Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 14

Subiect: Romani cu care ne mandrim

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    11.725
    Putere Rep
    10

Implicit

Deschid acest topic pentru a se posta intamplari si evenimente cu romani cu care sa ne putem mandri si care aduc o imagine pozitiva asupraoricarei comunitati romanesti. Incep prin a posta un articol din Evenimentul Zilei, despre o romanca ce a demonstrat ca absolventii romani pot fi mai buni decat cei de la celebra universitate Harvard:

http://www.evz.ro/article.php?artid=295975
    O romanca a batut Harvardul
    13 Martie 2007
    Eugenia Mihalcea

La un concurs international de drept comunitar, pledoaria Georgianei Ianus a fost mai convingatoare decat cea a unui tanar de la celebra institutie americana.

Georgiana Ianus, studenta a Facultatii de Drept din cadrul Universitatii Bucuresti (UB), i-a convins pe judecatorii de la Maastricht (Olanda) ca poate pleda mai bine decat tinerii de la Harvard.

Intr-o competitie internationala de drept comunitar, care a avut loc luna trecuta, ea a ocupat locul I, surclasandu-l pe concurentul de la celebra universitate americana. Echipa Romaniei s-a clasat pe locul III, dupa SUA (Harvard) si Suedia (Stockholm).

Patru fete si o speta
    Alina Ontanu, Ioana Dobrin, Ana Maria Pielmus, Irina Coman-Kund, Ovidiu Balaceanu si Georgiana Ianus sunt toti studenti in anul IV la Facultatea de Drept din Bucuresti. Antrenorii lor au fost Augustina Dumitrascu si Alexandra Dumitrescu, asistenti universitari.

Concursul la care au participat este bilingv, adica se vorbeste in engleza si in franceza, iar judecatorii pun intrebari incrucisate tocmai pentru a-i intimida pe concurenti. Pentru aceasta competitie, ei au invatat atat drept comunitar, cat si cum sa-si corecteze ticurile verbale.
    "Anul acesta au fost prezente 93 de universitati. Juriul nu stie din ce tara esti decat in momentul premierii", spune Augustina Dumitrascu.
    Pentru echipa din Romania, concursul a fost o dubla provocare, tinand cont ca patru fete si un singur baiat au fost nevoiti sa gaseasca raspunsurile corecte pentru o speta care viza o problema de drept comunitar al afacerilor, legata de regulamentul FIFA. "Cazul este inspirat din realitate, ceea ce este foarte important, pentru ca, practic, rezolvi un caz real", spune Ana Maria.

Avocatii care nu invata sa pledeze
    In timpul pregatirii, tinerii au fost filmati pentru a vedea ce ticuri au, pentru a invata sa vorbeasca in fata unui grup de judecatori. Asta, din cauza ca in cadrul facultatii se face prea putina practica in acest sens.

"Principala problema este ca noi nu avem cursuri speciale pentru pledoarii", spune Irina. "Cand pledezi, ai 15 minute la dispozitie, dar esti intrerupt destul de des, asa ca este dificil", adauga Augustina.

Cu toate acestea, Georgiana Ianus a castigat la Maastricht si, pe 16 martie, va participa la marea finala: "La Luxemburg vor fi 27 de judecatori, reprezentand fiecare stat membru al Uniunii Europene".

La competitie, tinerii au mers pe baniii unor firme de avocatura din tara, care au tot interesul sa isi sponsorizeze viitorii angajati, dupa cum spune Augustina Dumitrascu. De altfel, studentii care au urcat pe podium la Maastricht au deja angajamente fata de mari firme de avocatura din Romania.

European Law Moot Court Competition (ELMC) este un renumit concurs de procese simulate in domeniul dreptului comunitar, organizat sub patronajul Curtii de Justitie a Comunitatilor Europene.

Guest

Implicit

Bravo ei !!! Si fata lui Copos se viseaza mare avocata , a fost la Princeton si zice Copos prin ziarele din Romania ca a "iesit" primala Princeton cica mare invingatoare ca si el. ( nu i-ar fi rusine ,mai mare rasul)si acum isi aprofundeaza studiile la Harvard probabilsa devina asistenta asistentei aluia de il bate o romanca venita de nicaieri. Mai bine ia o pauza si asteapta mostenirea lu' taticu'.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    11.725
    Putere Rep
    10

Implicit Dulgheru o învinge pe Hantuchova şi se califică în finală la Varşovia!

S-a cam asternut praful pe acest topic, asa ca m-am gandit ca n-ar fi rau sa-l readuc la viata. Se pot posta aici intamplari cu romani care au trecut prin experiente deosebite in diverse domenii (sport, stiinta, cinema, etc.) si intamplari care ne fac sa fim mandri de compatriotii nostri.
    Voi continua eu, cu o informatie din sport, o intamplare cu o romanca de a noastra care a aparut din neant si are o ascensiune fulminanta la primul ei turneu:
    -------------------------------

Performanţă răsunătoare » Dulgheru o învinge pe Hantuchova şi se califică în finală la Varşovia!

Alexandra Dulgheru a reuşit un meci senzaţional în faţa slovacei Daniela Hantuchova, ajungînd în finală la primul turneu WTA al carierei, la Varşovia.

Românca de pe locul 201 mondial şi-a îmbunătăţit încă o dată cea mai bună performanţă a carierei. După victoriile în faţa Sarei Errani şi Galinei Voskoboeva, Dulgheru a reuşit un nou succes remarcabil, in faţa celebrei jucătoare slovace Daniela Hantuchova.

Primul set, cîştigat cu emoţii în ciuda unui start fulminant, 6-4, a adus o relaxare prematură pe umerii româncei, care s-a văzut împinsă în tie-breakul setului secund, pierdut la 2. Actul decisiv a găsit-o pe Dulgheru într-o formă fizică impecabilă, arînd terenul în lung şi-n lat şi returnînd orice minge în terenul Hantuchovei, pentru a încheia partida în 2 ore ţi 20 de minute, 6-4; 6-7(2); 6-1.

Pentru calificarea în finală, Dulgheru are asigurate 340 puncte WTA şi un cec în valoare de 52.500 $. Începînd de luni, Alexandra se va afla intre primele 110 jucatoare ale lumii. În ultimul act la Varşovia, ea se va întîlni fie cu Alona Bondarenko (favorită nr. 8), fie cu britanica Anne Keothavong.

Sorana Cîrstea este ultima românca ajunsă în finala unui turneu WTA. Se întîmpla în octombrie 2008, cînd Sorana o învingea în ultimul act de la Taşkent pe Sabine Lisicki.

Sursa: gsp.ro
    ------------------------------------
    Felicitari Alexandra!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    11.725
    Putere Rep
    10

Implicit

Revin pe marginea aceluiasi subiect. Alexandra nu a vrut doar sa ajunga in finala ci a si castigat-o!!!! Alexandra a invins adversare de calibru si datorita acestui turneu, dintr-o jucatoare necunoscuta pana acum care era clasata pe locul 201 WTA, va avansa automat in primele 100 de jucatoare ale lumii.
    Bravo Alexandra!!!!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    11.725
    Putere Rep
    10

Implicit Sorana Cirstea in sferturi la Roland Garros

Vad ca vestile senzationale vin doar din tenisul feminin momentan.
    Astazi, in urma unui meci senzational, Sorana Cirstea (nr. 41 mondial), la numai 19 ani, a invins-o pe fosta lidera mondiala, sarboaica Jelena Jankovic si s-a calificat in optimile turneului de Grand Slem de la Roland Garros!!!!!
    Scor final, Sorana Cirstea - Jelena Jankovic 3-6, 6-0, 9-7

Pentru aceasta performanta, Sorana va primi 132.500 euro şi 360 puncte WTA, care o vor propulsa intre primele 30 de jucătoare ale lumii. In sferturi, romanca o va intalni pe Virginie Razzano sau pe Samantha Stosur.

Bravo Sorana!!!

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    2.996
    Putere Rep
    29

Implicit Prima romanca , pilot de supersonic...

Prima femeie pilot de supersonic din România

"La doar 24 de ani, suceveanca Simona Maierean a stabilit un record naţional, fiind singura femeie pilot din România care a pilotat un avion supersonic. Baza Aeriană 95 din Bacău a fost vineri, 13 martie a.c., gazda primului zbor efectuat de o femeie pilot din România pe un avion supersonic. Sublocotenentul Simona Maierean a decolat de pe pistă cu o aeronavă de tip MIG - 21 Lancer cu dublă comandă, singura aeronavă capabilă să depăşească viteza sunetului din dotarea armatei române. Zborul, care a ţinut aproximativ nouă minute, a fost un prim pas din pregătirea Simonei Maierean în vederea pilotării acestui tip de avion.

„A fost diferit faţă de simulator fiindcă acum am avut posibilitatea să simt aerodinamica. Am zburat cu o viteză de 700 km/h ceea ce este puţin pentru un supersonic dar, în următoarele luni, lucrurile vor evolua şi voi depăşi viteza de 1 Mach“, a povestit imediat după aterizare suceveanca Simona Maierean. Chiar dacă a fost într-o zi de 13, ea a decolat şi aterizat în condiţii impecabile. Pe timpul zborului, Simona a fost supravegheată de căpitan-comandor Ioan David, cel care îi va fi instructor în perioada de pregătire.
    „Nu am zburat cu viteza sunetului. Este primul ei zbor şi este necesar ca mai întâi să se obişnuiască foarte bine cu acest tip de aeronavă”, a declarat David. Potrivit “Adevărul”, chiar dacă a scris istorie pentru aviaţia ţării noastre, Simona nu se consideră o persoană deosebită sau specială. Spune că dacă presa nu i-ar fi dat atâta atenţie, probabil că ea nici nu s-ar fi gândit la faptul că este prima româncă care va pilota un avion de acest tip. Simona spune că nu a avut o pasiune pentru avioane când era mică şi nici rude sau prieteni de la care să prindă microbul zborului. „Când eram mică vroiam în fiecare zi să mă fac altceva. Am început să mă gândesc mai serios la pilotaj abia prin clasa a IX-a, dar decizia finală am luat-o în ultimul an de liceu”, povesteşte pilotul.

Simona spune că i-a fost destul de uşor să intre la Academia Forţelor Aeriene deoarece a terminat un liceu cu profil real, iar examenele de admitere s-au dat la matematică şi fizică. Rudele tinerei au aflat destul de târziu că vrea să se facă pilot şi, la început, nu au fost de acord. „Familia mea a aflat că vreau să devin pilot abia când trebuia să dau probele fizice. S-au opus la început, dar în final nu au mai avut ce face. Am vrut să fac asta şi nu regret“, a spus Simona.

Tânăra spune că a ştiut de când a intrat la Academie că se va pregăti pentru a zbura pe avioane supersonice, dar nu şi-a imaginat că ea va fi prima femeie din ţară care va face acest lucru. Era obişnuită cu gândul că doar băieţii pot zbura pe acest tip de aparat. S-a pregătit însă cot la cot cu ei şi, în final, le-a demonstrat că şi o femeie poate pilota un avion supersonic. „Nu am fost niciodată menajată de colegi. Dacă nu te diferenţiezi negativ faţă de ei, atunci nu au de ce să te privească altfel. Oamenii obişnuiţi poate că mă privesc mai ciudat, însă eu mă consider un om normal. În aer aeronava nu ştie dacă eşti femeie sau bărbat”, a mai spus Simona. Pentru primul ei zbor pe MIG - 21 Lancer Simona s-a pregătit încă din luna octombrie a anului trecut. Cea mai mare viteză cu care a zburat până la pilotarea MIG-ului a fost de 800 de km/oră."
    Ultima modificare făcută de Loniia; 30.07.2009 la 16:19.

Data înscrierii
    21.11.2009
    Posturi
    53
    Putere Rep
    5

Implicit

Exista multi romani care ne fac cinste peste hotare....din pacate in tara nu sunt recunoscuti...ba mai mult..la greu li se intoarce spatele.
    O sa ma mai documentez despre romani care ne fac cinste, dar acum as zice din ce-mi aduc aminte de maestrul Gheorghe Zamfir- daca mergi pe strada si intrebi, sunt sigura ca multi nu stiu cine este ca deh, maneaua e la rang mare !!
    Cunoscutul test Papanicolau care salveaza vietile multor femei in lume a fost inventat de un roman.
    AA, fostii antrenori a echipei de gimnastica Belu- Bitang au facut ca tara noastra sa fie recunoscuta in intreaga lume...chiar aici am auzit lucruri de lauda la adresa Romaniei la gimnastica...pacat saracii ca mai ingheata pe acolo pe la sala de antrenament.
    Unii spun ca e mai bine sa faci dragoste decat razboi dar daca aveti chef de amandoua..casatoriti-va ! (Jerome Seinfeld)

Data înscrierii
    07.05.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    5.258
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de sarah82 Vezi post
    AA, fostii antrenori a echipei de gimnastica Belu- Bitang au facut ca tara noastra sa fie recunoscuta in intreaga lume...chiar aici am auzit lucruri de lauda la adresa Romaniei la gimnastica...pacat saracii ca mai ingheata pe acolo pe la sala de antrenament.

Saracii de cine ?

sarah82.
    Gratie tehnicii din ziua de azi, asa cum forumesti pentru informatii, pareri, opinii forumistice, ai putea sa-ti updatezi un pic amintirile din copilarie.
    Ia uita ce se mai aude despre fostii antrenori a echipei de gimnastica, Octavian Bellu si Bitang Mariana.

Mariana Bitang, 46 de ani, actualmente printre altele ocupa functia de Consilier prezidential pe teme de sport.
    Octavian Bellu, 57 de ani, la ora actuala este presedintele Agentiei Nationale pentru Sport.

Sunt recunoscuti atat in tara cat si in strainatate, cei mai valorosi, titrati antrenori.
    Asadar, presedintele Basescu a recunoscut valoarea reala a profesionistilor si sunt titulari in functii respectabile.
    Ultima modificare făcută de angeline; 28.11.2009 la 12:22.
    Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Data înscrierii
    24.05.2009
    Posturi
    1.153
    Putere Rep
    14

Mihai Botez

A invatat judo in lagar

Mihai Botez s-a nascut pe 31 mai 1922 si a inceput sa practice judo in 1946, dar, deoarece acest sport era interzis, a facut in paralel si gimnastica. A invatat judo in 1945-1946, in lagarul american de la Chalon, de langa Paris, invatand de la ofiterii japonezi, italieni si germani. A infiintat in 1956 prima sectie de judo oficiala din Romania, la clubul Vagonul Arad. In 1968, la infiintarea Federatiei Romane de Judo, a fost numit presedintele Comisiei pentru acordarea Centurilor Negre. In 1974, a fost primul roman care a obtinut titlul de Antrenor Emerit in judo. Detine centura neagra cu 8 Dan la judo si centura neagra cu 8 Dan la jiu-jitsu, maximum pentru Romania.

Secretul longevitatii

Veteranul judo-ului mondial isi explica longevitatea prin faptul ca a dus o viata cumpatata, dar fara retineri. Tensiunea mea este ca acum 50 de ani... Reteta este sa mananci cand ti-e foame, nu cand trebuie. Odata, m-am trezit la ora 3 noaptea si am facut parpara cu sunca, pentru ca-mi era foame. Mi-au batut vecinii in geam, speriati sa nu-mi fie rau. Cand are timp, mai iese si la pescuit, iar salatele pe care si le prepara din pestii mai marunti stau marturie in camara. De fumat nu am fumat, dar mai beau cate o bere, atunci cand stau in fata televizorului, ne explica Misa baci.

cel din stanga

Ultima modificare făcută de Ben; 16.01.2010 la 21:50.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    11.725
    Putere Rep
    10

Implicit Anul 2010 se anunta generos cu sportul romanesc

Avem din nou motive sa ne mandrim ca suntem romani, prin rezultatele sportive de exceptie obtinute de:

Lucian Bute, pentru ca si-a aparat titlul mondial pentru a 5-a oara (17 aprilie 2010), castigand intr-o maniera spectaculoasa, cu KO in repriza a 3-a meciul cu Edison Miranda. Datorita diferentei de fus orar intre Canada, unde a avut loc lupta dintre cei doi si Romania, meciul a fost practic pe data de 18 aprilie in tara.

Fetele de la echipa de handbal feminin Oltchim Ramnicu Valcea, pentru calificarea in finala Ligii Campionilor (Champions League) 2010, prin eliminarea echipei maghiare Gyor ETO, pe data de 18 aprile 2010.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Criminali romani care lucrau prin Spania
    De romi_in_florida în forumul Comunitatea romaneasca din Spania
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 05.07.2010, 11:44
  2. Români celebrii care au locuit/locuiesc in Franta
    De JulianM în forumul Comunitatea romaneasca din Franta
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 19.05.2010, 16:58
  3. Care romani muncesc mai mult??
    De palade_d în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse