Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: transfer la facultate

Data înscrierii
    10.05.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    150
    Putere Rep
    8

Implicit

Am citit si recitit de nenumarate ori discutiile, sfaturile si toate ideile de pe forum dar nu am gasit nimic referitor la o intrebare care nu imi da pace de mai mult timp :
    Exista vreo posibilitate ca un student roman sa se transfere la o universitate din USA ? prin transfer intelegand recunoasterea ( macar partiala ) a examenelor dejaluate in romania si echivalarea creditelor. Sigur ca ma refer la acelasi profil de studiu . Ati auzit de cineva care sa se fi transferat in acest mod ?

Data înscrierii
    10.05.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    150
    Putere Rep
    8

Implicit

Mai adaug niste informatii legate de intrebarea mea : Fiica mea ( pentra ca despre ea este vorba ) a facut 3 ani de facultate in Romania iar vara trecuta a ramas in Statele Unite avand viza J1 . A aplicat la o universitate americana pentru statutul de "student international "( bineinteles ca i-am trimis o multime de acte din Ro ) , a fost acceptata cu o bursa partiala si ar urma sa inceapa scoala in august.Mai trebuie insa sa plateasca niste taxe destul de mari si nu stiu cate semestre ( sau cati ani ! [img]smileys/smiley19.gif[/img]) ar trebui sa mai faca pentru a primi o diploma de absolvire . Pentru ca daca ar fi vorba despre 2-3 semestre am scoate-o noi la capat cumva ,dar daca e vorba de a lua totul de la inceput ar fi, din pacate, mult prea costisitor si nu stiu daca nu ar fi mai bine sa se intoarca in tara pentru a termina si ultimul an.

Data înscrierii
    14.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    678
    Putere Rep
    10

Implicit

stiu cazuri de studenti de la rau (univeristatea romano-americana) bucuresti care s-au transferat in/pentru anul 4 la diferite universitati/4 year colleges din state

dar in rest .. nu prea sunt recunoscute scolile noastre

Data înscrierii
    10.05.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    150
    Putere Rep
    8

Implicit

Pentru mine asta insemna ca , da, se poate, exista un precedenrt, ma rog, in anumite conditii si circumstante. Dar stii cumva daca acei studenti care s-au transferat la studii in USA si , ( probabil) au absolvit ,au primit o diploma la fel cu colegii lor care au facut toti cei patru ani in state?

Pentru ca de fapt asta e ideea - sa ai o diploma de la o prestigioasa universitate americana inseamna un punct de plecare grozav in cariera, pe cand cu o diploma din ro e mai greu...

Data înscrierii
    14.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    678
    Putere Rep
    10

Implicit

pai da .. pentru asta s-au si dus acolo ..

pai in america nu se fac exceptii .. ai terminat anul 4 la ei .. ai aceeasi diploma ca , cei care au facut toti cei 4 ani acolo

Guest

Implicit

Fiecare universitate are un birou de admissions care ia decizia in privinta ta independent de oricine si orice (bine, au niste "guidelines" pe care le urmeaza). Acolo pun intr-o parte lista de cursuri pe care trebuie sa le iei ca sa poti obtine diploma (lista e batuta in cuie) si in cealalta parte lista de cursuri pe care zici ca le-ai absolvit in Ro. (trecuta de controlul unui organism independent din categoria "foreign credentials evaluation"). Cineva de la admissions, stand cu un ochi la a 2-a lista, decide ca de pe prima lista sa-ti fie "waived" (scoase) o serie de cursuri de care pari ca nu mai ai nevoie, in special din primii ani. Cursurile care vor ramane de luat nu vor fi putine (depinde de cat dureaza degree-ul - asa un MS poate tine si in jur de un an). Aplicatia ptr. admitere/transfer nu te scuteste de cerinta sa ai testele date (SAT, TOEFL care parca sunt valabile vreo 5 ani - nu mai stiu).
    Ca idee generala, exista ptr. orice student o durata de resedinta minima la universitatea respectiva (durata cat iei cursuri si esti fizic on-campus = "minimum residency requirement") ptr ca ea sa-i poata conferi o diploma. Ca atitudine extrema, am cunoscut un departament intr-o universitate care nu accepta deloc "transfer students", indiferent de unde erau din SUA (nu mai zic de strainatate). Inteleg nu nu vroiau sa riste sa-si "pateze" renumele.
    Daca ar fi fost altfel (fara "minimum residency requirement") atunci mergeam si eu la o universitate de minoritari din ghettou iar apoi cand imi mai ramanea un curs de 3 lulele ma transferam la Yale sau Harvard si ma chemam absolvent de Ivy League. Alta idee generala este ca unele universitati sunt interesate sa te stoarca (pe tine sau pe cel care iti ofera assistantship-ul - ca sunt alte buzunare) de "tuition" (taxe scolare). Dar nu va imaginati ca asta o fac cu o nesimtire banditeasca - nimeni nu sare calul aici ca e tara plina de avocati care saliveaza pe la colturi.

PS Sunt univ. americane care au campus-uri in Europa (de ex Georgia Tech). Diploma luata de acolo (Franta) este perfect echivalenta cu cea de aici. Mai stiu ca alte univ. au campus-uri prin Quatar unde isi trimit profesori (dar nu cu forta)

PS1 Dar cum am ajuns eu pe forumul de studenti? Ca nu mai sunt cam de multisor.

Data înscrierii
    10.05.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    150
    Putere Rep
    8

Implicit

asa va sa zica... interesant ce spui, Transit. Pentru testul de limba universitatea a avut bunavointa de a o invita pe fiica-mea la sediul lor pentru a fi testata si asta pentru ca in perioada respectiva ( decembrie ) testul TOEFL nu se putea da decat undeva prin alt stat, destul de departe. Oricum a fost un test complex si foarte lung dar l-a trecut cu bine. Dupa cum spuneti voi pe aici se pare ca totusi exista posibilitatea echivalarii unor examene deja trecute ceea ce nu poate decat sa ma bucure. In dosarul pe care l-a depus in vederea acceptarii la facultate i s-au cerut syllabus-urile cursurilor pe care le-a parcursinRo si de acolo va rezulta daca se face acelasi lucru sau e cu totul altceva(denumirea cursurilor e identica).

Data înscrierii
    31.05.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Bine v-am gasit. Este prima oara cand intru si raspund.

Sper sa va fie de folos experienta mea...Tocmai ce am fost acceptata ca si student transferant la o facultate din Illionois. Sunt in anul 3 la Sociologie, in Brasov, 3 ani din care mi-au fost recunoscuti 2. Deci se poate..

Va doresc multa rabdare, perveseverenta si...de ce nu, un dram de noroc.

O seara reusita tututor. Va raspund cu drag daca aveti intrebari.

Data înscrierii
    06.07.2010
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit intrebare

Salut,

Vreau sa te intreb daca a trebuit sa dai si examenele echivalente legate de liceu (gen SAT), daca ai avut luat TOEFL-ul, daca ai primit bursa sau daca nu care sunt costurile pe semestru/an?

Iti multumesc anticipat,

Mia

Subiecte similare

1. Transfer rapid din Spania in Romania
    De Maria Elena în forumul Comunitatea romaneasca din Spania
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 11.06.2014, 10:51
  2. Facultate in US
    De RazvanTM în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 13.07.2010, 07:12
  3. facultate SUA
    De în forumul Despre si cu studenti din SUA, Canada, Uniunea Europeana si Romania
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 08.06.2007, 15:04
  4. Transfer rapid din Spania in Romania
    De Maria Elena în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 19.11.2006, 03:10
  5. transfer in SUA
    De costel&cami în forumul Despre si cu studenti din SUA, Canada, Uniunea Europeana si Romania
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 27.08.2006, 16:21

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •