Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: posibilitate de a recupera GC?

Data înscrierii
    19.05.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna, in 2003 am obtinut Gc in urma castigarii la Loteria Vizelor. Am avut motive bine intemeiate de a parasi USA dupa 3 luni de sedere, munca , etc.Ne-am intors in Ro, dupa care in fiecare an ne intorceam pt cateva sapt in California.Pana in momentul cand am ramas insarcinata si nu am mai putut sa ma intorc la data impusapt a pastra GC.Intrebarea mea este dacane-am putea intoarce cu viza turistica de data asta, este posibil sa imiactivez GC la INS Los Angeles???

Este putin incurcat, daca aveti informatii va rog raspundeti-mi

multumesc

Guest

Implicit

Citat Postat în original de adriana 77

Buna, in 2003 am obtinut Gc in urma castigarii la Loteria Vizelor. Am avut motive bine intemeiate de a parasi USA dupa 3 luni de sedere, munca , etc.Ne-am intors in Ro, dupa care in fiecare an ne intorceam pt cateva sapt in California.Pana in momentul cand am ramas insarcinata si nu am mai putut sa ma intorc la data impusapt a pastra GC.Intrebarea mea este dacane-am putea intoarce cu viza turistica de data asta, este posibil sa imiactivez GC la INS Los Angeles???

Este putin incurcat, daca aveti informatii va rog raspundeti-mi

este foarte incurcat,in primul rand ca nu spui cat ai stat in Romania dupa ultima data cand te-ai intors din USA si cine este tatal copilului.

Cred ca o sarcina este un motiv intemeiat pentru a amana intoarcerea in state iar cei de la ambasada americii or sa te inteleaga daca incerci sa le explici. Deci incearca sa dai mai multe detalii,nimeni nu iti poate spune nimic cu datele pe care le-ai dat!

Data înscrierii
    18.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.574
    Putere Rep
    20

Implicit

Cred ca poti actiona pe baza green cardului pe care il ai.

Nu cred ca e bine sa incerci sa obtii viza turistica ptrca de fapt ar fi o frauda si o confirmare a ta ca ai pierdut dreptul la GC.

Mergi cinstit si spui motivul ptrcare nu ai putut reveni din cauza sarcinii si vei recapata drepturi depline.

Succes!

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

adriana, desi nu-i un site oficial, explica multe despre re-entry permit, documentul de care ai nevoie daca vrei sa parasesti usa pt mai mult de 6 luni. Nu stiu daca se poate obtine dupa ce ai plecat, dar probabil ca un avocat te poate ajuta.

http://www.immihelp.com/greencard/reentry-permit.html

http://www.foreignborn.com/visas_imm...us/12returning -residentalien.htm#less

Asta-i linkul oficial:

http://www.uscis.gov/files/article/B5.pdf
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Data înscrierii
    18.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.574
    Putere Rep
    20

Implicit

Light, am inteles ca Adriana a iesit din America si a intrat de citeva ori si a facut acest lucru de fiecare data pe baza unui re-entry permit.

Motivul ei cred ca este de inteles.

Adriana va trebui sa faca acte pentru copil ptr legalizarea prezentei lui si intrarii lui in America si cred ca va trebui sa faca o aplicatie ca ptr un copil necasatorit ( asta e realitatea....e hilarios, dar asta e legea) si sa primeasca aprobarea.

Eu cred ca m-as legaliza pe mine intrind fara copil ptr a reactiva GC altfel risca sa intre intr-un cerc vicios.....

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.503
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de GNChicago
    Light, am inteles ca Adriana a iesit din America si a intrat de citeva ori si a facut acest lucru de fiecare data pe baza unui re-entry permit.

GNC, cred ca ai inteles gresit. A intrat in SUA de mai multe ori, pe baza green card-ului pe care-l avea, doar pentru a nu sta in afara mai mult de un an si a-l mentine activ. Ultima oara a stat mai mult de un an si a pierdut acest drept. Daca nu ma insel, ar fi trebuit sa aplice pentru re-entry permit inainte de trecerea unui an de la parasirea SUA, ceea ce nu a facut, iar acum nu mai poate intra in SUA. Parerea mea este ca daca are dovezi intemeiate pe care sa le prezinte la amabasada americana, ar avea sanse sa fie tratata cu mai multa "blandete" de consulii americani.

Bafta!

Data înscrierii
    18.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.574
    Putere Rep
    20

Implicit

Sorine, cred ca nu ai inteles ce a zis Darie, ca ce zic eu e lege domle....

Citeodata nu suntem pe aceeasi lungime de unda dar totul e civilizat si nu e nicio suparare daca exista pareri diferite ca d-aia e forum....

Stiam ca daca ai GC si iesi afara, ai nevoie de re-entry permit....s-ar putea sa gresesc ptrca eu folosesc pasaportul american, dar altii pot confirma.....daca ai doar GC ai nevoie de re-entry permit.

Deci daca Adriana are acest re-entry permit, cei de la ambasada americana nu trebuie sa o priveasca cu blindete ci sa aplice legea conform careia Adriana nu e nici prima nici ultima care beneficiaza de conditii legale ( a fost insarcinata si a nascut si din motive obiective nu a putut satisface perioada de un an ).

Adriana, nu are decit sa explice in mod civilizat, demncu documente motivul ptr care nu a putut reveni in perioada de un an si cei de la ambasada sunt obligati sa aplice legea, altfel merge in court (judecata) si cistiga.

Simplu si cred ca e si LOGIC!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.503
    Putere Rep
    10

Implicit

Eu stiu ca se intra doar cu green card si pasaport, daca nu ai depasit durata maxima de pana la un an.

Uite dovada celor spuse de mine aici [img]smileys/smiley2.gif[/img]:
    http://faq.visapro.com/Reentry-Permit-FAQ.asp
    http://www.immihelp.com/greencard/reentry-permit.html

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Pai( ma bag si eu ca musca-n lapte), vad ca in link-ul postat de light, se gaseste exact tipul de viza de care are nevoie adriana 77- Returning Resident(SB-1) Visa.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

Citat Postat în original de adriana 77

nu am mai putut sa ma intorc la data impusapt a pastra GC.

Din cite inteleg eu, ea nu si-a mai mentinut GC pt ca a lipsit mai mult de un an. Stiu sigur ca chiar daca ai re-entry permit, si "faci naveta", risti sa nu poti intra in usa, uscis considera ca nu esti interesat in a locui aici. Cazul pe care-l stiu, s-a rezolvat dupa 2 ani si multi bani dati pe avocati. Norocul persoanei pe care o cunosc au fost cei doi copii nascuti in America, si desigur dovada ca era singurul sprijin pt parintii care au bolit citiva ani, pina s-au dus. Avocatul a gasit chestia asta cu viza pt re-entry. La un moment dat se gindeau sa divorteze si sa se recasatoreasca s-o ia de la capat cu documentele. Au apelat la ajutorul unui senator, ceea ce sincer recomand, avind in vedere ca-i an electoral.

Recitind mesajul adrianei vad ca spune ca in fiecare an se intorceau citeva saptamini. Eu cred ca au fost norocosi ca nu au fost intorsi de la aeroport, pt ca-i evident ca toti anii astia domiciliul lor a fost in Romnia, nu aici. Persoana cunoscuta de mine a putut face dovada ca avea o rezidenta in USA. Exista un domiciliu fizic, "platea" si ea mortgage, avea corespondenta.
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. posibilitate obtinere job
    De eliza2005 în forumul Imigrare in Australia si Noua Zeelanda / New Zealand
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14.05.2010, 08:01
  2. posibilitate gasire job
    De eliza2005 în forumul Comunitatea romanilor din Australia si Noua Zeelanda
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14.05.2010, 02:36

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •