Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 21 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 208

Subiect: retete ilustrate

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit Ce fain ! Ce bine !

Ce fain arata, ceapa ta.Ce bine ca nu suntem colegi de camera.
    Ultima modificare făcută de angeline; 04.04.2009 la 12:16.

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Si finalu'!
    Se pune usturoiul si de acum incolo, fara capac, toata tevatura face plaja-n cuptor, da' nu mai mult de zece minute.

Cand e gata, asa arata:

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.300
    Putere Rep
    40

Implicit

felicitari ! ti-am dat una verde si am uitat sa scriu ceva..dar nu-i bai,oricum ai meritat-o..

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Observatii:
    - eu am pus in vas uleiul cu care am calit legumele si am prajit carnea; s-a dovedit a fi prea mult, de unde si pocinogu' c-a luat foc in cuptor.
    - o capatana mica de usturoi n-a fost prea mult, mai cu seama c-am folosit d-al nostru, nu porcarii turcesti ori chinezesti, d-ala care se albastreste la cinci minute dupa ce l-ai curatat.
    - s-a simtit lipsa unui dres final cu patrunjel - am uitat sa cumpar si dupa ce m-am apucat, mi-a fost lene sa mai cobor.
    - oricand si in orice situatie, telina bate la fundu' gol cartofu', asa ca n-am gresit atunci cand l-am ignorat.
    - vinu' selectat sa-ndese dumicatii, a fost zaibar, d-ala a carui pata nu iese decat cu foarfeca. Fericita alegere, mai cu seama cata vreme optiunile mi-au fost restranse intre el si o palinca de Cluj.
    - sfat adresat tagmei barbatesti: nu permiteti muieriloir sa intre in bucatarie pana ce n-ati terminat treaba. Sunt cicalitoare, pun prea multe intrebari si, aidoma, fac prea multe observatii critice. Totusi, intr-un gest de bunavointa suprema, permiteti-le sa-ncerce a reda spatiului o infatisare apropiata de ce ati gasit atunci cand ati descins in spatiul aservit suveranitatii lor exclusive.

Ultima modificare făcută de marian42; 04.04.2009 la 14:11.

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Mariane,arata foarte bine,felicitari.Sa-mi spui numai atit,cu toate plantele aromatice pe care le-ai folosit,ce gust avea tocanita?
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Bre Elliane, cum n-am mai mancat asa ceva, ce-ti pot spune despre gust, alta decat c-a fost bun? Pai fi-meu, care nu se omoara dupa alte legume in afara cartofilor pai, a ras farfuria! Clar, cel mai bine e sa-ti redau exact raspunsul lui la intrebarea mea daca i-a placut:
    "Nici nu stiu ce sa zic! De bun, nu pot spune ca ie rau, da' sigur miroase de-ti face pofta!"

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de marian42 Vezi post
    "Nici nu stiu ce sa zic! De bun, nu pot spune ca ie rau, da' sigur miroase de-ti face pofta!"
    Asta-i important.Daca i-a placut lui,sigur era bun.Copii nu mint (cind e vorba de mancare).Am sa incerc reteta ta cu placere.
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Şi pe mine mă-ncântă reţeta ta, Marian, ca să nu mai spun de ideea topicului, pe care cu ruşine recunosc, abia acum l-am descoperit. Mă incântă şi modul în care ai expus faptele, căci este pe înţelesul întregii prostimi, dar am o nedumerire: carnea, ea nu trebuie prăjită sau fiartă înainte, sau pusă prima la cuptor? Căci odată călite toate legumele, la cuptor nu pot sta prea mult că se usucă de vezi prin ele, în acest timp scurt aşadar, are carnea timp să se pătrundă? Şi încă ceva, ţelina este de fapt rădăcină de ţelină, că noi pe-aici mâncăm mai mult ceva tulipini fragede.

Am burta plină dar deja mi-e foame

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Da, puica neichii, si carnea o prajesti o tzara, doar cat sa-si schimbe culoarea. Si iarasi da, de radacina telinei vorbesc io aci.
    Dupa cum se vede-n poze, io am folosit un vas de lut nesmaltuit si daca-l tii acoperit in cuptor, ie fix ca si cum toate s-ar gati la abur. Alta-i ca legumele nu le tai marunt ci in bucati mari, sa stie tot omu' ce baga-n matz. De calit, nu mai mult de 2-3 minute fiecare, osebit ceapa, p-asta o perpelesti ceva mai mult.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit Chifteluţe din dovlecei

„Veggie burgers”, cum le spune fiică-mea sau chifteluţe din dovlecei. Am încercat şi eu de mai multe ori dar niciodată nu-i nimeresc la fel. Pe vară nu prea ne omorâm cu carnea şi cum la piaţa fermierilor se găsesc legume crescute natural de ei pe vară, facem mereu pentru micul dejun dacă suntem acasă.

Ce am folosit de data asta:
    -doi dovlecei tineri, potriviţi de mărime, curăţiţi de coajă şi daţi pe răzătoare;
    -doi „zucchini” (nu ştiu cum le zice-n româneşte) mai mititei tot curăţiţi de coajă şi daţi pe răzătoare. Aşa daţi pe răzătoare i-am lăsat la scurs în strecurătoare într-un castron mare, în frigider vreo 3 ore (c-aşa am citit şi eu pe undeva pe net mai demult) dar tot au avut zeamă.
    -mărar, dar cred că merge şi pătrunjel, depinde după gusturile fiecăruia, tocat mărunt;
    -două căpăţâni de usturoi date pe răzătoare (da, două, eu mor după usturoi);
    -o bucată de brânză sărată (de la greci, „Feta”) dată pe răzătoare;
    -trei ouă crude;
    -miezul sfărâmat de la patru felii de pâine (ca să mai absoarbă zeama lăsată, am vrut să pun pesmet dar nu prea-mi place gustul lui).

Amestecate toate arătau cam ca o mâncare de raţe:

Am făcut gogoloaie şi le-am turtit ca pe chiftele, apoi le-am dat prin făină.

Le-am prăjit în tigaie în ulei, apoi le-am mâncat cu roşii, castraveţi şi măsline peste care am ras caşcaval.

Au fost buni, din acele cantităţi am facut vreo 15 bucăţi aşa cum aţi vazut în poză, fetiţa a mâncat şi a doua zi din ei de s-a rupt dar parcă tot sunt nemulţumită aşa că o să fac nişte adăugiri:
    -nu am avut cartofi în casă la acel moment pentru că eu cred că erau buni şi doi cartofi daţi pe răzatoare, poate nu mai trebuia să pun miez de pâine;
    -mă bate gândul să adaug chiar şi morcovi daţi pe răzătoare atunci când fac numai pentru fetiţă, ei îi plac morcovii dar eu cred ca i-ar îndulci prea tare şi mie nu-mi plac mâncărurile dulci.
    -pentru mine, data viitoare poate o să pun şi bucăţi de măsline mărunte.

Aştept sugestii de îmbunătăţire a reţetei de la voi, în special recomandări a ceea ce să fac să nu mai fie nevoie să-i trec prin făină pe care am pus-o pentru că se fărâmau în mână şi bănuiesc şi prin tigaie. Trebuia să pun mai multe ouă? nu ştiu, vă aştept.

marian42, dacă nu am nimerit topicul potrivit cu postarea mea, te rog s-o muţi iar dacă s-a mai postat această reţetă, vă rog să-mi spuneţi unde.
    Ultima modificare făcută de fifi; 29.07.2009 la 19:21.

Pagina 3 din 21 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Retete peste
    De sorin în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 34
    Ultimul post: 19.09.2012, 02:41
  2. Retete inedite
    De calin în forumul Incercari Literare
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 29.04.2010, 09:26
  3. Retete Mexicane
    De webmaster în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale