Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 37

Subiect: nunta la americani

Data înscrierii
    15.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    36
    Putere Rep
    0

Implicit

Nunta mea in Romania a durat pana a doua zi dimineata la 7 si a continuat la nasi cu ciorbe de burta si alte din-astea. Vreau sa zic ca imi venea sa plang de oboseala deja, de abia asteptam sa ma duc acasa, ma dureau picioarele , eram tracasata de atatea pupaturi si atatea zambete si ingretosata de atata fum de tigare.

Prefer nuntile care tin 5 ore dupa care mirii se retrag si isi vad de luna de miere sau de ....numarat banii [img]smileys/smiley36.gif[/img]. Am fost la 3 nunti aici si toate au fost foarte dragute, elegante, foarte bine organizate. Toata lumea stia unde sa stea, cum sa stea, cand vine mireasa, pe ce cantec vor dansa primul dans etc. Sali frumoase, bine decorate, plin de flori peste tot...... Mancarea OK,insa intr-adevar foarte putina fata de nuntile noastre... In nici un caz nu a fost bufet suedez, au fost ospatari.

Acuma.... nu stiu la ce nunti ati fost voi in sali de sport, da eu am fost la restaurante de fiecare data. Probabil ca depinde deputerea financiara amirilor si familiilor lor. Eh...

Cat despre menirea nuntilor in Romania.... imi pare rau dar mai toti fac nunti cat mai mari ca safaca cat mai multi bani. Cel putin nuntile cudardin ala strigat mi se par de un prost gust nemaintalnit. Pe cand nuntile in America suntfoarte restranse , prieteni foarte apropiati, familie si atat,lumea e invitata sase bucure impreuna cumirii si nu ca sa se simta prost ca nu au fost cei mai grosi la plic.

Guest

Implicit

Am aflat si cum este cu nunta la americani[img]smileys/smiley1.gif[/img]

Eu am fost la o nunta 1/2 americana-1/2 romaneasca-adica baiatul american ,fata romanca. S a vazut impletirea traditiei americane cu cea romanesca.M-am bucurat cind am vazut ca romanii nostrii cu toate ca traiesc de mult timp aici nu au renuntat la ale lor.A fost foarte frumoasa si a durat cam 10 ore in total-biserica si apoi petrecerea. Un lucru pot spune ca americanii se uitau cu invidiela romani cum dansau horele noastre si ei nu .Unii americani mai curajosi au intrat in joc cu romanii nostrii altii stateau pe margine si faceau misto. Mai tirziu cei batrini ,americanii ,au plecat,parca aveau business de facut simbata noaptea,insa roamnii nostrii au stat acolo pina s-a zis gata. Au ramas tinerii americani si totii romanii-si cei tineri si cei mai in virstacare au dansat pina nu au mai putut.Tot roamnii au fost mai buni si la asta. Totul a fost frumos organizat ,fara zgircenie-micare si bautura din plin iar locul a fost unul select.

Mi-a placut o intimplare.Un roman mai manierat ,un domn intre doua virste,afost prezentat unei familii de americani si individula incercat sa sarute mina intinsa de doamna. Am ramas socat cind ea a tras mina foarte scurt si foarte ofensataparca romanul nostru ar fi vrut sa o muste nu sa o sarute.Americanii din jur care au vazut faza au ris galagios ,mai mult a ridiculizare aromanului nostru.Eu eram foarte aproape si urmam sa fiu prezentat si eu si eram pregatit sa sarut si eu mina acelei doamne -si nu numai ei.Norocul meu ca am vazut ce s-a intimplat ca altfel ma faceam de...rahat in fata multimii. Saracul acel domn a rosit tot si s-a fisticit efectiv neintelegind gestul "doamnei" americane. Adevarul este ca nici in ziua de azi nu stiu daca asta este o insulta la americani-sa saruti mina unei doamne-sau ce naiba este. Are cineva vreo idee?

Guest

Implicit

Nu stiu daca ai remarcat cum se "pupa" adesea americanii (barbati/femei) intre prieteni, cand se revad dupa ceva timp. De fapt duc obrazul la oarece distanta de cel al persoanei intalnite si este in realitate un "hug" (unilateral) cu 2-3 "taps on the back". A face mai mult este sigur vazut ca ceva neigienic. Daca esti destul de tanar, probabil ca nu stii cum se salutau conducatorii rusi/sovietici la intalniri (doar din imagini de arhiva poate): se pupau pe gura de parca erau cu Agelina Jolie!!
    Fiecare cultura/popor are un "personal space" si asta am invatat-o la cursurile de management inca din Ro. http://en.wikipedia.org/wiki/Personal_space La americani cel minim este foarte mare, poate pentru ca au si mult spatiu (ei, doar speculez aici). Plus ca in tarile mai civilizate, unde s-au mai pierdut anticorpii, lumea ajunge ceva mai "germophobic". In plus, variaza ceea ce este "appropriate" si ceea ce este "inappropriate". Stiu de un elev de liceu expelled (exmatriculat) vreo 2-3 zile ca si-a tinut prietena de mana in incinta liceului (un liceu mai simandicos evident si nu unul de ghetto). Sunt aroape sigur ca eram pe acest forum cand citisem f. demult despre un grup de romani tineri care s-au dus la o plaja ne-nudista/obisnuita aici iar mandrele noastre s-au pus topless ca la Mamaia ceea ce a declansat imediat sosirea politiei. Urmau, evident, blestemele la adresa fascismului SUA.
    To make a long story short, da este o gafa sa incerci sa saruti mana intr-un mediu anglo-saxon. Cred ca mi-ar fi fost f. rusine sa fiu de fata (si nu ma refer numai la tentativa pupatului mainii). Oricum, stiu de la un amic din Franta ca pana si acolo este considerat o gafa. Cel mult, francezul de moda veche doar mimeaza gestul fara a atinge mana doamnei iar buzele-i umede si tremurande ii raman la distanta.

PS Te uitai la Seinfeld?
    http://www.seinfeldscripts.com/TheKissHello.html

JERRY: .. Well, this is gonna be my first

opportunity to not kiss her hello.

ELAINE: What is the big deal about putting your lips on somebody's

face?

JERRY: It's the obligation, you know? As soon as this person comes in,

you know you have to do this. I mean, if you could, say, touch a breast
    as part

of the kiss hello, then I think I could see the value in it a little
    better.

ELAINE: How 'bout an intercourse hello? How would that be?

JERRY: Elaine, now you're being ridiculous.

Guest

Implicit

Transit am vazut intradevar hugul americanilor cind se intilnesc -si nu pupaturi ca la noi.Sincer agreez ideea . Cit priveste sarutatul de mina a unei doamne asta stiu si eu ca nici macar nu se atinge mina cu buzele ci numai se mimeaza.Este mai mult o mica plecaciune a capului asupra miinii. Si cu asta sint de acord nu numai din motive ...igienice[img]smileys/smiley4.gif[/img]Asa a procedat si domnul de care vorbeam. A fost numai gestul.Oricum chiar daca ar fi intentionat sa-i sarute intradevar mina doamnei nu ar fi apucat pentru ca ea a tras mina.Si se impunea oricumo comportare de oameni civilizati dat fiind ocazia cit si clasa sociala acelor invitati.Cit priveste un hug in acest caz nu cred ca era cel mai potrivit pentru ca doar ce se cunosteau oamenii[img]smileys/smiley4.gif[/img]. Inteleg ca numai o stringere de mina era cel mai potrivit gest insotit de citeva cuvinte . Insa si acel domn ca si mine venisem din Romania unde pupaturile -de orice fel -nu sint ofensatoare[img]smileys/smiley4.gif[/img](dar nici sanatoase[img]smileys/smiley4.gif[/img]) ci chiar se apreciaza sarutatul miinii unei doamne. Probabil chestie de cultura. Si totusi americanii in anumite situatii saruta mina doamnelor.Trebuie sa dau mai mare atentie cind vad asa ceva pentru a intelege cind sint binevenite si cind nu[img]smileys/smiley4.gif[/img]

Data înscrierii
    26.04.2016
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Mie imi place si ideea americana de a nu pierde foarte mult timp si foarte multa energie. Imi plac unele din traditiile noastre, dar multe imi par caraghioase.
    Ultima modificare făcută de sorin; 26.04.2016 la 06:29. Motiv: sters link, suspendat cont

Data înscrierii
    17.07.2016
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

Implicit

Ma bucur ca ai avut curajul sa o spui pe sleau . Parintii dau 75$ daca ai dat 400$ cine stie ce si-or fi inchipuit bietii miri .Ca vrei sa-i cumperi sa-i bagi in ceva necurat . Torturile alea pe langa ca sunt mizerabile la gust mai sunt si foarte vechi la noi la Bakery stau blaturile si trei ani pana le vine randul sa iasa din camera frigider la lumina cremele vin la galeata , nici mustele nu se ating de tort atat e de chimical si cand iti vine clienta si tipa ca de ce nu pui ceva peste tort ca e plin de muste in laborator si sa nu se puna pe tort nu poti sa-i explici ca este safe din partea mustelor . Da multi ne vindem sufletul sa ramanem aici ca la inceput totul pare miraculos si dupa un timp te simti dezradacinat sa mai mergi inapoi in Romania unde dupa cum stiti toate sunt mult mai scumpe in conditiile salariilor mult mai mici .

Data înscrierii
    17.07.2016
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

Implicit

Nu prea imi vine sa cred povestioara ta cu elevul expelled pemtru ca si-a tinut prietena de mana . Cand eram prof de liceu problema noastra nu era tinutul de mana ci de altceva ca venea dupa aia mama " nevinovatei " liceence si dadea scoala in judecata pentru plata pensiei alimentare a noului nascut din " Unproper Touch " .Intr-adevar liceul meu era mai special , eu eram singurul alb care calcase prin localitatea respectiva din 1974 incoace se oprea lumea pe strada sa se uite la mine ca la urs ca vazusera oameni albi doar la televizor la stiiri .

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    697
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de Tudorel40 Vezi post
    Ma bucur ca ai avut curajul sa o spui pe sleau . Parintii dau 75$ daca ai dat 400$ cine stie ce si-or fi inchipuit bietii miri .Ca vrei sa-i cumperi sa-i bagi in ceva necurat . Torturile alea pe langa ca sunt mizerabile la gust mai sunt si foarte vechi la noi la Bakery stau blaturile si trei ani pana le vine randul sa iasa din camera frigider la lumina cremele vin la galeata , nici mustele nu se ating de tort atat e de chimical si cand iti vine clienta si tipa ca de ce nu pui ceva peste tort ca e plin de muste in laborator si sa nu se puna pe tort nu poti sa-i explici ca este safe din partea mustelor . Da multi ne vindem sufletul sa ramanem aici ca la inceput totul pare miraculos si dupa un timp te simti dezradacinat sa mai mergi inapoi in Romania unde dupa cum stiti toate sunt mult mai scumpe in conditiile salariilor mult mai mici .
    La Americani nu am vazut sa se dea bani la nunta- numai la Romani am vazut asta - la alte natii nu am fost. Americanii isi fac wedding registry la cate un magazin unde te duci, ori personal, ori pe Internet si cumperi anumite articole pe care fericita pereche le-a selectat - in felul asta se evita situatia in care primesc cate 3 fiare de calcat, 15 prosoape si 5 fetze de masa.

Cat despere wedding cakes sau orice fel de cakes, nu sunt toate scum spui - incearca sa vezi un cake de la Whole Foods, Wegmans, sau la un French Bakery - problema la Americani este addictia asta a zaharului si toate au o tona de zahar in ele. Lanaga mine am o elvetianca care a deschis un French bakery - este coada pana-n strada si are niste prajituri sa mori nu alta - sunt de 3-4 ori mai scumpe decat la Walmart, dar merita.
    "What we've got here is failure to communicate. Some men you just can't reach."

Data înscrierii
    17.07.2016
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de ;94283
    Eu cred ca din nefericire ai fost la o nunta de cea mai joasa speta de redneck americani, nu judeca totul dupa asta insa. Bravo tie ca ai fost de top, asa suntem noi unii romani toata viata cuprea mult bunsimt.
    Nuuu , nunta de cea mai joasa speta se face la crasma cu mireasa in rochie si slapi din aia printre degete din piata de la tigani , se bea ceva , tortul e din ala de 8$ de la grocery store si la revedere drum bun .

Data înscrierii
    17.07.2016
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

Implicit

Dupa fapta si rasplata : Nuntile care tin 5 ore sunt de alea unde si socrii dau 75$ adica isi platesc meniul iar nuntile cu tam tam romanesti sunt facute si cu scop de ajutorare a tinerilor , multe familii au ceea ce au primit de la nunta toata viata .Imi pare rau ca te-a plictisit nunta ta .Probabil ca daca plateai tu totul nu ti se mai parea asa de plictisitoare .

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Romani vs americani
    De florin92 în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 31.01.2010, 07:13
  2. Parintii la nunta in USA
    De mocanita în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 17.02.2008, 04:53
  3. Prapastia intre Romanii Americani si Ro
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 370
    Ultimul post: 11.10.2006, 04:11
  4. marea majoritate a romanilor americani
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 55
    Ultimul post: 19.07.2006, 06:46
  5. Despre americani, in general
    De florin_bejerea în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 52
    Ultimul post: 01.02.2005, 04:28

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •