Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 14 din 14

Subiect: Romani cu care ne mandrim

Data înscrierii
    11.08.2010
    Locație
    United Kingdom
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0

Implicit

Ivan Pataichin a dominat canoea mondială timp de 15 ani si întrecerile olimpice între Ciudad de Mexico si Moscova, uimind lumea în 1972, cînd cu pagaia ruptă venea greu spre sosire de parcă ar fi vîslit împotriva Niagarei. Apoi, trecînd prin recalificări, devine campion olimpic. De-a lungul celor 15 ani de glorie Ivan a cîstigat 30 de medalii care au înăltat tricolorul pe cel mai înalt catarg. A fost de patru ori campion olimpic si de opt ori campion mondial, trăind ultimii 30 de ani numai în lumea canotajului...

In 2002, a sculpture by Brâncuşi named "Danaide" was sold for $18.1 million, the highest that a sculpture piece had ever sold for at auction. In May 2005, a piece from the "Bird in Space" series broke that record, selling for $27.5 million in a Christie's auction. In the Yves Saint Laurent/Pierre Bergé sale on February 23, 2009, another sculpture of Brâncusi, "Madame L.R", was sold for € 29.185 million ($ 37.2 million), setting a new historical record.

Si, bineinteles, clar nu pe aceeasi treapta, dar dupa mine muzica disco romaneasca e printre cele mai bune din lume:

play and win: http://www.youtube.com/watch?v=FBmUpHoXIvo

dj project: http://www.youtube.com/watch?v=nYozh...eature=related

chiar si BUG mafia au 2-3 melodii apreciate de negrii (versurile nu le inteleg, normal) fani rap de prin USA:
    http://www.youtube.com/watch?v=VHdipo8R6IU
    Ultima modificare făcută de thewallachian; 12.08.2010 la 19:00.
    Where there is a will, there is a way.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    11.706
    Putere Rep
    10

Implicit Cristina Neagu, cea mai bună handbalistă DIN LUME în 2010!

Bravo Cristina, pentru titlul de cea mai buna handbalista a lumii in 2010!!!!
    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...-aflat-7887744

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.393
    Putere Rep
    23

Implicit in memoriam Sorina

Si-o fata simpla, animata de dorinta de-a face bine, ce avea toata viata inainte, si-ar putea avea locul aici? Eu cred ca da!

http://www.evz.ro/detalii/stiri/pe-s...oc-918925.html

N-am cuvinte! Doar ca poate ca a fost prea buna pentru aceasta lume... Pacat!
    When the going gets tough, the tough get going
    Nu stiu ce-nseamna, da'mi place cum suna.

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.441
    Putere Rep
    13

Implicit

Mihaela Mihai (artistă, sora lui Doru Stanculescu, celebrul nostru « folkist »)

Timp de 25 de ani a trăit în Franța (1976-2001).
    Am revăzut-o după 2001 în mai multe emisiuni. Are o “gratie aristocratică” extraordinară (în sensul bun al expresiei) – am un mare respect pt asemenea persoane (de ex. același respect îl am pt. doamna Mociorniţă ...).
    Zilele astea chiar am postat 2 comentarii la dânsa pe Blog ...

(Apropo, de pe 19 decembrie dânsa este la Chicago – acolo unde Sorin zicea că e cam frig acuma – fiindcă fata Mihaelei Mihai, din a doua căsătorie cu un francez, e căsătorită cu un american, și de câteva luni d-na MM a devenit bunică ... )

Personal am început să mă implic (atât cat pot și eu ...) în strângerea de semnături pt ca dânsa să poată candida în 2014 ca independent la alegerile parlamentare (în 2007 și 2009 i s-au pus tot felul de piedici și nu a reușit să candideze ...

In 2008 a candidat totuși din partea unui partid obscur, PNDC – nu cred că era membru al acelui partid).

Cum nu pot posta link-uri (către blogul dânsei – îl puteți găsi cu Google, și acolo sunt detalii și despre strângerea celor 100.000 de semnături ... – sau către alte forumuri) așa că las un mic fragment publicat la mine pe forum (unde are 2 Topice dedicate – politică și muzică ... – în (sub)forumul pt. scris în lb. română, modestul meu forum fiind un forum francofon ...)
    ----------------------------------------

Bonjour !

Inițiez acest Topic (Sujet) pentru a susține candidatura independentă a doamnei Mihaela Mihai, îndrăgita nostră artistă, care a întâmpinat deja de 2 ori (2007 și 2009) tot felul de piedici puse de cei care nu doreau să o aibă ca și rivală, mai ales în calitate de candidat independent.

Dânsa dorește să candideze ca și candidat independent, pentru că, la fel ca și noi, majoritatea covârșitoare, nu mai are încredere în aceste partide care au dezamăgit foarte tare în ultimii 21 de ani, care de multe ori s-au aliat cu multe grupări mai mult sau mai puțin "murdare" (ca să eufemizez !), și de multe ori chiar au inclus în rândurile lor oameni care au făcut foarte mult rău ...

Multe ar fi detaliile, dar mai bine le citiți la dânsa pe site și pe blog (link-urile de mai sus [ ... ]).

Personal o cunosc doar de la TV, am admirat activitatea artistică a dânsei (și a fratelui dumneaei, celebrul Doru Stănculescu - a se vedea și Topicele din "zona" Musique) iar după revenirea în țară am ascultat-o la câteva posturi TV ... și am considerat că o astfel de persoană ar face cinste oricărei țări ca și reprezentant în Parlamentul European.

Nepricepându-mă bine la zona aceasta a vorbelor în care se laudă (se apreciază) o persoană, o să mă rezum la a posta diferite LINK-uri, clipuri, etc ...
    Si vă las pe dumneavoastră să citiți, să observați, să reflectați ...
    …..

Vă las acum în compania doamnei Mihaela Mihai, postând înregistrarea din emisiunea realizată de Ion Cristoiu, la Antena1.

Partea a 2-a
    Partea a 3-a
    Partea a 4-a
    Partea a 5-a
    Partea a 6-a

Marius Bodochi într-o discuție cu Mircea Diaconu și Mihaela Mihai

(~ iunie 2009) - Titlurile se numesc IMAGINATIA (1,2,...,8)

IMAGINATIA 2
    IMAGINATIA 3
    IMAGINATIA 4
    IMAGINATIA 5
    IMAGINATIA 6
    IMAGINATIA 7
    IMAGINATIA 8

Doru Stănculescu, celebrul “folkist”

[DS (60 de ani – Ô tempora ! ) și MM (64 de ani) sunt frați de mamă ...]

Doru Stănculescu – “Ai, Hai”

Doru Stănculescu – “Scrisoarea soldatului de orişiunde”

(Ca o coincidență, ziua dânsului de naștere e tot 25 iunie, ca și la mine !...)

Doru Stănculescu, după decepția primelor luni din 1990 a încercat să se stabilească în Franța (ca multi alți romani ...). Mai ales că sora dânsului era deja acolo ...
    A rezistat abia vreo 6 ani (din cate mi-aduc aminte că scria pe coperta casetei “Doru Stanculescu – De-alaltăieri și până ieri”, apărută în 1998 ...). A revenit în țară ... La dânsul chiar e de înțeles ... (mă refer la revenirea în țară ...)
    -------------------------------

Eu mă mândresc mult cu acești 2 români !!!

(Pe Internet sunt lucruri care încearcă să o prezinte pe MM într-o lumină nu foarte favorabilă - iar unele comentarii sunt "la mișto" … Nu mă interesează acele articole. Le-am citit totuși, am văzut clipuri … dar am propria mea opinie care e fermă și clară ...
    Dar un videoclip despre care se spune că ar prezenta “cum s-a împiedicat MM la intrarea pe scenă la Mamaia 2010” nici nu m-am deranjat să-l vizionez. Am preferat să văd ce și cum a cântat MM la Mamaia 2010 ... Enfin …)
    Julian M.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Subiecte similare

1. Criminali romani care lucrau prin Spania
    De romi_in_florida în forumul Comunitatea romaneasca din Spania
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 05.07.2010, 10:44
  2. Români celebrii care au locuit/locuiesc in Franta
    De JulianM în forumul Comunitatea romaneasca din Franta
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 19.05.2010, 15:58
  3. Care romani muncesc mai mult??