Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 32 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 319

Subiect: ’’Iubiri’’ pierdute... sau regasite...

Guest

Implicit

Iubirea nu se pierde...Sau nu se regaseste... Iubirea este! Da, asa gandesc acum.

Noi suntem cei care ne pierdem, sau ne regasim.De multe ori, din cauza, iubirii...

Guest

Implicit

Iubirea este. Sau nu este, chiar daca noi credem altceva...

Am sa povestesc un caz din viata mea. Nu mi-e frica sa va spun. Ce-mi puteti lua? Experienta? Si de ce sa-mi fie teama ? Mie imi place sa invat din orice, chiar daca nu se termina intotdeuna frumos. Dar, sa nu mai lungesc vorba, caci oricum, am <<ceva>> de scris...

Aveam ceva ani mai putini cand, m-am indragostit... Si stiti ca eu cred ca este o diferenta intre <<a te indragosti>> si <<a iubi>> ?

Prima varianta, presupune o singura persoana, eu, m-am indragostit! Dar stiu eu daca si cealalta persoana ''va pati'' acelasi lucru?Sau e vina lui daca eu m-am indragostit si el nu? Mi-a dat el voie? Dar ce, am cerut permisiune? Dar de ce trebuie sa cer asa ceva? N-am voie sa ma indragostesc cand si de cine vreau ? O, ba da, sigur ca da, de ce nu? Dar celalalt unde e ? Esti tu! Si atat! <<A te indragosti>> presupune o singura persoana. Sau asa cred eu.

<<A iubi>> presupune Doua persoane! Eu te iubesc!Tu, esti aici, langa mine, cand iti spun! Ma asculti? Hei, ma auzi? Da, sigur ca te aud! Si... Te iubesc! Sau ... Da, si eu pe tine... Sau, uneori, O, nu , nu te mai iubesc...Se intampla. Dar sunt doi oameni! Tu si eu!Eu si tu!

Eeei, dar ia sa incep eu istorisirea (chiar daca e banala...), caci , iar ma lungesc la vorba, si o sa plictisesc...

Erau ceva ani in urma, ziceam, si , o prietena (dintre acelea adevarate! ), stiindu-ma singura, imi face intr-o zi o propunere... Era primavara... inceput de anotimp, inca putin frig, dar gandul la muguri si la miros proaspat de aer umed, diminetile, de dupa unele ploi... mi-au dat imboldul sa accept propunerea. Un baiat, sau barbat ... depinde cum vreti sa-i spuneti, urma sa... ma curteze. Singur, intelectual, frumusel (zicea prietena mea si o credeam,caci ea nu are gusturi rele), si cu bani pe deasupra (asta, doar ca sa fiu cinstita, caci as putea sa nu va fi spus, dar pentru mine... nu prea conta! ).Si am acceptat sa i se dea lui, numarul meu de telefon. Si am asteptat cateva zile, si mi-am luat gandul! Mi-am zis: Lasa omul, ca... daca nu suna, ce-am avut si ce-am pierdut?

De ziua mea, eram cu cateva cunostinte, sa nu zic prietene , sa nu-mi ''sara cineva in cap'' ca ma dau prea mare...cu atatea prietene, si mancam o prajitura... ma rog, ca intre fete... flori, o muzica calma...atmosfera destinsa si calda... Suna telefonul !!! Mai sunase, si inainte, dar parca acum suna mai special... O vocemasculina, placuta, deja imi da fiori. Ma intreaba <<demine>>. " Pai, eu sunt, dar nu stiu cu cine vorbesc..." Atunci se prezinta,se recomanada, din partea prietenei (care nu era prezenta) si urmeaza urarile! Frumoase cuvinte, deja ma impresionase placut. Nu stiu daca le-a avut scrise pe hartie, dar erau alese cu grija si... mi-au placut. Si, daca-mi amintesc bine, cred ca am stat si un pic peste norma, la telefon! Si, prietenele s-au uitat lung, ca nu mai apar, dar le-am explicat pesemne , dupa aceea. Si asa, a inceput... Pai, indragosteala... da...

Nu as vrea sa fie foarte lunga istoria mea, numai sa reusesc sa redau esentialul. In fiecare zi, ma suna. La inceput, vorbeam mai putin, cateva zeci de minute. Apoi, incet- incet, pe nesimtite, adica fara sa-mi dau seama, am trecut la o ora - doua... Vorbeam, de toate! Despre orice. El, era despartit de sotie, de curand! Legal, trecuse prin divort, dar nu numai! Caci ii murise si mama, dupa o boala incurabila. Din aceea, cu chinuri! Da, si era proaspata rana pentru el! Si eu, bineinteles, incercam sa-l incurajez, sa-i oblojesc(cum ma pricepeam si eu, si, in lucrul asta, eram dezinteresata, adica, chiar imi parea rau ca trecu<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

Guest

Implicit

Si am sa inchei tare brusc! Caci asa se termina si in viata, cateodata, cate ceva! Acum ai, si simti ca ai, si a doua zi, vrei si... stii ca nu mai ai... De fapt, e bine sa nu-ti doresti prea multe, si o spun, optimista fiind, adica... sa te multumesti cu ce-ti ofera viata, sau Dumnezeu! Nu zic sa nu lupti, ba da, cum sa nu, dar cand iti dai seama ca energia ta este zadarnica, nu are rost sa o irosesti...

Dar sa revin la cazul concret...M-am imbracat frumos, chiar daca era ploaie, elegant, si am incercat sa lupt sa zambesc, chiar daca, dintr-o data, imi scazuse tot elanul. Ma simteam si vinovata, foarte vinovata, pentru reprosurile mele...dar, erau deja facute. Si, am plecat la intalnire. Marea intalnire... De cand o asteptasem, si, dintr-o data, mi-era frica sa ma duc. Dar ma incurajam singura, zicand,lasa ca a gresit si el ( ca n-a dat telefon de 5 min. sa zica: "nu putem merge azi, dar te sun mai tarziu''....sau ceva de acest gen...) si gresisem si eu, si mai rau, ca-i reprosasem, asa ma repezisem, pur si simplu, sa spun tot ce aveam pe inima... caci, aveam incredere ca-mi cunoaste sufletul si ma poate intelege, daca eram si suparata...

Am ajuns cu taxiul in oras. Cand am coborat, am vazut buchetul de trandafiri, imens si rosii, atat de rosii, ca parca nu-mi prevesteau ceva bun... adica, m-au impresionat... dar, un pic prea mult.Sa mergi prin ploaie, cu umbrela, si cu "ditamai" buchetul, scuzati-mi expresia... dar va spun cum simteam...niciodata nu mi-au placut buchetele impresionante, la prima intalnire. Pai, mai tarziu, ce-as mai fi primit? In fine, idei de ale mele... poate gresite... apoi l-am vazut, pe el. Ne-am salutat, imi amintesc si acum, rece, de parca nu ne cunosteam, bine, nu ne vazusem, dar noptile pierdute la telefon...Si eu, care crezusem...altceva... Dar nu am analizat toate, chiar in acel moment... ci, probabil, mai tarziu. Ne-am dus la ...nu restaurant, mai degraba,Doamne, cum se numeste... cafenea, cred, dar selecta. De fapt, mi-amintesc, am ales impreuna locul, caci amandoi stiam orasul, chiar daca eu nu fusesem prea des prin astfel de localuri... Am stat poate o ora, in nici un caz mai mult. Ce-mi amintesc sigur este ca... n-am avut ce vorbi... pur si simplu...dintr-o data! Era un televizor postat pe un perete, chiar in fata mea, parca il vad si acum cu ochii memoriei, si eu, personal, incercam sa extrag de acolo idei pentru conversatie. El, se vedea, nu mai incerca nimic. Doar ma analiza... Si eu pe el, desigur, si-l gaseam stilat, dragut si... cam atat, ca era rece si distant. Apoi am plecat spre casa. El a vrut cu taxiul, caci inca ploua, eu am insistat (si am si reusit, in cele din urma,darmi-a parut rau apoi ca, iar''m-am repezit'' cu insistentele si nu i-am mai lasat lui prea mult loc, sa-si exprime parerea ), asa, ziceam ca am insistat sa mergem pe jos, prin ploaie, cu umbrele si eu, cubuchet imens de trandafiri rosii, din care, culmea, am si uscat cativa, mai tarziu... inainte de ofilire, caci aveam de unde si-mi placea sa pastrez pentru iarna, era o bucurie de-a mea... N-am vorbit nici pe drum mai mult decat in oras, si cand am ajuns langa casa mea, ne-am luat fuguta ''La revedere'', caci se facuse intuneric bine si frig, si el parea zgribulit. Si, va spun sincer, asa regretam ca insistasem! Caci parea baiat finut, dar fusese clar suparat pe mine pentru insistente! Si, am crezut eu, o sa ma ierte, o sa-i treaca...si o sa vorbim iar, la telefon. Niciodata! Acesta e finalul! Niciodata nu am mai primit telefon, sau vesti! Finalul, pentru el, caci pentru mine era inceputul...

Da, inceputul chinului... Si nu o sa descriu si asta, cu lux de amanunte, ca nu are rost! Am plans... vreo 4 luni... Nu ma credeti? Nu de asta va spun, sa fiu crezuta, spun ,pur si simplu.Eram indragostita si acum er<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

Data nscrierii
    21.04.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    191
    Putere Rep
    12

Implicit

Indragostit-o! Ti-am citit povestea.. trista, dar in acelasi timp fascinanta prin cuvintele tale.. Si nu, n-am sa comentez, am sa-ti spun doar niste pareri de-ale mele.. Sper sa nu te jignesc sau te ranesc.. dar.. dupa acele luni la telefon.. ai fi meritat macar un "lasa-ma fata, ca nu esti de mine", iara daca baiatul n-a putut face nici macar atata.. eu zic ca nu ai dupa ce sa plangi, ca n-ai pierdut nimic, desi sufletul tau probabil nu poate sa inteleaga asa ceva..
    Eu.. nici nu as indrazni sa-mi incep povestea.. of Doamne.. se intinde pe 7 ani.. si s-a terminat cam ca si a ta.. dar mie mi-a zis macar.. "azi m-am hotarat ca nu mai vreau sa fiu cu tine".. N-am sa zic mai multe.. mi-ar lua doua forumuri probabil.
    Te inteleg in felul meu si cred ca fiecare dintre noi avem povestea noastra.. mai trista sau mai fericita, din care invatam, la fel cum probabil ai invatat si tu din a ta..
    Ai sa fi mai precauta, poate.. eu unul sigur am sa fiu..

Sezonul uraganelor...

Guest

Implicit

Hi, Tigrutzz, cel dragutzz, singurul lucru pentru care as putea fi suparata pe tine e acela ca, nu vrei sa ne spui povestea... Adica incepi, ne deschizi un pic ... cum sa zic... dragul, de a sti...ca si cum ai deschide o fereastra, si apoi brusc, o inchizi... Dar te inteleg, de fapt, pe mine ma dor degetele (la propriu, aici "la incheieturi, maiculita", vorba bunicii mele ''din cer" ),inca ma mai dor, de aceea o sa fiu "scumpa la vorba", acum, iar daca tu zici ca ar fi vorba de mai multe forumuri, crede-ma ,tigrutzz dragutzz, ca te inteleg f. bine...

Eu nu am redat povestea ca sa ''ma doara'' articulatiile degetelor, ci doar, sa inteleaga lumea mai bine, cei cu "pierdut" - "regasit", caci, revin si-mi repet ideea, Iubirea nici nu se pierde, nici nu se regaseste! Ori este, ori nu, chiar daca noi ne incapatanam uneori, sa credem contrariul... iubirea este acolo, in sufletul nostru, dintotdeauna, pusa de Dumnezeu, nu de noi! , numai ca "focul" se aprinde uneori mai tare,troznind, iar alteori doar arde molcom si blajin, cum sunt flacarile reale ale celui din semineul in fata caruia stau cei doi... Iubirea este...

Data nscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    35

Implicit

Succesul in dragoste e asa o chestie... ca successful sentiments.
    Nu-s calificat la dragoste, dar zic ceva: succes in suferinta exista?

Mie mi-a placut cum a scris Lore acolo.
    Multe randuri scrise asa... ca citindu-le parca n-au fost decat unul singur.

Zic ca baiatul cu pricina a terminat-o la modul ala din frica, nu din frica de Lore, ci din frica lui de-a fi corect.
    Nu pot sa-i spun pe nume chestiei de mai sus ca as jigni-o pe Lore - vad ca e inca, well, atasata cumva.

Lore, daca el a procedat asa, nu merita dedicatia ta de luni si luni de zile.

Unii nu stiu sa spuna multumesc.
    Altii nu vor sa spuna multumesc.
    Si inca altii nu stiu si nici nu vor sa-ncerce sa spuna multumesc.

Everything the same; everything distinct. (Zen)

Guest

Implicit

Multumesc, Raven... sau cum iti este numele... whatever...

PS: stii tu pentru ce &lt;wink&gt;

Data nscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    35

Implicit

Nu merit.
    Fara &lt;wink&gt; la asta de mai sus.

Si iti multumesc.
    Tot fara &lt;wink&gt;.

Everything the same; everything distinct. (Zen)

Guest

Implicit

offf Lore.....mi-ai trezit amintiri !!! Am trecut si eu printr-o situatie ffff asemanatoare...!!! m-am indragostit si eu la telefon...credeam ca si el....a fost atat de intens totul ca nu-mi venea sa cred ce traiam...! Asteptam cu infrigurare intalnirea....eram atat de sigura pe noi.!!..offf....a venit...si s-a sfarsit !!!! Am plans si eu luni de zile..!!!

Ce pot sa zic acum...cred ca cineva acolo sus stie ce face...a fost mai bine asa.....ptr ca acum iubesc si sunt iubita !!![img]smileys/smiley1.gif[/img]

Data nscrierii
    04.08.2005
    Locație
    CA
    Posturi
    1.478
    Putere Rep
    26

Implicit

Lore, acum chiar am treaba [img]smileys/smiley36.gif[/img]si m-ai "prins" si vrajit cu aceasta frumoasa poveste - fara happy ending

Si eu am trecut prin diverse - 2 povesti mai importante in viata mea - una pe cand aveam 17 ani ( final cam ca al tau) si una cuhappy ending- povestea pe care inca o traiesc [img]smileys/smiley2.gif[/img]N-am acum timp, insa o sa revin [img]smileys/smiley1.gif[/img]
    Never be afraid to say what you feel.You can only die once ;)

Pagina 1 din 32 12311 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Cateva mesaje pierdute pe 29 oct
    De sorin n forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 31.10.2008, 09:22
  2. nopti de dragoste pierdute si triste
    De cristy_sua n forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 17.03.2008, 21:03
  3. In cautarea unei iubiri adevarate.
    De california69 n forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 06.12.2007, 12:19
  4. Iubiri interzise in istorie,si nu numai .
    De nicoletamihaela n forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 101
    Ultimul post: 15.06.2007, 03:30
  5. Primele iubiri
    De christianT n forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 05.01.2005, 18:45

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •