Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 32 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 319

Subiect: ’’Iubiri’’ pierdute... sau regasite...

Guest

Implicit

Multumesc, Raven!

PS: si succes in iubire!!!

Guest

Implicit

Am sa va povestesc, cat de curand, un alt caz concret din viata mea, dar acela nu este despre mine, este despre o doamna care a avut iubirea, a pierdut-o si a regasit-o!

PS:trebuie mai intai sa ''scotocesc" prin cutiutele memoriei si sa pun ''fotografiile'' in ordine... dar revin... mai tarziu...

Guest

Implicit

iubirea e un lucru foarte mare!...mi-a facut placere sa citesc amanuntele si detaliile fiecarei povesti..din pacate eu unul sint de parere ca daca ceva nu merge bine de prima data, nu o sa mearga bine nici a zecea oara..asta nu inseamna ca nu se incearca!...trecutul e acolo, ca sa ne traga in jos, citeodata!

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

si eu la fel, kadades, merg dupa impulsul primei impresii, rar m-a inselat, cine ti-a gresit o data iti va mai gresi... asta si-n iubire si-n relatiile de prietenie. Cand eram doar o copila sau adolescenta aveam multi prieteni dar erau oare cu adevarat prieteni?! nici nu au habar unde sunt si cum mi-e acum...m-au uitat asa de repede... [img]smileys/smiley1.gif[/img]

eu mereu am crezut ca daca vrei sa ai un partener perfect trebuie sa ai, in primul rand cu el/ea o relatie de prietenie sincera. Si, doamne, ce greu e sa iti gasesti la maturitate un prieten adevarat, ce greu sa gasesti o persoana cu care sa ai cateva puncte in comun...ce greu e sa nu te plictisesti ascultand pe cineva care vorbeste si vorbeste si vorbeste si... nu spune nimic, nimic din ceea ce, poate, ai vrea si tu sa auzi...

acestia sunt oamenii cu care vorbim la telefon luni de zile, ne indragostim de ei dar care,de fapt, nu ne cunosc sinici nu-i cunoastem cu adevarat sau chiar daca ii cunoastem, ii acceptam, asa, ca iubiri sau prieteni, din lipsa de altceva sau din indulgenta... fiind de fapt straini unul de celalalt...

iubirea... [img]smileys/smiley18.gif[/img]uhm, eu cred si am spus ca iubirea e atunci cand nu mai gandesti si nu-ti mai pasa de tine, cand durerea celui pe care-l iubesti te loveste de doua ori mai mult decat pe el/ea, iubire e atunci cand nu mai gandesti cu mintea ta, atunci cand cunosti atat de bine pe cel/cea pe care il/o iubesti ca tot ce faci e numai sa-i fie lui/ei bine... mi s-a dat peste nas la aceste ganduri ale mele, spunandu-mi ca asta nu-i iubire, nici macar pasiune ci obsesie... [img]smileys/smiley18.gif[/img]o fii dar eu numai asa concep iubirea, restul e "vorbe in vant"...

dar ca sa ajungi la asta trebuie safii convinsca acea persoana iubita merita toate astea, trebuie sa iti semene, oarecum, sa te placa asa cum esti...sa te inteleaga, sa stie ce vrei sa spui inainte sa rostesti un cuvant...

unde gasim noi toate astea?! [img]smileys/smiley5.gif[/img]caci ce putine mai sunt, pepamant lucruri sfinte...

Guest

Implicit

Iubirea exista si e ceva divin dupa parerea mea. Nu oricarui om i se arata... trebuie indeplinite o suma de criterii sa te poti bucura de asta.

Pe langa astea trebuie sa fii dispus sa oferi, sa o faci chiar primul in speranta ca ti se va oferi inapoi;trebuie sa fii pregatit sa si pierzi insa sa fii cu constiinta impacata ca ai facut ceeace puteai sa faci; E ca la ruleta...daca nu joci nu castigi.

Eu cred ca fiecare are parte de iubirea pe care o merita.

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat n original de AdyC
    ...Iubirea exista si e ceva divin dupa parerea mea. Nu oricarui om i se arata... (adica eu nu merit, AdyC sa mi se arate iubirea adevarata?! [img]smileys/smiley5.gif[/img]poate nu meritpt ca-s urata si am avut si tupeul sa fac si sa tin langa mine un copil...dar tie, tie AdyCti s-a aratat vreodata iubirea asta divina?! raspunde in gandul tau si fii sincer cu tine, nu cu mine...)

Eu cred ca fiecare are parte de iubirea pe care o merita. (bla, bla, cum ramane cu barbatii care au dat un regat si chiar viata lor pt o femeie cu ****mari dar cu minte scurta si suflet atat desarac...ce stii tu ce merit eu sau ea sau el sau celalalt...ce stiu eu ce meriti tu...ce stim noi unul de altul...)

[img]smileys/smiley1.gif[/img]

Guest

Implicit

Hi, everybody, sau salutare tuturor,pe romaneste, caci eu cu engleza, abia acum incep sa ma impac mai bine...

Ce frumoase cuvinte despre iubire... sau mai bine zis, ce sentimente curate aveti, cand vorbiti de iubire...

Da, pentru ca iubirea este divinul din noi, ea este cea care ne inalta sufletul sau care ne coboara in genunchi inima, la picioarele celuilalt. Si nici nu mai pun ghilimelele de rigoare, caci intelegeti voi, cu totii la ce ma refer.

Uneori, inima, deacolo de jos, este luata, cum iei un porumbel ranit in palmele tale si inaltata spre buzele celuilalt, dar nu pentru sarutare, ci pentru respirare. Da, inimile respira uneori,impreuna. Si, cand simti ca inima ta, de prea mult dor, se opreste in suspin, nu ti-e teama, sau nu mai iti este, cand stii ca o alta inima, se va opri, sa-ti aline suspinul, sa ti-l zdrobeasca cu glasul, cu dorul si cu iubirea lui/ei.

Alteori, este adevarat, inima pusa jos, la picioarele celuilalt, nu poate fi vazuta, caci acela are ...alte orizonturi de admirat, si, din nefericire, sau nebagare de seama, calca pur si simplu peste cealalta inima. O, Doamne, stim cu totii ca se intampla (desi mie nu mi s-a intamplat, as mania pe Dumnezeu sa nu recunosc! ). Si, ganditiva, biata inima, strivita de ''niste picioare'', ce greu ii este sa se refaca, sa se regaseasca, sau sa renasca... Dar, apare intr-o zi, si pentru ea, sarmana, o alta inima ce... i se pune la picioare... Si atunci, aceasta prima inimioara, stie cum e sa calci pe a celuilalt "cu bocancii''. Si atunci, se apleaca in genunci, o ia in palme, ca pe un porumbel , si o duce cu drag la piept, sa-i simta zbuciumul si dorintele...

Dar, poate nu toata lumea intelege metaforele mele... Insa, toata lumea care a fost ranita odata, va invata cum este sa fii ranit, si el, sau ea, nu va aduce suferinta... ci bucurie... prin iubire...

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

unii sunt naivi, altii sub masca copilariei pe care o traiesc pana pe la 40 si ceva, ascund murdaria sufletului, eu sunt realista, tu, Lore... esti shefa aici, poti inchide topicul asta oricand vrea sau nu mai vrea mushchii tai, un sfat insa imi permit si eu, nu mai "iubi" nici un barbat pana nu-l atingi, pana nu-l mirosi, pana nu-l privesti in ochii, pana nu... "wink"

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

si de una, si de alta, frumoasa Lore... poti sa visezi cat vrei tu, asta nu ti-o poate lua nimeni, niciodata... [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Data nscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat n original de fifi
    nu mai "iubi" nici un barbat pana nu-l atingi, pana nu-l mirosi, pana nu-l privesti in ochii, pana nu... "wink"
    [img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img]...wink !

Citat Postat n original de Lore...
    poti inchide topicul asta oricand vrea sau nu mai vrea mushchii tai
    eu zic ca pacat de telenovele daca nu le lasi sa curga iar noi sa le parcurgem, macar 20 de seriale (sorry...20 de pag.) <wink>[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Pagina 3 din 32 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Cateva mesaje pierdute pe 29 oct
    De sorin n forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 31.10.2008, 08:22
  2. nopti de dragoste pierdute si triste
    De cristy_sua n forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 17.03.2008, 20:03
  3. In cautarea unei iubiri adevarate.
    De california69 n forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 06.12.2007, 11:19
  4. Iubiri interzise in istorie,si nu numai .
    De nicoletamihaela n forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 101
    Ultimul post: 15.06.2007, 02:30
  5. Primele iubiri
    De christianT n forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 05.01.2005, 17:45

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •