Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 39

Subiect: Medicina pentru toți

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit Somn ...

De ce avem nevoie de minimum șapte ore de somn pe noapte

Un studiu care a început în anii '90 a dovedit că bărbații care dorm mai puțin de șase ore pe noapte au o speranță mai scăzută de viață decât cei care au parte de un somn cumsecade.

Gandul.Info

Citat Postat în original de JulianM Vezi post
    ...
    Am suferit cumplit de pe urma malpraxis-urilor lor cumplit ...
    ...
    Parcă s-ar potrivi o melodie despre doctori (hm-hm-hm ... despre unii doctori ...)

Ada Milea - Femurul

sau despre supraviețuire ...

Ada Milea - Survive

Ultima modificare făcută de JulianM; 04.09.2010 la 15:10. Motiv: Adaugiri (amintiri de pe campul de batalie cu doctorii ...)
    Julian M.

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

{Eu fumez cam 5 țigări de Pall Mall pe zi. Ce mult aș vrea să renunț la fumat !! ... Fumez de 10 ani. Înainte uram țigările ... E aproape de neexplicat cum de m-am apucat de fumat ... Eu cam știu cum a fost. Aveam un stres cumplit în mine când am intrat în școala asta. Timp de 2 ani am mestecat gumă ("ciungă" !) până au început să-mi cadă plombele ... Apoi am renunțat la gumă şi m-am luat de fumat ... După 2 ani ajunsesem la 1 pachet pe zi. Asta a durat cam 2 ani. Apoi am redus la jumate de pachet iar acum la sfert de pachet pe zi - cam de 2 ani asta. As vrea măcar să reduc la 2 sau 3 țigări pe zi ...
    Aste e, stresul m-a făcut să mă iau de țigări ...

Mai am și problema sedentarismului - cam de 1 an și ceva am problema asta - care m-a făcut să încep să mă îngraș ! ... și nu e stare confortabilă, vara mai ales ...}

Ce avantaje ai dacă renunţi la ţigări, băutură şi dai burta jos

Detalii pe Gândul.Info
    Julian M.

Data înscrierii
    12.08.2009
    Posturi
    392
    Putere Rep
    13

Implicit

Indragosteste-te, Julian... intens... - it's an ALL fixer!
    cum grano salis

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de Felicity Vezi post
    Indragosteste-te, Julian... intens... - it's an ALL fixer!
    Nici nu-ndrăznesc să mă gândesc ce-a fost cu mine de la 8 ani la 30 de ani ... De altfel e un subiect de care nu vreau să vorbesc deloc, la fel cum evit discuția asupra filmului (la mine sunt foarte legate unul de altul aceste 2 "subiecte" - de al 2-lea se mai "leagă" și serviciul ... M-am recunoscut învins acum 2-3 ani de către "servici" ...
    Si dacă pe al 2-lea l-am aruncat până după vârsta de 65 de ani, când am mai putea discuta - dacă oi mai fi atunci ... - în schimb cu primul am terminat definitiv, la 30 de ani ... Si-mi pare rău că nu am terminat la 25 de ani ... Povesti lungi, greu de povestit - eu nu le voi povesti, oricum ...)

Julian M.

Data înscrierii
    12.08.2009
    Posturi
    392
    Putere Rep
    13

Implicit

Nici nu-ndrăznesc să mă gândesc ce-a fost cu mine de la 8 ani la 30 de ani ... De altfel e un subiect de care nu vreau să vorbesc deloc, la fel cum evit discuția asupra filmului (la mine sunt foarte legate unul de altul aceste 2 "subiecte" - de al 2-lea se mai "leagă" și serviciul ... M-am recunoscut învins acum 2-3 ani de către "servici" ...
    Si dacă pe al 2-lea l-am aruncat până după vârsta de 65 de ani, când am mai putea discuta - dacă oi mai fi atunci ... - în schimb cu primul am terminat definitiv, la 30 de ani ... Si-mi pare rău că nu am terminat la 25 de ani ... Povesti lungi, greu de povestit - eu nu le voi povesti, oricum ...)
    Tu ma obligi si pe mine sa fiu extrem de serioasa; am crezut ca "scap" cu un gind pozitiv scurt si pot sa fug din topic!

OK. O reactie mai serioasa.

Vorbind de a fi chinuit de o infinitate interna si de o tensiune extrema, domnul Cioran, ale carui scrieri tu le stii pe dinafara, am inteles, zicea ca "exista totdeauna o primejdie serioasa in mentinerea unor continuturi care se cer obiectivate, in inchiderea unei energii cu tendinta de explozie, deoarece poti atinge un moment cind nu mai poti stapini o energie debordanta. Si atunci prabusirea rezulta dintr-un preaplin. Sint trairi si obsesii cu care nu se poate vietui. Nu este atunci o salvare in a le marturisi?"
    Ultima modificare făcută de Felicity; 07.09.2010 la 07:04.
    cum grano salis

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Tu ma obligi si pe mine sa fiu extrem de serioasa; am crezut ca "scap" cu un gind pozitiv scurt si pot sa fug din topic!

OK. O reactie mai serioasa.

Vorbind de a fi chinuit de o infinitate interna si de o tensiune extrema, domnul Cioran, ale carui scrieri tu le stii pe dinafara, am inteles, zicea ca "exista totdeauna o primejdie serioasa in mentinerea unor continuturi care se cer obiectivate, in inchiderea unei energii cu tendinta de explozie, deoarece poti atinge un moment cind nu mai poti stapini o energie debordanta. Si atunci prabusirea rezulta dintr-un preaplin. Sint trairi si obsesii cu care nu se poate vietui. Nu este atunci o salvare in a le marturisi?"
    In ce e scris cu albastru are MARE dreptate ...

In ce e scris cu roșu nu are dreptate (întotdeauna) ... Iau bunăoară cazul meu, că mi-e mai simplu, nu de alta : eu le-am transformat în altceva, le-am "diluat" (dar nu pot sa detaliez că iar ajung la film ... Poate vorbim despre asta peste vreo 25 de ani ...) ...

In ce vine din exterior, muzica e cel mai bun "diluant" !...

Tot Cioran vorbea despre această "diluare" ... (dar nu mergea până la capăt cu aforismul respectiv - de altfel ar fi fost prea greu, chiar și pt Cioran, care nu e nici măcar vreun zeu ...)

Julian M.

Data înscrierii
    12.08.2009
    Posturi
    392
    Putere Rep
    13

Implicit

In ce e scris cu albastru are MARE dreptate ...

In ce e scris cu roșu nu are dreptate (întotdeauna) ... Iau bunăoară cazul meu, că mi-e mai simplu, nu de alta : eu le-am transformat în altceva, le-am "diluat" (dar nu pot sa detaliez că iar ajung la film ... Poate vorbim despre asta peste vreo 25 de ani ...) ...

In ce vine din exterior, muzica e cel mai bun "diluant" !...

Tot Cioran vorbea despre această "diluare" ... (dar nu mergea până la capăt cu aforismul respectiv - de altfel ar fi fost prea greu, chiar și pt Cioran, care nu e nici măcar vreun zeu ...)

“Ce poate fi în lumea voastră, dragul meu, că te-ai gândit să pleci din ea? Şi sunt mulţi - mi se spune - care se despart de ea, chiar dacă nu intră în ordin, ca tine. V-a mâhnit peste măsură lumea de azi? Aţi găsit că o puteţi sluji de dincolo de ea? (…) În limba ta există o vorbă a trecutului care-mi pare, într-un fel, mai adevărată astăzi decât oricare alta.

Este cea a lui Augustin, “iubeşte şi fă ce vrei”. Căci dacă iubeşti cu adevărat - s-a spus - nu mai faci aceea ce vrei, doar ce trebuie. Poate că lumea de azi e uneori smintită pentru că a despărţit pe «fă ce vrei» de «iubeşte». Ea şi-a luat toate libertăţile şi face tot ce-i place, dar nu iubeşte întotdeauna. (…) S-a sfârşit cu lumea aproapelui; este o lume a departelui nostru, cea în care trăim şi se va trăi. Nu e o întâmplare că eu însumi îţi scriu de departe, dragul meu, şi că-ţi scriu pe departe, nu de-a dreptul, ca şi cum ai fi pentru mine doar unul din Rafailii lumii.

Dar nu te dezaprob şi nu i-aş dezaproba nici pe ceilalţi, chiar dacă ar fi oaste şi biserică, iar nu singurateci. Nu vă dezaprob, chiar dacă m-aş teme că trăiţi într- o lume gata făcută - şi care nu mai are ce face. (…) Eu nu am a-ţi da lecţii. Spre capătul vieţii, văd că nu ştiu mai nimic. Dar când mă uit îndărăt, văd că e ceva sigur până şi într-o viaţă ca a mea: e bucuria. N-am avut dreptate decât atunci când m-am bucurat. Omul e fiinţa care jubilează. Omul a făcut bucuria, şi a văzut că era bună. (…) Şi-ţi spun numai: bucură-te şi fă ce vrei!”

Constantin Noica - Scrisoare către Rafail

_
    Mai mult despre Rafail, fiul lui Noica, azi: http://www.libertatea.ro/stire/baiat...ni-302386.html
    cum grano salis

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

...
    Constantin Noica
    - Scrisoare către Rafail

_
    Mai mult despre Rafail, fiul lui Noica, azi: http://www.libertatea.ro/stire/baiat...ni-302386.html

Pe Augustin l-am citit un pic - a scris o grrrrrrămadă de cărți ... Am renunțat destul de repede la el, mai ales că e obositor să citești pdf-uri (cred că am toată opera lui pe undeva pe CD-uri) ... enfin ...

Noica îmi place fff mult (dar nu se compară cu Cioran - care era un geniu; nu cred că Noica a fost un geniu ... enfin ... nu stabilesc eu acum ce și cum ....)

.....

Pe bune că nu știu eu acuma cum ai ajuns să pomenești aci de filozofi ... Sau poate taman eu te-am "stârnit" !... (nu mai recitii topicul că sunt cu pariurile ...lol...)
    Mai dă-i încolo pe filozofi (mai ales pe topicul ăsta - care este, totuși, de medicină. Filozofia e la topicul "Intersecții" ... oarecum ...)

Mai bine trozneşte niște pronosticuri pt meciurile de diseară ... (ce face Olanda noastră ? Să nu facă vreo boacănă ) ...

Că e mai fain aşa ... ne mai amuzăm, ne "mai" râdem ... chestii-socoteli ...

Julian M.

Data înscrierii
    12.08.2009
    Posturi
    392
    Putere Rep
    13

Implicit

e mai fain aşa ... ne mai amuzăm, ne "mai" râdem ...
    Asta-ti sugeram si eu, Julian, la fel si Noica... Eu nu de filozofi vorbeam, ci de faptul ca esti prea concentrat pe negativ. Din tot ce scrii reiese ca ti-e aproape teama sa nu uiti vreun amanunt cu privire la ceva rau ce ti s-a intimplat. NOT GOOD.

Mai uita-te si tu la bucurii, da-i o pauza lui Cioran. Nu cred ca s-ar supara.
    Nu stiu ce sa iti mai sugerez... te rog sa nu crezi ca minimalizez seriozitatea bolii tale, in nici un caz.

...
    Fa un poster mare de tot cu textul "I'm HAPPY!" si un smiley urias si agata-l deasupra pc-ului! Si alaturi o lista - sper lunga de tot! - cu lucruri, eventual oameni, care iti plac, care te bucura (Cioran e interzis!).

Ia incearca, merge?
    Ultima modificare făcută de Felicity; 07.09.2010 la 09:59.
    cum grano salis

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Asta-ti sugeram si eu, Julian, la fel si Noica... Eu nu de filozofi vorbeam, ci de faptul ca esti prea concentrat pe negativ. Din tot ce scrii reiese ca ti-e aproape teama sa nu uiti vreun amanunt cu privire la ceva rau ce ti s-a intimplat. NOT GOOD.

Mai uita-te si tu la bucurii, da-i o pauza lui Cioran. Nu cred ca s-ar supara.
    Nu stiu ce sa iti mai sugerez... te rog sa nu crezi ca minimalizez seriozitatea bolii tale, in nici un caz.

...
    Fa un poster mare de tot cu textul "I'm HAPPY!" si un smiley urias si agata-l deasupra pc-ului! Si alaturi o lista - sper lunga de tot! - cu lucruri, eventual oameni, care iti plac, care te bucura (Cioran e interzis!).

Ia încearcă, merge?
    Ai dreptate ! ... Dar să știi că și eu încerc să nu privesc negativ lucrurile (deosebire clară între mine și Cioran) ...
    Uite AICI o postare mai veche de-a mea ...

Eu de felul meu am fost optimist. Chiar și când credeam că sunt pesimist (sau măcar sceptic) tot optimist eram de fapt (chiar dacă marele Tarkovsky zicea că nu mai crede nici în optimism nici în pesimism - la urma urmei ce mă pun eu cu toate geniile astea ?!... Eu n-aş fi putut duce viaţa lor, aş fi renunţat imediat. Ei au fost tare nefericiţi. Vorbesc de aproape toţi oamenii de geniu - se zice că geniul este prin "definiţie" nefericit. Păi eu aş fi dat toată genialitatea numai să nu fiu nefericit ... Probabil totuşi că lor nu le-ar fi folosit nici dacă "scăpau de beleaua genialităţii" (lol) ...

Pe de altă parte ne convine să ascultăm Mozart, Beethoven ... etc ... Poate ei au trăit prin alţii, prin noi ... cine ştie ...)

Eu dau o importanță destul de mare vârstei. Si la vârsta mea (măcar) omul ar trebui să fie optimist.

Așa cred eu ...

Si la pauză Slovacia conduce cu 1-0 în deplasare, la rusnaci ...
    Vezi ce faci cu Olanda, să nu cumva s-o pună de mămăligă taman cu Finlanda !... Fii cu ochii-n patru !... Știi că consimţ când e la o adică ... onoarea ...
    Julian M.

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. medicina estetica
    De maramu în forumul Medicina pentru toti
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 02.12.2015, 05:24
  2. medicina sub lupa
    De în forumul Medicina pentru toti
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 20.01.2007, 14:22
  3. medicina
    De natasha în forumul Medicina pentru toti
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 29.07.2006, 10:39
  4. Cu medicina terminata...
    De Man_in_Red în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 14.12.2005, 10:48

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •