Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 18 din 18

Subiect: cazare/biserici romanesti

Guest

Implicit

<div>Miky,GA State University este situata in
    Atlanta Downtown, o zona nu prea buna, dupa parerea mea. Nu stiu care sunt
    prejudecatiile tale in cea ce privesc minoritatile, dar fi pregatit sa intri in
    contact cu multi dintre ei.Sa nu fi surprins daca multi dintre colegii tai vor
    fi de alte culori de cat romanii din Lilburn. MARTA are statiemetro aproape de
    universitate.Sugestia mea insa ar fisa cautio camera la camin in campus,sa
    nu mai ai nevoie de transport. Trimite un email la universitateandask forinfo
    regarding housing on campus.</span> </font>housing@gsu.edu</font>, or call
    (404) 232-8380.</font> Chiar daca platesti $100-200 mai mult, daca consideri
    timpul pierdut pe drum si bani cheltuiti pe transport ($1.75 one way) cred ca
    iesi tot mai ieftin. GA State are library pentru studenti cu Internet free.
    Apoipoti sa mergi in weekend la Lilburn la biserica si sa petreci cu romanii.
    Este de apreciat dorinta ta de a petrece sarbatorile cu noi romanii, dar tu acum
    la inceput ar trebui sa teconcentrezi mai multla examenele si viitorul tau
    profesional decat lasarbatorile religioase de Pasti si Craciun, (parerea me
    impartiala). Nu vreau sa crezi ca te judec, dar cred ca prioritatilenu sunt in
    ordinea necesara.Eu nu te pot ajutamai concret din3 motive: 1) locuiesc mult
    prea departe de GSU, 2) nu am o camera de inchiriat,3) nu sunt ortodox, asa ca
    pentru tine sunt aproape ca sianglo-saxon.Poti sa ma intrebi si alte detalii.</span>
    </font></div>

Data înscrierii
    24.02.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    83
    Putere Rep
    15

Implicit

Mugatu, take it easy. Nu am nimic nu celelalte religii. Prietena mea este catolica, asa ca...

Da, normal ca o sa ma concentrez pe examene. Dar nici sa stai singur cuc in camera nu e bine[img]smileys/smiley36.gif[/img]. Ca ti se atrofiaza celulele Sertolli[img]smileys/smiley9.gif[/img].

Pai e bine ca sunt de mai multe culori. Nu ii confunzi asa de usor[img]smileys/smiley2.gif[/img]. Poate sa fie si albastri daca se poarta ok[img]smileys/smiley4.gif[/img].

De transport nu am nevoie decat 1 data pe saptamana. Mai ales cand ma duc si dau examenele.

Pai cred ca o sa gasesc cazare cand ajung acolo. Ca de aici sansele sunt mici[img]smileys/smiley11.gif[/img].

Guest

Implicit

Citat Postat în original de miky05

Mugatu, nu ma intelege gresit[img]smileys/smiley95.gif[/img]. Nu urasc anglo-saxonii, dar prefer sa imi petrec timpul liber si sarbatorile cu romanii[img]smileys/smiley50.gif[/img]. In slujba pe care o s-o am daca iau examenle astea o sa am de a face cu tot felul de natii, si cu anglo-saxoni printre altii. Asa ca nu ma sperie, dar nici nu prea ma incanta sa imi petrec Pastele sau Craciunul sau Revelionul cu strainii[img]smileys/smiley4.gif[/img]. Deocamdata nu pot sa muncesc ca trebuie sa dau vreo 5 examene.

......dar este prima data cand merg in state si am sa stau pentru 6 luni (initial).

Cat despre transportul public, incerc sa iau legatura cu primaria din Lilburn sa ii intreb daca exista vreun mijloc de transport pana in Atlanta. Daca nu, tre' sa gasesc alta cazare[img]smileys/smiley11.gif[/img].

Examenele trebuie sa le dau la Georgia State University.

Am incercat sa gasesc in zona Atlanta cazare, dar la scorurile care le-am vazut in oras, mai bine locuiesc in cort[img]smileys/smiley97.gif[/img].

Ar fi frumos sa gasesc niste romanasi de-ai nostri care sa aiba o camera de oferit pentru rent[img]smileys/smiley104.gif[/img]. Stiu ca sunt, dar asta e, nu i-am gasit eu, ca nici nu prea am cautat de sa ma indoi[img]smileys/smiley9.gif[/img].

Miky baiatule, ce sa intamplat cu tine, innumai 5 saptamani ti-ai schimbattotal atitudinea precum si povestea.Te-ai suparat ca vacarul pe Lilburn[img]smileys/smiley2.gif[/img].

Ce obligatie avem noi sa-ti sarim in ajutor? De ce crezituca romanii trebuiesa te cazeze pe tine,mai ales ca mesajele tale, dupa cum si tu ai recunoscut, sunt pline de minciuni. Am pus minciunile tale in rosu ca sa le vezi mai bine. Daca tu ai fi fost sincer si expus situatia ta sunt convins ca s-ar fi gasit cineva sa te ajute. Dar asa prosti cum ne crezi tu si tot am vazut de la inceput ca esti full of crap!!! [img]smileys/smiley39.gif[/img]

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.485
    Putere Rep
    10

Implicit

Miky05, pacat pentru tine ca ti-ai schimbat in asa hal atitudinea in ultimul timp. Ai reusit dooar in cateva mesaje sa-ti transformi unii colegi de forum care s-au oferit initial sa te ajute cu sfaturi si te-au incurajat, in unii care te vor pune pe

Data înscrierii
    24.02.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    83
    Putere Rep
    15

Implicit

[QUOTE=sorin]
    Miky05, pacat pentru tine ca ti-ai schimbat in asa hal atitudinea in ultimul timp. Ai reusit dooar in cateva mesaje sa-ti transformi unii colegi de forum care s-au oferit initial sa te ajute cu sfaturi si te-au incurajat, in unii care te vor pune pe

Data înscrierii
    24.02.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    83
    Putere Rep
    15

Implicit

Miky baiatule, ce sa intamplat cu tine, innumai 5 saptamani ti-ai schimbattotal atitudinea precum si povestea.Te-ai suparat ca vacarul pe Lilburn[img]smileys/smiley2.gif[/img].

Ce obligatie avem noi sa-ti sarim in ajutor? De ce crezituca romanii trebuiesa te cazeze pe tine,mai ales ca mesajele tale, dupa cum si tu ai recunoscut, sunt pline de minciuni. Am pus minciunile tale in rosu ca sa le vezi mai bine. Daca tu ai fi fost sincer si expus situatia ta sunt convins ca s-ar fi gasit cineva sa te ajute. Dar asa prosti cum ne crezi tu si tot am vazut de la inceput ca esti full of crap!!! [img]smileys/smiley39.gif[/img]

Citeste mesajul catre Sorin; nu sunt minciuni, ci daor inventii ca sa vad daca gasesc ajutor de la romani; sincer , nu ma intereseaza acum de ce spuneti, ca am o slujba bine platita, tot ce am facut a fost fara ajutorul nimanui, ca nu ati vrut sa ma ajutati nici aici nici in romania; si nu cred ca o sa mai scriu pe nici un site romanesc, ca m-am lamurit cum e cum romanii; soryy, nene, dar am luat-o in freza de prea multe ori de la natia mea; cand o sa imi iau cetatania, chiar in ziua aia o sa renunt la cea romaneasca, asta datorita umilintei si batjocorei la care sunt supusi medicii in romania.

Guest

Implicit

Citat Postat în original de miky05

Sorin, ma bucur ca te intereseaza problemele mele; dar sincer, pe tine te-au ajutat romanii cand ai venit aici? Sfaturi poate sa dea oricine, pe mine m-a intersat ajutor concret - cazare, masa etc;

Si nu am spus minciuni; ci am inventat povestea cu examenele in speranta ca o sa gasesc niste romani sa ma ajute; daca le-as fi spus ca sunt medic si ca vin sa practic aici medicina, s-ar fi gasit o goraza sa ma ajute, pentru niste sume colosale - au acum platesc 700 ud pe luna - 1 room apartment cu baie si bucatarie si telefon, fax, internet;

Miky,se pare ca Sorin nu are timp sa-ti raspunda laaiurelile tale. Dar din fericire pentru tine, eu astazi am timp cacalau, asa caam sa-ti raspund.[img]smileys/smiley2.gif[/img] Nu-l cunosc personal pe Sorin si nu stiu situatia lui,ce pot sa-ti spun este ca nici eu nu am primit nici un ajutor concret de la romanii din US. Aniimi-au dat sfaturi pentru care am fost recunoscator.Nu am cerut si nici nu am asteptatsa fiu cazat si ospetit denecunoscuti.... Mai ales ca tu nu estiesti nevoias, dupa cum te lauzi,castigi poate mai bine decat multi romanii de pe aicilea. Nu ti-ar fi tie rusine ditamai doctorul sa cersesti un blid de mancare de laromanii, poate ca unii isi rup oasele la contructii sau pe unde pot, si pentru ce?ca sa te sustinape tine Printul Miky de Moldova.

Fiecare la inceput ne-am descurcat cum am putut, am lucrat cate 2 joburi, am facut roomate cu cine am gasit, dar nuam cersit casa si masa de la diaspora, de parca ar avea cineva vreo obligatiefata de tine.

Tu, in prostia ta, ai crezut ca daca ne scri cat depatriot esti tu si cum vrei sa stai langa noi romanii, sa dormi la umbra uneibiserici ortodoxe, prin asta ai sa ne inmoi inima, o sa ne cada chilotii de emotiesi o sa ne apucam cu mainile de glezne ca sa ne regulezi tu royally.

Si inca ceva, pentru infomatia ta pesonala; o minciuna este atunci cand nu spui adevarul ca sa duci pe cineva in eroare sauca sa obti avantaje nemeritate. Marconi a fost un inventator, a inventat radio, Graham Bell a inventat telefonul, Edison becul electric, tu nu ai inventat nimic, ai spus numai niste minciuni gogonate.

Data înscrierii
    24.02.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    83
    Putere Rep
    15

Implicit

Miky,se pare ca Sorin nu are timp sa-ti raspunda laaiurelile tale. Dar din fericire pentru tine, eu astazi am timp cacalau, asa caam sa-ti raspund.[img]smileys/smiley2.gif[/img] Nu-l cunosc personal pe Sorin si nu stiu situatia lui,ce pot sa-ti spun este ca nici eu nu am primit nici un ajutor concret de la romanii din US. Aniimi-au dat sfaturi pentru care am fost recunoscator.Nu am cerut si nici nu am asteptatsa fiu cazat si ospetit denecunoscuti.... Mai ales ca tu nu estiesti nevoias, dupa cum te lauzi,castigi poate mai bine decat multi romanii de pe aicilea. Nu ti-ar fi tie rusine ditamai doctorul sa cersesti un blid de mancare de laromanii, poate ca unii isi rup oasele la contructii sau pe unde pot, si pentru ce?ca sa te sustinape tine Printul Miky de Moldova.

Fiecare la inceput ne-am descurcat cum am putut, am lucrat cate 2 joburi, am facut roomate cu cine am gasit, dar nuam cersit casa si masa de la diaspora, de parca ar avea cineva vreo obligatiefata de tine.

Tu, in prostia ta, ai crezut ca daca ne scri cat depatriot esti tu si cum vrei sa stai langa noi romanii, sa dormi la umbra uneibiserici ortodoxe, prin asta ai sa ne inmoi inima, o sa ne cada chilotii de emotiesi o sa ne apucam cu mainile de glezne ca sa ne regulezi tu royally.

Si inca ceva, pentru infomatia ta pesonala; o minciuna este atunci cand nu spui adevarul ca sa duci pe cineva in eroare sauca sa obti avantaje nemeritate. Marconi a fost un inventator, a inventat radio, Graham Bell a inventat telefonul, Edison becul electric, tu nu ai inventat nimic, ai spus numai niste minciuni gogonate.

[/QUOTE]

Mugatule, vorbesti ca un roman adevarat; da sa stii ca is obisnuit cu insultele; doar vin dintr-o tara ca romania in care viata e mai rea decat un cacat in ploaie; daca am rezistat acolo, aici e floare la ureche; s-apoi, WHAT ROMANIANS DON'T KNOW CANNOT DESTROY; succes in questul tau; poate gasesti si niste neuroni de vanzare.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Subiecte similare

1. Fotografii cu biserici din Romania
    De GNChicago în forumul Discutii Pe Teme De Religie/ Discussions about religion
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 04.05.2010, 04:12
  2. Biserici Romanesti in Ohio
    De May09 în forumul Comunitatea romaneasca din Midwest
    Răspunsuri: 67
    Ultimul post: 07.02.2009, 18:10
  3. Cumpararea unei biserici in Canada
    De maraiza în forumul Discutii Pe Teme De Religie/ Discussions about religion
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 15.09.2006, 18:28
  4. Biserici Romanesti
    De marian42 în forumul Comunitatea romanilor din Australia si Noua Zeelanda
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 09.06.2005, 04:50
  5. Numar Biserici in RO
    De în forumul Discutii Pe Teme De Religie/ Discussions about religion
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 01.01.1970, 01:00

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi