Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 4 din 4 PrimulPrimul ... 234
Rezultate 31 la 39 din 39

Subiect: Medicina pentru toți

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Nu știu dacă cineva are cunoștințe în domeniu dar dacă are, dacă știe pe cineva cu asemenea probleme, și dacă poate da ceva detalii poate mă ajută și pe mine cu ceva informații (din tot ce am găsit eu pe Internet nu am putut să-mi creez o idee precisă - iar doctorii se contrazic între ei: cel de la dermatologie, unde am fost prima oară, zice că "cel de la operație nu a curățat cum trebuie de stafilococ ...", iar chirurgul spune că de vină e altceva, ceva din zona dentară ...)

E vorba de o tumoare care a apărut cam pe la sfârșitul lui August - început de Septembrie.
    Mama a făcut deja 2 operații (prima pe 24 Sept. iar a doua după vreo 3 săptămâni. Acum va trebui să facă și pe a 3-a ...

Am postat un mesaj la pagina asta :
    http://forum.romedic.ro/arataprod.ph...&id_prod=48183
    (e acolo un link spre poză făcută la puțin timp după prima operație)

Acum mama are o trimitere la spital pt FOARTE MULTE analize (trebuie să se interneze numai pt analize, apoi va trebui să se interneze din nou, în altă parte)

Cea mai bună variantă e să facă analizele la Videle, m-am informat telefonic în mai multe locuri (şi nici nu vom plăti prea mult pt analize, având trimitere - la București am plăti sume imense, sute de euro ni s-a spus ...) iar apoi ne vom duce la București pt internare.

Azi am fost la facultatea de stomatologie și doctorul de acolo nu a vrut să se implice într-o o aparent banală extracție de măsea, care nici măcar inflamată nu e - ca să vedem dacă apoi dispare cauza apariției tumorii (e al 3-lea doctor în 3 zile care nu a vrut să se implice la acest caz. Ne-a trimis la analize, e o listă lungă de analize ...).
    După aia i-a zis mamei să vină la internare (nu știu exact unde ! - că mama s-a operat la spitalul "Municipal", sau cum îi zice acum "Universitar" - adică aproape de "Piața Eroilor", acolo e spitalul ...)

Va mulțumesc pt eventuale informații ...
    Ultima modificare făcută de JulianM; 17.11.2010 la 13:42.
    Julian M.

Data înscrierii
    09.10.2008
    Posturi
    45
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de JulianM Vezi post

Azi am fost la facultatea de stomatologie și doctorul de acolo nu a vrut să se implice într-o o aparent banală extracție de măsea, care nici măcar inflamată nu e - ca să vedem dacă apoi dispare cauza apariției tumorii (e al 3-lea doctor în 3 zile care nu a vrut să se implice la acest caz. Ne-a trimis la analize, e o listă lungă de analize ...).
    JulianM, lasa dintii femeii in pace, normal ca nu ii face extractie ca sa vezi daca apoi dispare tumora,nu se merge pe ghicite, asa ajungi sa-i scoti toti dintii si o sa fii surprins ca tumora reapare. Trebuie sa faci niste analize intr-adevar, dar ziceai de ex. histopatologic(sau anatomopatologic, e acelasi lucru) si am vazut ca mesajul e de mai bine de o luna, ai fost sa iei 'foaia' cu rezultatul? Pe baza acelui examen se stabileste un tratament si posibil analize suplimentare, daca mai e cazul, de catre dermatolog. Zici ca are trimitere pt multe analize, cine i le-a recomandat, sper ca un dermatolog, nu medicul de familie sau dintzarul?

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Fasnacht, foarte mulțumesc pentru răspuns !!! ... Orice răspuns cât de cât avizat e bine venit !

Ăla era un doctor de chirurgie oro-maxilo-facială (sper că văd bine pe foaia asta) de la Facultatea de medicina dentară (pe Plevnei, în Bucuresti - sau Spt. Clinic de chirurgie oro-maxilo-facială , așa scrie pe foaie ... )

Acolo ne-a trimis "chirurga" de la Municipal ... iar la chirurgă am ajuns trimiși de doctora de la dermatologie (la ea am fost întâi și-ntâi, la dermato la Municipal ...)

Pe foaia de azi (de la "dințar") e scris asa :
    Diagnostic: "Suspiciune fistulă tegumentară mentonieră *******" - ultimul cuvânt nu-l înțeleg deloc (..."odanco" ... nu știu ce scrie).

Si i-a dat să facă analize numerotate chiar aşa:

1) hemoglobine - hematocrit

2) nr. leucocite, formula leucocitară

3) nr. trombocite

4) VSH

5) TS, TC (nu știu ce e ăsta...)

6) APTT, timp Howell (cred că aşa scrie)

7) timp protrombină, AP, INR

8) Glicemie

9) Consult cardiologic

Deja am vorbit la telefon la Spital la Videle cu cineva care e de prin zona noastră și zicea că se pot face astea acolo (pe vremuri ăla era un spital foarte modern - pt România - acum a mai decăzut nițel, am auzit niște rumori ... Dar cred că se pot face bine astea ... sper !...)

Incă o dată îţi mulțumesc pentru răspuns !!
    Julian M.

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

TC si TS sint doua dintre cele patru linfocite active.Valoarea lor stabileste "competenta" sistemului imunitar.Cauta la" linfocite".
    Ultima modificare făcută de elliane; 18.11.2010 la 01:43.
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de elliane Vezi post
    TC si TS sint doua dintre cele patru linfocite active.Valoarea lor stabileste "competenta" sistemului imunitar.Cauta la" linfocite".
    Merci mult Elliane, o să caut pe Internet.

Bine că am găsit varianta asta cu spitalul de la Videle, unde, dacă te duci cu trimitere, te costă foarte puțin.
    Am fost noi cu trimitere și la "Spt Universitar" dar ne-au zis că la ei e valabil doar pt bucureșteni (asa o fi ?) ... și am dat deja o grămadă de bani ... enfin ...

Ne-a zis cineva (o asistentă) să nu ne ducem iar acolo la Universitar, că pt aşa analize dăm și 10 milioane (adică "sute de euro" aşa cum m-am exprimat eu într-un mesaj anterior ... m-a apucat frica să fiu absolut corect în tot ce scriu, să nu greșesc cumva, de când cu mesajele legate de sinceritate ... Dar eu zic că e bine că scrie lumea, altfel ar rămâne forumul pustiu, şi chiar e păcat, că e un forum foarte bun, am mai zis ...
    Iar un topic precum e ăsta de medicină e foarte util...

Si mare dreptate avea Raven care zicea că trebuie să te focusezi pe idee, nu pe anumite persoane ...)
    Acuma dacă tot am poluat un pic topicul ăsta poate nu cad în aceeași greșeală și alții - eu aş prefera să nu se răspundă la mesajul ăsta aici, decât dacă e vorba de chestii de medicină (pur și simplu nu am vrut să amestec medicina cu alte lucruri pe alte topice ...). Se pot da Reply-uri la un mesaj de pe un topic pe un alt topic (am scris pt începători fraza asta)

Incă o dată merci Elliane !
    Julian M.

Data înscrierii
    09.10.2008
    Posturi
    45
    Putere Rep
    0

Implicit

elliane, TS si TC inseamna timp de coagulare respectiv timp de sangerare, nicidecum limfocite. Limfocitele sunt un tip de leucocite, care se determina automat in formula leucocitara.

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de Fasnacht Vezi post
    elliane, TS si TC inseamna timp de coagulare respectiv timp de sangerare, nicidecum limfocite. Limfocitele sunt un tip de leucocite, care se determina automat in formula leucocitara.
    Ai dreptate Fasnacht.
    Credeam ca siglele analizelor sint la fel peste tot.
    In Italia timpul de coagulareINR ,singerare TP.
    TC citotoxici,TS sopresori.
    Cer scuze lui Iulian pentru "derutare".

Ultima modificare făcută de elliane; 25.11.2010 la 00:44. Motiv: sters text in italiana
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

...
    Cer scuze lui Iulian pentru "derutare".
    ...
    Nu-i nici o problemă Elliane, nu m-ai derutat. Oricum noi ne ducem mâine dis-de-dimineață la ora 6 la Videle pt toate acele analize.
    Sper să iasă bine ...
    Julian M.

Data înscrierii
    10.07.2017
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Raceala nu e o boală, și nu trebuie să o tratăm cu diferite medicamente... E o reactie naturală pe care o are organismul la anumite schimbari de mediu. Remediile sa fie cat mai naturale.. si atunci nu gresim deloc.

Pagina 4 din 4 PrimulPrimul ... 234

Subiecte similare

1. medicina estetica
    De maramu în forumul Medicina pentru toti
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 02.12.2015, 06:24
  2. medicina sub lupa
    De în forumul Medicina pentru toti
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 20.01.2007, 15:22
  3. medicina
    De natasha în forumul Medicina pentru toti
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 29.07.2006, 11:39
  4. Cu medicina terminata...
    De Man_in_Red în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 14.12.2005, 11:48

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •