Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 37

Subiect: nunta la americani

Data înscrierii
    10.05.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    149
    Putere Rep
    13

Implicit

Am fost invitata la nunta unor prieteni americaniiar nunta va fi in septembrie. Cum se procedeaza cu cadourile ? sau se dau bani ca in Romania ? stie cineva ce trebuie facut in astfel de situatii ? pentru ca nu stiu nimic despre regulile de urmat la un astfel de eveniment

Data înscrierii
    04.08.2005
    Locație
    CA
    Posturi
    1.478
    Putere Rep
    26

Implicit

Din cate stiu eu, mirii o sa-ti spuna cam ce vor - printr-un Gift Registry la un anumit magazin. Cadourile pot poni de la ma ieftine pana la foarte scumpe... depinde de gustul si pretentiile lor. [img]smileys/smiley1.gif[/img]
    Never be afraid to say what you feel.You can only die once ;)

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

Exista Gift registry, dar din cite nunti am fost, doar la 2-3 am vazut cadouri. Cei mai multi lasa la latitudinea invitatilor. Oricum, chiar daca dai cadou, sa nu fie prea scump, si nici cecul nu exagerat. In cazul colegilor, o nunta obisnuita, $100 si un cadou e suficient. In nici un caz nu fa analogie cu Ro.
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

...eu cred ca depinde cel mai mult destatutul social al cuplului[img]smileys/smiley2.gif[/img]...si apoi de locul/locatia unde se tine ceremonia[img]smileys/smiley24.gif[/img]..."Gift Registry notification" se trimite de obicei cu invitatia, dar nu este necesara participarea la acesta metoda[img]smileys/smiley2.gif[/img]

...comparativ cu "traditiile" din RO ...la americani este mai importanta participarea la "evenimentul in sine" decat "contributia materiala"[img]smileys/smiley2.gif[/img][img]smileys/smiley20.gif[/img]

Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

Un lucru important, nu uita sa trimiti confirmarea de participare, si daca esti rugat/a sa decizi meniul, nu-i lasa in ceata.
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Data înscrierii
    15.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Daca nu ai primit "Gift Registry notification" cel mai potrivit e un Gift card la un magazin sau un restaurant daca le stii preferintele( suma depinde de statutul mirilor...poate fi $100 sau chair mai putin ) sau un cadou care nu trebuie sa fie scump: Servicii de masa, seturi de lenjerie de buna calitate, set de vase Ena ( sau cum se numesc aici) , parajitor de paine,seturi de rame de talboluri, albume fotografice, etc, ....bineinteles toate mai de calitate si nu uita felicitarea cu cateva cuvinte frumoase. Exista obiceiul ca mirele si mireasa sa deschida cadourile si felicitarile si e un moment tare amuzant...tot ce am scris e din experienta propriei nunti, sotul meu e american si nepoatele lui au organizat totul pentru noi.

Sper sa iti fie defolos.

Camelia

Data înscrierii
    04.08.2005
    Locație
    CA
    Posturi
    1.478
    Putere Rep
    26

Implicit

M-ai facut sa zambesc cand ti-am vazut nick name-ul Be happy! "Don't worry, be happy" [img]smileys/smiley4.gif[/img]

Mirabela - sa ne spui cum a iesit pana la urma, nunta [img]smileys/smiley2.gif[/img] si cum te-ai descurca cu cadourile [img]smileys/smiley1.gif[/img]
    Never be afraid to say what you feel.You can only die once ;)

Data înscrierii
    18.07.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    165
    Putere Rep
    12

Implicit

da cam asa este are dreptate. o suta de dolari e de ajuns sa pui in plic sau gift card sau cadouri. dar darul mere 100 nu mai mult sau mai putin. am fost la 4 nunti romanesti si am dat 80 $ acum 3 ani sau mai putin cred nu mi mai amintesc dar sa sti ca aveai bautura mancarica distractie maxima. si americani se distreaza la fel. nuah cam asa este la nunta americanilor. am un var care are o prietena americanca atunci o sa va spun mai multe.
    Chitu A. Alexandru

Guest

Implicit

tocmai m-am intors de la o nunta pur americana.

a inceput la 4 pm si la 6pm serveau tortul, o porcarie de nu te puteai atinge. dadeai imediat in diabet.

intr-o parte a incaperii era o masa pe care se afla un asa numit bufet suedez, pe care am gasit un platou cu biscuiti sarati, branza taiata cubulete, salata verde fara nimic, un cos cu croasante reci taiate si umplute cu o felie de sunca ieftina si totul se incheia cu o galeata plina de chiftelute mici.

in cealalta parte a incaperii era o coada pt bauturi. apa, cola, bere din butoi metalic si vin din cutie de carton.

in viata vietii mele nu am fost nicioadata la o nunta mai saracacioasa, nici la tara nu am vazut asa ceva. cred ca nici vreo petrecere din timpul comunistilor nu a fost atat de saraca ca asta. fara o friptura calda, nimic. totul servit in farfurii de plastic. si cand le-am mai pus in plic si 400 de dolari, alergau dupa mine ca nici masa sau tasu nu le dadusera atat de mult.

si unii isi vand sufletul sa ramana aici. deabia astept sa termin scoala sa ma duc acasa unde sunt king.

Guest

Implicit

Eu cred ca din nefericire ai fost la o nunta de cea mai joasa speta de redneck americani, nu judeca totul dupa asta insa. Bravo tie ca ai fost de top, asa suntem noi unii romani toata viata cuprea mult bunsimt.

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Romani vs americani
    De florin92 în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 31.01.2010, 07:13
  2. Parintii la nunta in USA
    De mocanita în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 17.02.2008, 04:53
  3. Prapastia intre Romanii Americani si Ro
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 370
    Ultimul post: 11.10.2006, 04:11
  4. marea majoritate a romanilor americani
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 55
    Ultimul post: 19.07.2006, 06:46
  5. Despre americani, in general
    De florin_bejerea în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 52
    Ultimul post: 01.02.2005, 04:28

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •