Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 37

Subiect: nunta la americani

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

sirele, cum spune claudiunj, am fost la multe nunti, dar nici macar cele foarte casual au fost de departe mai sofisticate. Nu se chefuieste ca la romani, darasta a fost o party in the back yard, si inca unul prost organizat.Am si eu o intrebare: tu n-ai citit threadul asta inainte? Daca toti am spus ca se da $100, cum de ai pus $400? Dar chiar si daca ai scris cecul de-acasa, puteai sa-l anulezi si sa scrii unul mai subtirel. Pina la urma, ... tot patitu-i invatat.
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Guest

Implicit

Am fost la o nunta de americani, anul trecut. Prietena mea (mireasa), romanca, m-a invitat, dar nunta a fost organizata de familia mirelui si tot in stil foarte simplist, cu mancare mexicana si tortul servit dupa doua ore, cum zice Sirele.Numai ca acela era tare bun, ceva diplomat. In schimb, nu tu dans, nu tu voie buna, am mancat si-am plecat, si faceam in gand comparatie cu nuntile romanesti. Totusi, nu pot sa spun ca nu mi-a placut.A fost ceva mai simplu, aducand mai mult a masa la restaurant cu niste prieteni si nu nunta, dar , m-am gandit ca asa-i la ei...Si eu, tot asa (n-am avut pe cine intreba inainte cat e bine sa dau ), dar mi-am dat seama in urma ca am dat prea mult...

Insa, nu-mi pare rau. Mirii imi sunt prieteni si, pe deasupra, anul asta au facut nunta si in Romania. Nunta, nene...vorba ceea ! Ca la romani, nu ?! Si, surpriza, cand am vrut sa-mi dau darul ( macar meniul sa mi-l platesc, m-am gandit) , sa primesc bataie, si mai multe nu ! N-au primit sub nici o forma , sa le dau vre-un sfant, zicand ca le-am dat suficient la prima nunta, din State ... Eeei, tare bine a fost ! Am mancat si m-am distrat de minune...si totul pe gratis !

Asa ca, Sirele, cine stie ? Poate mergi altadata, la alta nunta , si "patesti" ca mine... Sa-ti primesti revansa... pentru generozitate !

Guest

Implicit

Sunt de acord cu Sirele....

Am fost la cateva nunti in tara asta si nu se compara cu ce este in Romania. Una dintre ele a fost intr-o sala de sport si s-a stat numai in picioare pt niste mancare de 3 parale. Alta de mixta romanca-american....a fost exact cu ceea ce descrie sus Sirele..

Nu am avut prea multi bani in Romania pt nunta mea dar si acum ma uit la DVD-uri cu sotia , cred ca le-am vazut de 100 de ori, si credeti-ma...America este in cazul asta 3-rd world country la nunti [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Ehehei,nuntile din tara...Unde mai vezi nunti ca la noi?...Si nu e vorba numai de mancarea buna,de bauturica de toate felurile si pentru toata lumea,de muzica faina care te salta de pe scaun,e vorba ca romanii STIU SA SE DISTREZE,stiu sa-si traiasca viata!Din ce am vazut pe aici cu pretentie de distractie,pt noi ca romani,e cam gluma proasta.

In alta ordine de idei,dordetara,bine ai revenit intre noi!
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

...cred ca nici nu trebuie sa facem comparatie cu nuntile din RO pentru ca stilul si mentalitatea ceremoniilor de aici au o cu totul alta menire[img]smileys/smiley2.gif[/img]

...amparticipat la multe nunti, la americani, la mexicani, romani, baptisti, si alte nationalitati[img]smileys/smiley4.gif[/img]toate au fost diferite in felul lor in functie de "buzunarul" fiecarui cuplu/parinti[img]smileys/smiley2.gif[/img]

...concluzia mea (asa cum am specificat si mai sus) este ca aici in US nunta religioasa in sine este mai presus decat "ospatul" mesenilor sau "profit" personal[img]smileys/smiley18.gif[/img]iar participarea la ceremonie este un gest de respect reciproc ...si pentru cei care au facut invitatia dar si pentru cel care o onoreaza[img]smileys/smiley14.gif[/img]

...la toate nuntile la care am fost nu s-a specificat nici o suma sau "dar", fiecare contribuind simbolic, nu ca la o competitie ...cine da mai mult[img]smileys/smiley80.gif[/img]...si nici nu am auzit pe nimeni sa critice ce s-a pus pe masa sau cu cat a contribuit fiecare[img]smileys/smiley39.gif[/img]

Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Guest

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi
    ...cred ca nici nu trebuie sa facem comparatie cu nuntile din RO pentru ca stilul si mentalitatea ceremoniilor de aici au o cu totul alta menire[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Pisoi eu nu inteleg ce spui.Care este MENIREA unei ceremonii aici?[img]smileys/smiley75.gif[/img]

Citat Postat în original de pisoi
    .... baptisti, si alte nationalitati[img]smileys/smiley4.gif[/img]

Si inca o intrebare Pisoi ,si sper ca nu te superi, dar eu nu am stiut pina acum ca exista NATIA BAPTISTA?[img]smileys/smiley75.gif[/img]Cum se cheama tara lor? Poate sti tu ca eu sincer nu am nici cea mai mica idee.

Citat Postat în original de pisoi
    .....fiecare contribuind simbolic, nu ca la o competitie ...cine da mai mult[img]smileys/smiley80.gif[/img]....

N-a mincat si n-a bautpentru Ginerica si Ginerica de la Sirele si sotia$400! [img]smileys/smiley32.gif[/img]

Sirele am ris bine pe intimplarea ta. A fost buna. Iti scoti tu pirleala la nunta urmatoare[img]smileys/smiley4.gif[/img]Sa fi sanatos.

editat de pisoi, cred ca astea sunt "quotes" la care ai raspuns"[img]smileys/smiley4.gif[/img]

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.509
    Putere Rep
    10

Implicit

braxton, invata cum se foloseste "quote" ca nu se intelege mai nimic. gasesti explicatii pe sub forumul de informatii utile.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de braxton
    Pisoi eu nu inteleg ce spui.Care este MENIREA unei ceremonii aici?[img]smileys/smiley75.gif[/img]
    braxton, este problema ta daca nu poti sa "talmacesti" comentariile mele[img]smileys/smiley18.gif[/img]...eu cred ca am fost destul de explicit[img]smileys/smiley102.gif[/img]

....Si inca o intrebare Pisoi ,si sper ca nu te superi, dar eu nu am stiut pina acum ca exista NATIA BAPTISTA?[img]smileys/smiley75.gif[/img]Cum se cheama tara lor? Poate sti tu ca eu sincer nu am nici cea mai mica idee.

...nu ma supar de fel[img]smileys/smiley2.gif[/img] ...NATIA BAPTISTA a fost din RO[img]smileys/smiley1.gif[/img] ...si m-am adaptat de minune la ceremonie[img]smileys/smiley4.gif[/img] ...chiar daca nu fac parte din religia lor sau ca nu sunt ctatean roman[img]smileys/smiley102.gif[/img]

...N-a mincat si n-a bautpentru Ginerica si Ginerica de la Sirele si sotia$400! [img]smileys/smiley32.gif[/img]

..."americanul" nu se gandeste cine a/sau ce a "mancat sau a baut" [img]smileys/smiley73.gif[/img]

Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Guest

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi

...concluzia mea (asa cum am specificat si mai sus) este ca aici in US nunta religioasa in sine este mai presus decat "ospatul" mesenilor

Si in Romania, cel putin eu asa cred...Sau, asa ar trebui sa fie !

Da, vezi, uitasem esentialul...

M-a impresionat, in mod placut, anul trecut ( lasingura nunta din State,la care am fost, deocamdata ) , reactia pozitiva si de surpriza a nuntasilor ( vreo 25-30 la numar) , toti americani, care, dusi fiind intr-o biserica romaneasca ortodoxa, pentru ceremonia religioasa, se tot minunau de toate... De la aspectul bisericii, pe care o admirau ca pe un muzeu,pana la slujba in sine, culminand cu punerea cununiilor pe capetele mirilor si "Isaia dantuieste'' (cand se inconjura masa) , totul le-a placut in mod exceptional. La receptia de la restaurant, aceea de doua ore, numai despre asta mi-au vorbit cu totii, si ma intrebau semnificatiile din slujba religioasa...

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

Fiecare cu experienta sa. Americanii au alte tradictii decit noi. Ei au totul planificat, e aproape ca un spectacol in sensul bun al cuvintului, adica fiecare stie ce are de facut atiti in Biserica cit si in sala de bachet. La noi, e mai mult improvizat, si nu de putine ori lumea sosoteste in biserica, ori dau peste cap mirilor sa se innece, si alte glume deplasate. Si nu uitati ca aici organizarea unei nunti iti cere un an, dar daca nu au timp destul fac ce pot. Am fost si la nunti 100% americane in care s-a dansat si a tinut 5 ore, e drept cele mai multe sint mai putin exuberante.
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Romani vs americani
    De florin92 în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 31.01.2010, 07:13
  2. Parintii la nunta in USA
    De mocanita în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 17.02.2008, 04:53
  3. Prapastia intre Romanii Americani si Ro
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 370
    Ultimul post: 11.10.2006, 04:11
  4. marea majoritate a romanilor americani
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 55
    Ultimul post: 19.07.2006, 06:46
  5. Despre americani, in general
    De florin_bejerea în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 52
    Ultimul post: 01.02.2005, 04:28

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •