Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Sotiile celor ce lucreaza legal in Canada

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Deschid acest topic deoarece am observat ca sunt mai mulţi români/ românce care lucrează in Canada legal, cu contracte de muncă şi sunt interesaţi cum să-şi aducă soţiile/ soţii şi chiar si copiii aici.

în afară de varianta cu viza turistică, mai există "Spousal Program" prin care soţiile/ soţii pot aplica pentru "open work permit" din România, în baza câruia se pot angaja la orice companie doresc în Canada.

"Working temporarily in Canada: Jobs that require a work permit but no labour market opinion

People in the following categories need a work permit but do not need a labour market opinion from Human Resources and Social Development Canada (HRSDC).

• Spouses
      • Spouses and common-law partners of certain foreign students who are currently studying or working under the Post-Graduation Work Permit Program. This exemption applies to spouses who are not themselves enrolled in full-time studies.
      • Spouses and common-law partners of certain skilled foreign workers. Find out more…

• Dependent children
      • Working-age dependent children of certain skilled foreign workers who plan to work in Alberta or Ontario. Find out more…"

sursa: http://www.cic.gc.ca/english/work/apply-who-permit.asp

sunt însă câteva condiţii:
    1. soţul sau soţia trebuie să aibă încă 6 luni sau mai mult drept de lucru în Canada;
    2. ocupaţia soţului sau soţiei trebuie să fie listată în nivelurile 0, A sau B din tabelul de aici http://www5.hrsdc.gc.ca/NOC/English/...ml/Matrix.html
    3. "work permitul" al celui/ celei care vine ulterior în Canada va fi valabil pe aceeaşi perioadă de valabilitate ca si al celui/ celei care a venit iniţial.

cum să aplicaţi aici http://www.cic.gc.ca/english/work/apply-how.asp#step3 gasiti forumulare, unde să aplicaţi, termene de procesare şi taxe care trebuiesc plătite.

baftă tuturor!
    Ultima modificare făcută de fifi; 14.01.2011 la 17:42. Motiv: link expirat

Data înscrierii
    16.05.2008
    Locație
    Romania
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Scuza-ma pentru eventualul deranj,sunt un vechi prieten' cum as putea sa vorbesc cu tine ?

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

nu prea am eu prieteni dar daca tu zici... [img]smileys/smiley1.gif[/img]ti-amtrimis un mesaj in Private Messenger.

Data înscrierii
    01.03.2010
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit Proaspat casatorit cu viza temporara de lucru

Salut,

Sunt pe drumul de a obtine un job in Montreal. Problema este ca doresc sa ma casatoresc in luna Iunie 2010. In aceste conditii as dori ca viitoarea sotie sa vina impreuna cu mine si sa aplicam amandoi pentru Temporary Resident Visa. Am inteles ca ea poate aplica impreuna cu mine ca vizitator, iar acolo va putea obtine un open work permit pe durata contractului meu de munca.
    Intrebarea mea este daca vom avea probleme legate de faptul ca in momentul in care vom aplica pentru viza, vom fi proaspat casatoriti.
    Oare vor fi suspiciosi la faptul ca suntem casatoriti de, sa zicem, o luna la momentul interviului pentru viza?

Multumesc,
    Vali

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Bună Vali,
    nu, nu au de ce să fie suspicioşi, să-ţi spun de ce. Tu ai auzit probabil că ei ţin cont de asta dar e vorba de dosarele pentru emigrare, aplicaţiile de rezidenţă permanentă unde dacă odată ajunşi aici se despart văzându-şi fiecare de drumul lor. Singuri fiind pot avea dificultăţi în găsirea unui job şi rezindenţi permanenţi fiind au dreptul şi pot să aplice pentru asistenţă socială, devenind astfel o povară guvernului.
    În cazul vostru, însă dacă nu vă place la locurile de muncă unde aveţi contracte, puteţi pleca găsi un alt loc de muncă aici pe perioada cât aveţi work permit valid, dacă nu găsiţi alt loc de muncă, fie rămâneţi pe banii voştri, fie plecaţi acasă, la asistenţă socială sau şomaj nu aveţi dreptul.

Mă bucur că ţi-ai găsit contract (apropos, l-ai găsit tu singur sau prin cunoştinţe?), sper că ştii că din momentul când aţi venit aici puteţi aplica imediat pentru rezidenţă permanentă, condiţia să fiţi aprobaţi este ca pe toată perioada să aveţi locuri de muncă.

Baftă!

Subiecte similare

1. salut celor din sua
    De joan în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 29.12.2006, 09:59
  2. Lucreaza cineva pt. Honda Motor ??
    De hondatu în forumul Comunitatea romaneasca din Midwest
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 26.12.2006, 06:24
  3. Cum sa raman legal?
    De denisa25 în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 22.06.2006, 12:59
  4. Cum sa raman legal in SUA?
    De cgseven în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 19.04.2005, 21:50

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •