serialele Air Disaster sau Air Crash Investigation ..rar am scapat vreun episod. Dar am observat ca nu e bine, cu timpul acum de fiecare data cand ma urc in avion ma iau gandurile sumbre.
    Uite un documentar interesant, nici in companii ca Boeing nu mai poti avea incredere ..

*

Bill Watterson

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Am fost si eu la acel muzeu care m-a impresionat. Parca-mi amintesc ceva de genul ca Blackbird-ul a fost retras din cauza ca avea costuri mari de intretinere. Unul dintre cele mai interesante aspecte despre acest avion a fost chestia de genul "daca vrea cineva sa ne doboare cu o racheta sol-aer, nici o problema, acceleram un pic si nu ne prinde racheta"

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Dar ma pasioneaza avioanele, probabil stii serialele Air Disaster sau Air Crash Investigation ..rar am scapat vreun episod. Uite un documentar interesant, nici in companii ca Boeing nu mai poti avea incredere ..

Ma uit si eu la air disasters de ceva vreme , incet, incet imi piere cheful de zburat , maiales curse lungi.

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Unul dintre cele mai interesante aspecte despre acest avion a fost chestia de genul "daca vrea cineva sa ne doboare cu o racheta sol-aer, nici o problema, acceleram un pic si nu ne prinde racheta"
    Cred ca stam bine cu partea militara .

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Pagina 16 din 16 PrimulPrimul ... 6141516

Subiecte similare