Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 21

Subiect: Proprietari de case din zona Houston help

Data înscrierii
    01.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    41
    Putere Rep
    0

Implicit

Salut,

Fac un apel la romani din zona Houston sa dea un sfat unor prieteni care urmeaza sa cumpere o casa in zona Houston odata ce ajung acolo, asta poate sa varieze intre 2 luni si 8, dar procedura de cautarea a unei case a demarat de acum. Ma pricep destul de bine la cautat pe Google, si am dat de o gramada de companii care construiesc case noi gen Standard Pacific, Centex, Pulte, Lennar, s.a.m.d. presupun ca mai cu totii ati auzit de ei deoarece construiesc in multe state. De asemenea tot despre cateva din aceste firme am citit si ceva reviews de la proprietari sau ce or fi fost aceia care au postat niste povesti de te ia cu groaza despre achizitiile lor.

Stiu si de realtor.com / homes.com , ma ajuta sa imi fac o idee despre preturi.

Intrebarea mea acuma: voi romani texani, odata ce ati ajuns acolo, ati cumparat o casa proprietate personala ? daca da , prin ce mod, de unde, pret, companii constructoare samd. Nu fac o statistica sau o interogare, dar orice detaliu in plus pe care mi-l puteti oferi este de folos.

Suma disponibila pentru casa , fie ea noua sau mai veche este de aproximativ 225.000 USD. Nu trebuie sa fie neaparat in Houston. Un orasel din imprejurimi cred ca ar fi mult mai dragut. Spunem asta deoarece am urmarit siteurile mentionate mai sus si am vazut destule comunitati dragute in jurul Houston-ului.

Nu evitati sa vorbiti si despre taxele anuale, daca acestea difera de la county la county (daca m-am exprimat corect). In fine cred ca ati prins ideea.

Multumesc anticipat , si odata ce primesc raspunsuri mai adaug intrebari daca sunt nelamuriri. Prietenii nostrii au mare nevoie de sfaturile voastre.

[img]smileys/smiley20.gif[/img]

Data înscrierii
    01.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    41
    Putere Rep
    0

Implicit

Nici un sfat ? </span><br style="font-family: Arial,Helvetica,sans-serif;">

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.509
    Putere Rep
    10

Implicit

Vezi ca gasesti pe aici un forumist care este agent imobiliar in <st1:State w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Texas</st1:place></st1:State>.[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Data înscrierii
    01.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    41
    Putere Rep
    0

Implicit

unde ? unde ?</span>

Data înscrierii
    27.11.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0

Implicit

Zath poti sa imi scrii sau sa ma suni. Poti sa le dai prietenilor tai informatiile mele. Sint agent de imobiliare in Texas, locuiesc in zona Houstonului, pot sa te ajut direct, sau indirect cu cumparea casei, imprumutul, notarizare/traducerea actelor sau daca ai nevoie doar de sfaturi. Emailul meu este steve@houstonicon.com sau mobil
    281-857-3028

Data înscrierii
    20.08.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    41
    Putere Rep
    0

Implicit

Hello,

Mai incearca Eugenia Keller:832-640-8878.Sunt multi romani realtori.Dra
    sfatul meu e sa mergi singuri.Eu mi-am cumparat de curand casa in
    zona Houston-langa,si am avut realtor-roman.Dar nu a facut
    nimic.NIMENI,nu se zbate pt tine mai bine decat tu.Tu iti cunosti
    interesul tau cel mai bine,si ai grija de buzunarul tau.Realtorul are
    grija d ebuzunarul lui.Incearca cand cumperi casa sa pui cat de multi
    bani jos,te va ajuta in viitor,sis cade si comisionul pt raltor.(ceva
    mii de $$$$$)

De zone,ce sa-ti zic,depinde ce vrei:zona linistita ,zona cu pret ridicat,zona cu scoli bune......depinde dupa ce te uiti.

O zi buna,si sper sa-ti fiu d e folos.Daca mai ai intrebari cu cea mai amre palcere.

Bye.

Data înscrierii
    11.04.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Zath,

...sunt de acord cu L_RO... ideal este sa cauti casa personal dc ai timp....eu si sotul am condus zile intregi sa vedem case vechi si noi...am luat toate informatiile de pe www.har.com si am scos la imprimanta toate casele care le-am considerat decente, in mai multe parti ale Houston-ului, pt ca nu eram hotarati unde am vrea...realtoarea noastra ne-a spus ca nu poate sa ne arate 30-40 case ...trebuie sa mergem sa le vedem pe dinafara si probabil ca o sa eliminam multe dintre ele din start...la inceput ne-am simtit ofensati ca nu se poate sa vedem atatea case, dar dupa ce am fost sa le vedem pe dinafara de unii singuri, am inteles ce a vrut sa spuna realtoarea...am eliminat 80% dintre case doar vazand locatia si vecinatatea...

..un alt lucru pe care l-ai putea avea in vedere, este sa cauti case noi, gata construite si scoase la vanzare direct de firma constructoare...se numesc "inventory" homes si sunt la acelasi pret ca si casele vechi...o lista a acestor case gasesti pe site-urile firmelor constructoare, dc dai click pe "inventory"...

..noi am cumparat pana la urma o casa noua, facuta de PerryHomes, si am negociat personal pana ni s-a acordat pretul pe care l-am vrut...casa e in Pearland, ShadowCreekRanch, o comunitate noua...e casa mica(3 bed. 3 baths), dar e noua si cu garantie...realtoarea noastra nu a intervenit cu absolut nimic, ci doar a venit cu noi cand am semnat contractul si la sfarsit, cand am facut inchiderea....a cazut de acord sa ne dea jumatate din comisionul ei , in forma unei sume against closing costs...a fost o afacere buna pt amandoua parti, dar bineinteles ca asta presupune mult mai multa munca din partea ta, a cumparatorului...si un realtor care e dispus la munca putina si bani mai putini...

Bafta!

Data înscrierii
    11.04.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

...adaugare la mesajul de mai sus...

..casa e 3 dormitoare si doar 2 bai(am scris prea in graba) si...

..am citit mai cu atentie primul tau mesaj...se pare ca esti la curent cu situatia si preturile caselor noi... cand noi am facut inspectia la casa, am intrebat pe dl respectiv, care vede case toata ziua(noi si vechi), care sunt firmele de constructie cele mai serioase...ne-a enumerat Pulte, Lennar, Perry, DRHorton, Ryland...dar a spus ca de departe David Weekley Homes sunt cei mai buni si seriosi, fac lucru de calitate si sunt foarte prompti in a remedia orice defecte, chiar si la cativa ani de la achizitionarea casei...tind sa apreciez vorbele acestui domn, pt ca face inspectie pt case de foarte multi ani si lucreaza independent, nu pt firme...dl acesta a fost foarte exigent cu inspectia...s-a legat de absolut fiecare defect, fie el major, minor sau de estetica...si a facut un raport pe care noi l-am inmanat la firma de constructii, cerandu-le sa rectifice absolut fiecare detaliu dc doresc sa incheiem contractul final cu ei...

Data înscrierii
    12.04.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    55
    Putere Rep
    14

Implicit

a propos de companii care construiesc case, tot vad pe-aici "Tricon Homes". eu locuiesc in Heights, in chirie. www.triconhomes.com, parca

Data înscrierii
    20.08.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    41
    Putere Rep
    0

Implicit

Hi Zath,

companii de constructii gasesti cate vrei,dar ma repet,trebuie sa te
    hotarasti la zona.Apoi vizitezi zona.L acasele inventory,contructorul
    incearca sa o vanda,si poti trage d ela el multe.Eu am dat jos si din
    pret si am castigat si multe chestii al casa,deci alti bani.Ti-am zis
    in primul mesaj ca tu te lupti pt buzunarul tau singur,dar revin si-ti
    zic si partea cealalta.Americanilor,si ei sunt cei care iti vand tie
    casele inventory,ei sunt obisnuiti sa vii al ei cu realtor.Altfel
    vorbesc cu tine.Dar eu nu inteleg un lucru:tu vii din RO si vrei s a
    cumperi casa direct.Eu una nu cred ca vreo banca o sa-ti dea credit.Tu
    nu credit history .Doar daca o cumperi cu banii jos.

Bafta la cautat.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. preturi case
    De ancad în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 22.08.2007, 16:36
  2. din nou, poate, despre case...
    De Miki03 în forumul Comunitatea romaneasca din Southwest
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 19.04.2007, 17:19
  3. case lemn
    De ancad în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 04.10.2006, 18:37
  4. Case number
    De Magica în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 05.09.2005, 18:46
  5. Case Canada
    De ovex în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Canada-Montreal-Quebec
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 19.04.2005, 03:25

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •