Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 39

Subiect: Medicina pentru toți

Guest

Implicit

As vrea sa discut cu cineva care are ceva experienta in ce priveste tratamentul cancerului. Sunt de curand prinsa de problema asta, am un unchi bolnav de cancer la plamani. Trebuie sa incepem citostaticele si nu reusesc sa-i gasesc EMESET, pentru greata postcitostatica. Cica nu se mai distribuie ca sunt depozitele in inventar, cu ieftinirile astea de c...

Citostaticele mi le dau gratuit, si emesetul dar nu-l pot gasi. As fi vrut sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu un sfat.

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit Secretul insomniei descifrat ...

Secretul insomniei, descifrat de cercetătorii americani

Speranţă pentru insomniaci: acele impulsuri electrice din creier, considerate "cheia" pentru a avea un somn bun, nederanjat de zgomote, au fost identificate de cercetătorii de la Harvard Medical School, al căror studiu a fost publicat recent în revista Current Biology, relatează bbc.co.uk.

MediaFax
    Ultima modificare făcută de JulianM; 15.08.2010 la 12:14.
    Julian M.

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

(despre agorafobie)

Citat Postat în original de marian42 Vezi post
    Greu, mon vieux, cumplit de greu, o stiu ca unul ce am trecut prin asa ceva cu treij' de ani in urma...
    Si totusi, daca ai norocul sa faci terapie c-un psihiatru bun, sa abeneficiezi de consiliere avizata, plus sustinerea familiei, poti reusi.
    Succes si multa sanatate!
    Dacă n-am înjurat pe vremuri la psihiatrii !! ... o grămadă de incompetenți !...

Am suferit cumplit de pe urma malpraxis-urilor lor cumplit ... In 1992 n-am dormit 3 luni ! (mai exact dormeam cam 2 ore la 2-3 zile, dar tot cam aia e...)
    Când am luat în sfârsit diazepam am început să dorm câte 14 ore pe zi (chiar 16) ... şi aşa am făcut timp de juma de an, dormeam câte 14 ore din 24 - iar ei se mirau "de ce oare dorm atât de mult" din doar 1 pastilă de diazepam ... Partea proastă e că mi-am pierdut foarte tare încrederea în ei şi am început să mă tratez singur (am citit şi mai multe cărţi în domeniu) şi am ajuns să fiu dependent de diazepam (calmant) şi doxepin (antidepresiv).

Lumea ar putea crede că eu aş fi un tip care urlă, se ceartă, etc ... de aia aș avea nevoie de calmant ! ... E totalmente fals, eu dacă nu iau jumatea de diazepam pe la 12 și jumate la culcare (odată cu singura pastilă de doxepin pe zi) atunci trebuie să stau în pat și să zac ... aproape că nu mai vreau să vorbesc, ca să fac economie de energie ...

La pastila "de zi" (jumatea de pastilă, mai exact) aş putea renunța, numai că nu trebuie să am servici, să nu conduc mașina (apare un stres), fiindcă în principiu apare tahicardia (intru în zona anxioasă - de fapt e mai grav, intru în zona angoasei ... e și o chestie filozofică aici ... Si nu mai am 20-30 de ani să nu-mi pese de 180 de bătăi pe minut dacă cumva ajung în zona atacului de panică, acesta fiind cel mai cumplit lucru pe care îl știu ... şi știu destule, din păcate ...)

La jumatea de pastilă de seara dacă renunţ atunci fac o noapte albă (sau dorm cam agitat, iar diminaţa mă trezesc mai obosit decât la culcare) ...

Nu e deloc mult ceea ce iau eu (plus de 8 ani carbamazepin ... probabil mi s-a dat mai mult de teamă, să nu fac un atac de panică şi să dau în boala copiilor ... în fine, cred că mi-a făcut bine, 1 carbamazepin dimineaţa şi unul la culcare).
    Si dacă aş fi pensionat permanent cred că în 4-5 ani aş ajunge ca şi cum n-aş avea vreo boală ...

Contactul cu familia şi prietenii (cei "adevăraţi") mă binedispune, mă simt mai bine, mai relaxat.
    Dar eu nu mai pot suporta să mă supăr din cauza la tot felul de ghiorlani sau "ghiorlance" pe care le cam întâlneşti în "scoala lu peşte" (şi iar ajung la tahicardie, foarte repede...).
    Eu nici măcar nu mă pot manifesta ca un om nervos. Arăt ca un ins trist şi mai amărât (dar nu nervos) atunci când de fapt aş fi nervos .....
    In fine, sunt multe de spus. Eu aş vrea să-mi prelungească încă un an pensionarea (timp în care trebuie să fac şi mult exerciţiu fizic ... mi-am dat seama de asta anul ăsta, în sensul că e aproape 25 % ca importanţă în cazul meu ... long to explain ...)

Nici nu mai am bani să mă mai plimb pe la psihiatrii, dar nici nu mă mai duc la ei oricum. Aş fi vrut să avem în familie o rudă doctor (dar nu o cineva care nu-şi cunoaște deloc meseria. Să-și cunoască măcar "binișor" meseria ... Si să stau câteodată la taclale ...). Altfel eu nu prea mai am ce căuta la doctor decât la vreo eventuală internare (am fost 3 săptămâni internat în 1992 - anul când m-am îmbolnăvit ... în principiu avusesem atunci organismul foarte slăbit, eram foarte terminat ... dar mi-au trebuit totuşi vreo 6 luni până să se treacă de la diagnosticul de "nevroză" la cel de "neurastenie", diagnostic care mi s-a tot pus de aproape 18 ani ... Si am mai fost 3 săptămâni internat în 2002 ... A doua oară chiar că nu prea i-am mai luat în serios pe doctori. Insă eram iar obosit de nu mai puteam sta în picioare și aveam nevoie de ceva pauză în timpul anului școlar (ianuarie-februarie)

Enfin, on verra ...

Julian M.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.299
    Putere Rep
    40

Implicit

Julian,nu inteleg pentru ce ai nevoie de bani..daca esti pensionat de boala esti asigurat,deci plateste asigurarea totul..intreb pentru-ca nu stiu cum functioneaza sistemul medical in Ro.
    in orice caz,mai mult ca sigur ai nevoie de un medic psihiatru bun si de un terapeut..
    am cunoscut un tip care acum trebuie sa aiba cam 38-40 de ani si este un munte de om..s-a imbolnavit subit de depresiuni,a murit tatal lui si a trebuit sa preia firma..a durat cam un an de zile pina s-a refacut,in timpul asta l-am vazut de cateva ori si mai ca nu l-am recunoscut..abia se tara si slabise ingrozitor..la o discutie avuta cu el dupa ce se insanatosise mi-a spus ca si-a revenit in primul rand cu ajutorul sportului..
    cu diazepanul nu te juca,consulta-te cu mai multi medici daca ai impresia ca tratamentul prescris nu te ajuta..

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    Julian,nu inteleg pentru ce ai nevoie de bani..daca esti pensionat de boala esti asigurat,deci plateste asigurarea totul..intreb pentru-ca nu stiu cum functioneaza sistemul medical in Ro.
    in orice caz,mai mult ca sigur ai nevoie de un medic psihiatru bun si de un terapeut..
    am cunoscut un tip care acum trebuie sa aiba cam 38-40 de ani si este un munte de om..s-a imbolnavit subit de depresiuni,a murit tatal lui si a trebuit sa preia firma..a durat cam un an de zile pina s-a refacut,in timpul asta l-am vazut de cateva ori si mai ca nu l-am recunoscut..abia se tara si slabise ingrozitor..la o discutie avuta cu el dupa ce se insanatosise mi-a spus ca si-a revenit in primul rand cu ajutorul sportului..
    cu diazepanul nu te juca,consulta-te cu mai multi medici daca ai impresia ca tratamentul prescris nu te ajuta..
    E nevoie de ceva bani pt a fi băgat în seamă. Sau măcar pt a avea senzația că ești băgat în seamă ...
    Nu prea mă pricep la asta, eu am mers la doctori cu unul din părinti mereu, fiindcă eu nu știu cum e să dai "o sumă" (cât de mică, acolo) în buzunarul unui doctor sau asistente ca să "fii băgat în seamă" ... Stiu că e un handicap asta, dar n-am ce să mai fac acu ... E greu să mă învăț să "dau dreptul" ... lol ...

In fine, dă-i încolo ...
    Julian M.

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de JulianM Vezi post
    Când am luat în sfârsit diazepam am început să dorm câte 14 ore pe zi (chiar 16) ...
    Mon vieux, povestile-s una si experianta traita, cu totul al'ceva; ei bine, io despre asta-ti spun:
    - la-nceputul anului '82 am fost internat la Gh. Marinescu. In cele doua saptamani de spitalizare m-au sedat aproape permanent, iar la iesirea din spital reteta arata ca pomelnicu' neamului, asa de lunga! Spilu-i ca doctorul mi-a zis-o clar: "Poti sa le iei si peste o vreme te-ntorci aici sau poti sa le arunci si sa nu mai auzi de calmante intreaga-ti viata, e alegerea ta".
    Era intr-o joi, n-am sa uit cat oi trai, si ajuns acasa, din toata punga cu medicamente am luat doar un meclofenoxat, atat, in schimb psihoterapie am facut vreo patru luni, cam o sedinta pe saptamana,
    Au trecut 28 de ani, opt luni si jumatate, am mai luat cate o aspirina, un antibiotic, un paracetamol, ca de!... o raceala, o gripa,ca tot omu', insa dintre cele precum Rudotelul sau altele-n gen n-am mai avut niciodata nevoie.

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Mon vieux, povestile-s una si experianta traita, cu totul al'ceva; ei bine, io despre asta-ti spun:
    - la-nceputul anului '82 am fost internat la Gh. Marinescu. In cele doua saptamani de spitalizare m-au sedat aproape permanent, iar la iesirea din spital reteta arata ca pomelnicu' neamului, asa de lunga! Spilu-i ca doctorul mi-a zis-o clar: "Poti sa le iei si peste o vreme te-ntorci aici sau poti sa le arunci si sa nu mai auzi de calmante intreaga-ti viata, e alegerea ta".
    Era intr-o joi, n-am sa uit cat oi trai, si ajuns acasa, din toata punga cu medicamente am luat doar un meclofenoxat, atat, in schimb psihoterapie am facut vreo patru luni, cam o sedinta pe saptamana,
    Au trecut 28 de ani, opt luni si jumatate, am mai luat cate o aspirina, un antibiotic, un paracetamol, ca de!... o raceala, o gripa,ca tot omu', insa dintre cele precum Rudotelul sau altele-n gen n-am mai avut niciodata nevoie.
    MARE noroc ai avut !!! Pe mine mă obligau să le iau (și erau numai porcării care mă amețeau, dar nu adormeam). Asistentele aveau un obicei : le ziceau bolnavilor (răstindu-se la ei) "Acu să le iei !"
    (mama lor de legionari !!!) .........

De vreo 10 ani spitalul ăla (de renume mondial !) se numește Alexandru Obregia. Tot acolo am fost şi eu (3 sapt. în 1992 şi 3 sapt. în 2002 - ultima oară am fost "la odihnă", am mai scris ... că doctorii nu mă mai interesau deloc ...)

Sor'mea și frate-meu nu au avut niciodată problemele mele (doar mama a mai luat diazepam, acu vreo 45 de ani...). Dar vreau să spun că dacă frate-meu a avut (totuși) niște probleme de insomnie ei bine el nu a luat niciodată pastile fiindcă "a văzut unde am ajuns eu" ...
    Au avut noroc cu mine!... Se poate spune și așa ...
    Ba într-o perioadă mai nasoală chiar eu l-am scăpat de niște insomnii (evident, e mai lung de explicat) ... Dar insomniile lui nu erau așa cum am avut eu în '92 ... Din ce știu eu doar pe Cioran îl știu cu asa ceva (practic se ajunge la moarte după 3 luni de asemenea insomnii iar eu eram pe-aproape ... aveam 53 de kg ...)
    ...

Nu am scris niciodată nimic de tata (sau aproape nimic ... parcă am scris că a fost prof de Mate iar din 6 ianuarie 1990 până pe 30 iunie 2000 a fost primar al comunei mele ...)
    Mama și tata au divorțat chiar în anul în care eu am terminat facultatea (tata a zis că "şi-a făcut datoria" ... şi a plecat la o târfă, aşa primar cum era ... Aia a murit acu' 4 ani, aşa că acu e singur...).
    Dacă aş fi putut avea atunci, la terminarea facultății, puțin ajutor ajungeam (probabil) Informatician la vreo firmă (dar chestiile cu "dacă și parcă" sunt de multe ori de ocolit ... așa căăă ...).
    Nu mai detaliez că în copilărie neînțelegerile dintre părinti mă afectau foarte tare (erau dispute pe tema banilor ... Îmi doream să fiu cât se poate de sărac - atunci - numai să nu asist la certurile alea nesuferite ... Enfin ...)

Tata locuiește la bunica (3 km de aici), în comuna unde eu sunt (încă) profesor. Noi (mai ales eu) vorbim cu el ... Mă duc cam la 2-3 săptămâni pe la el, vreo 2-3 ore ...
    Dar el m-a lovit crâncen în acel an fiindcă ajunsesem să dorm pe bănci la Liceul Jean Monnet fiindcă nu aveam unde dormi, erau prea scumpe gazdele ... Si ar fi mai multe de spus, printre care și comportamentul lui în anul în care m-am îmbolnăvit (nu ceream să vină la spital, dar avea un comportament de ins indiferent ... asta nu se poate uita ...)

Eu am fost "ca și vindecat" 5 ani (ianuarie 1993 - ianuarie 1998) ... Nu aveam insomnii, nu fobii, nu oboseli cumplite ... etc ...
    Dar a venit al nush câtelea malpraxis - plus greșeala mamei de a mai face o vizită la un doctor, fiindcă eu luam doar juma de diazepam odată la 3 seri, atât, nimic mai mult - și iar m-am îmbolnăvit (evident că boala e totuși mai ușoară decât în alea 6 luni din 92 (iulie-decembrie) dar este "permanentă", dacă pot spune așa... nu m-a mai părăsit ...

E totuși lung de explicat toate astea ... Nu că m-ar deranja - adică să-mi fie rușine de ceva - dar e totuși lung și sunt deja sătul de boala asta.

Enfin ...
    Julian M.

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de JulianM Vezi post
    MARE noroc ai avut !!!
    Posibil, eu prefer sa cred ca Dumnezeu mi-a stat p-aproape.
    Stii, cand am zis de sustinerea familiei, n-am vrut sa se-nteleaga de aici c-as fi fost cocolosit, menajat, ferit de stres sau alte chestii d-astea - ai mei nu m-au tratat ca pe un un om bolnav, nici macar ca pe unul care tocmai suferise un "accident - pur si simplu n-au adus niciodata in discutie aspectul.
    Dreptu-i ca au fost - taica s-a dus, Dumnezeu sa-l odihneasca! da' mama-i inca bine, la 89 de ani - oameni simpli, insa inzestrati din plin cu simt moral si rabdare.
    Juliane, daca tot stai pe net, cauta si citeste despre energoterapie - atentie!... nu bioterapie si alte minuni - vezi ce ti se potriveste si nici sportul sau macar miscarea-n aer liber nu-s de ignorat.
    ... zic si io, ma bag in seama, nu-s chiar sfaturi, mai degraba ganduri bune, ca de la un crestin la altul...

Da' hai sa fim sanatosi si la punga grosi!

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Posibil, eu prefer sa cred ca Dumnezeu mi-a stat p-aproape.
    Stii, cand am zis de sustinerea familiei, n-am vrut sa se-nteleaga de aici c-as fi fost cocolosit, menajat, ferit de stres sau alte chestii d-astea - ai mei nu m-au tratat ca pe un un om bolnav, nici macar ca pe unul care tocmai suferise un "accident - pur si simplu n-au adus niciodata in discutie aspectul.
    Dreptu-i ca au fost - taica s-a dus, Dumnezeu sa-l odihneasca! da' mama-i inca bine, la 89 de ani - oameni simpli, insa inzestrati din plin cu simt moral si rabdare.
    Juliane, daca tot stai pe net, cauta si citeste despre energoterapie - atentie!... nu bioterapie si alte minuni - vezi ce ti se potriveste si nici sportul sau macar miscarea-n aer liber nu-s de ignorat.
    ... zic si io, ma bag in seama, nu-s chiar sfaturi, mai degraba ganduri bune, ca de la un crestin la altul...

Da' hai sa fim sanatosi si la punga grosi!

Mersi mult Mariane ! Coane !!! ...

O să caut să văd ce e cu Energoterapia (tata şi mama mă "bâzâie" la cap cu "reflexoterapia" ... te gâdilă la tălpi !!... nu știu ... nu am încredere în chestii din astea, cu toate că la mine problema nu mai e de ordin psihic chiar de la sfârșitul lui 1992, anul îmbolnăvirii ...
    La mine problema e mai degrabă de metabolism, de acomodări la diferite lucruri ... Intr-un fel e mai grav, zic unii ... Adică unii preferă o boală psihică mai ușoară decât una ajunsă să fie practic de ordin neurologic (ca să zic așa).
    Fiindcă la mine s-a cronicizat "o stare neîngrijită ani și ani" (cam așa s-a exprimat un doctor acum 2 ani ... enfin ...)

O să văd ce și cum ...
    Mersi mult încă o dată, inclusiv pt răspunsurile tale foarte ferme şi rapide la mesajele mele (poate ale mele au părut cam "aiurea" - eu am căutat să fie cât mai simple şi mai explicite, dar nu e vorba chiar de o banalitate aici, n'est-ce pas ? ... lol ...)

Julian M.

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Mon vieux, omu' care mi-a dat sfatul cu medicamentele, psihiatrul de care scrisai oleaca mai sus, e (a fost, de fapt, ca s-a dus demult, fie-i tarana usoara) fondatorul scolii de terapie ocupationala. Cu el faceam psihoterapie si tot de atunci stiu ca boala are fix importanta pe care i-o dai. Daca reusesti sa-ti umpli timpul, de preferat c-o activitate care sa-ti placa, sa te solicite, deja te-ai scos mai mult de jumatate.

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. medicina estetica
    De maramu în forumul Medicina pentru toti
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 02.12.2015, 05:24
  2. medicina sub lupa
    De în forumul Medicina pentru toti
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 20.01.2007, 14:22
  3. medicina
    De natasha în forumul Medicina pentru toti
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 29.07.2006, 10:39
  4. Cu medicina terminata...
    De Man_in_Red în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 14.12.2005, 10:48

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •